تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ سه شنبه ۱۴ اردیبهشت

رییس جمهوری گفت: فضای پسابرجام با کتاب و فرهنگ و تعمق به مقصد نهایی می رسد. تنها اقتصاد و سیاست هدف ما بعد از برجام نیست. فرهنگ در راس امور است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در مراسم گشایش بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افزود: امروز زمانی است که باید به مولفان خود امنیت و آزادی و به ناشران فضای رقابت آزاد و شفاف ، بدون رانت بدهیم.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد نباید دولت در هر کاری دخالت کند. دولت برنامه ریز وسیاست گذار است و البته نظارت هم باید داشته باشد اما همین نظارت هم باید از طریق مردم باشد. باید کاری کنیم که کتاب واقعا تراوش ذهن و اندیشه و تجربه یک اندیشمند باشد ، نه این که هرگاه خواست قلم به کاغذ ببرد ذهنش متوجه صد جای نظارتی بشود.

** زیبایی زندگی در پسابرجام
روحانی یادآور شد: ما وارد صحنه جدیدی شده ایم و چه بخواهیم و نخواهیم دنیای پسابرجام با زندگی و دنیای قبل از برجام کاملا متفاوت است.
وی تصریح کرد: در طول یک سال گذشته آثار این موفقیت را که در یک مذاکرات پیچیده بین المللی به دست آورده ایم ، مشاهده می کنیم. من بخشی از دیدارها با مقامات خارجی و روسای جمهوری را به موفقیت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات اختصاص می دهم و توجه من به ابعاد جدیدی از این مساله جلب می شود.
رییس دولت یازدهم گفت: با این که از ابتدا و در تمام دوران مذاکرات بوده ام اما مقامات خارجی که از بیرون به این صحنه نگاه می کردند زیبایی ها و ابعاد دقیق تری از این صحنه برداشت کردند.
روحانی اظهار داشت: ملت ما در یک واقعه مهم تاریخی و در یک مذاکرات پیچیده و در برابر قدرت های جهانی به موفقیت های بزرگی دست یافت که به نفع هر دو بود. این مذاکرات به نفع ما، طرف مقابل، منطقه و جهان بود.
وی ادامه داد: این همه شرکت و مقامات خارجی که به ایران مراجعه می کنند و این همه اعتبارات بانکی که به سمت کشور سرازیر شده نشان می دهد که این موفقیت مذاکرات به نفع همه و هر دو طرف است.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اگر کشوری در ایران کار عظیم زیربنایی را می سازد هم او و هم ما نفع می بریم. برخی از پروژه ها اگر ورود سرمایه و حضور شرکت خارجی نباشد زمان بر است و ورود آنان باعث می شود پروژه ای که اگر خودمان می خواستیم آن را اجرا کنیم ۴۰ سال زمان می برد طی چهار یا پنج سال به آن برسیم ، این اهمیت دارد، همان است که گفته شد پایان مذاکرات برد ـ برد خواهد بود.
روحانی افزود: البته در منطقه ما برخی ها هستند که خیلی احساس ضرر می کنند، به هر حال در دنیایی که این چنین ۱۸۸ کشور نفع می برند دو کشور هم ممکن است ضرر کنند و این طبیعت دنیا است . البته آنها خیلی عصبانی هستند و هر روز به دنبال کارشکنی در این زمینه هستند اما من مطمئن هستم ملت بزرگ ایران که این موفقیت را به دست آورد در ادامه مسیر نیز با همان توان و قدرت کار را ادامه خواهد داد.

** دنیا کاملا به ایران اطمینان دارد
رییس جمهوری با بیان این که دنیا امروز کاملا به جمهوری اسلامی ایران و تعهدات ایران اطمینان دارد، گفت: به نظرم آنچه مهم است اعتماد جهانی است و در داخل نیز اعتماد بین دولت و مردم مهم است. اعتماد یک سرمایه اجتماعی در داخل کشور و یک سرمایه بین المللی در سطح جهانی است.
روحانی افزود: این که امروز روسای جمهوری به ایران می آیند و قراردادهای بلند مدت امضا می کنند که برخی از این قراردادها بازپرداخت ۱۰ یا ۱۵ ساله دارد به معنای اعتماد به جمهوری اسلامی ایران است.
وی ادامه داد: وقتی کشوری مثل ایران وعده ای به دنیا می دهد روی وعده خود تا آخر می ایستد
رییس جمهوری یادآور شد: ما حتی به کسانی که هشت سال به ما جنگ تحمیل و بر ملت خود و ایران جنایت کردند گفتیم که صلح می کنیم البته از نظر حقوقی هنوز صلح تحقق پیدا نکرده و هنوز در دوران آتش بس هستیم و از نظر اجتماعی و سیاسی صلح تجحقق پیدا کرده است.
روحانی افزود: امام راحل فرمودند صلح ما صلح واقعی است. اگر به دشمنان، قاتلان جوان هایمان قول دادیم به قول خود عمل خواهیم کرد.
وی یادآور شد: ما اعتقاداتی داریم و بر مبنای این اعتقادات به قول و امانتداری و عهدمان وفادار خواهیم بود و ما به عهدمان راعی هستیم، همانطور که خداوند بزرگ ما به عهد خود همه جا وفا می کند، اگر عهد کردیم ما به عهدمان وفا خواهیم کرد.
روحانی تصریح کرد: حال که فضای جدید برای ما ایجاد شده برای ادامه نیاز به زیرساخت هایی داریم که یکی از این زیرساخت ها نمایشگاه های بین المللی است تا بتوانیم محصولات خود و دیگران را در آن عرضه کنیم.

** نمایشگاه کتاب مکان تعاملی است
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: نمایشگاه بین المللی کتاب یک مکان تعاملی است که نویسندگان مختلف در این جا دیدار، تبادل فکری، فرهنگی و اندیشه دارند.
روحانی یادآور شد: جمعیتی که حدود ۳ میلیون در طول ایام نمایشگاه بین المللی کتاب به این نمایشگاه می آیند حدود ۳۰ درصد آنان از شهرستان های مختلف هستند و رنج سفر را تحمل می کنند و جاذبه بوستان آن ها را جذب و جلب می کند.
وی همچنین اظهارداشت: امروز در جهان شهرهایی هستند که معروفیت، جاذبه و آوازه آن شهرها به مراکز علمی آن ها است.
وی ادامه داد: امروز شهرهایی در دنیا وجود دارد که مرکز فرهنگی برای آن شهر، ملت و منطقه و گاهی جهان است.
رییس جمهوری گفت: شهر با فرهنگ شناخته می شود، با نمایش فیلم های مختلف، جایزه دادن به فیلم های برتر، با روی صحنه آمدن تائتر، با اجرای موسیقی، با نمایشگاه های مهم نقاشی و عکاسی و دهها هنر دیگر می توان شهر را شناساند.
روحانی افزود: فکر می کنیم اقتصاد فقط در صنعت به معنای مصطلح، بنگاه های بزرگ اقتصادی، فقط در کشاورزی و فقط در خدمات به مفهوم بانک و بیمه است، فرهنگ و صنایع مربوط به فرهنگ یک بازار خلاق است و می تواند بازار اقتصادی برای یک کشور باشد.
وی ادامه داد: درتاریخ گذشته خود که نگاه کنیم می بینیم که کتاب مشاغلی را به دنبال خود می آورد.
رییس جمهوری یادآور شد: به عنوان مثال بخشی از هنر خطاطی مربوط به استنساخ کتاب های مختلف و نسخه برداری متن اصلی کتاب ها بود، کتاب نوشته می شد و دهها نفر خوشنویس کتاب را نسخه برداری می کردند و بر مبنای آن صنعت کاغذ حرکت می کرد و بر مبنای آن حتی جلدسازی کتاب می آمد.
وی ادامه داد: همچنین برای سامان دادن کتاب های قدیمی کار عده ای شیرازه ، تزئین و تذهیب کتاب بود، ببینید که چقدر مشاغل در کنار کتاب بوجود می آمد بقیه بخش های فرهنگی نیز همین طور است.
رییس جمهوری همچنین به شکل گیری سینما اشاره کرد و گفت: در کنار سینما چقدر صنعت بوجود آمد، به طوری که به خاطر فیلم سالن سینما و گیشه ساخته شد و افرادی آمدند برای اینکه این فیلم را چگونه به نمایش درآورند و در دوره های مختلف این صنعت تکامل پیدا کرد.
روحانی افزود: در همه بخش های هنر این چنین است، هنر و فرهنگ در بخش های مختلف می تواند خلاق باشد و اشتغال ایجاد کند و تولید را به حرکت درآورد.
وی ادامه داد: ما باید به بخش اقتصاد فرهنگ نیز نگاه کنیم، ما فکر می کنیم اقتصاد همیشه پولدار است و فرهنگ همیشه یک پیرمرد ناتوانی است که دستش را دراز می کند تا کمک بگیرد که اینطور نیست.
رییس جمهوری گفت: فرهنگ می تواند سازنده اقتصاد باشد، علاوه بر اینکه فرهنگ واز جمله کتاب قدرت بزرگ بین المللی ما است و دنیا ما را از این طریق می شناسد.
روحانی با اشاره به گفته امروز نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه مبنی بر این که در روسیه بسیاری از جوان ها با اشعار مولانا، خیام آشنا می شوند، تصریح کرد: این ارتباط بین ملت ها و فرهنگ ها است. در سفر پاکستان، رییس جمهوری این کشور گفت همه ما در مدارس کتابی که می خواندیم گلستان و بوستان بود و اشعار زیادی را حفظ می کردیم و بعد خودش دیباچه گلستان سعدی را از حفظ خواند.
وی ادامه داد: فرهنگ و کتاب است که می تواند بین ملت ارتباط برقرار کند، می بینید که بعد از قرن ها ملت هایی در دنیا هستند که ایران را در سایه گلستان، بوستان، حافظ، فردوسی، شعرای بزرگ،‌علمای بزرگ، ابن سیناها و زکریاها می شناسند.

** ملتی که با کتاب انس دارد، قدرت تحلیل بالاتری دارد
رییس قوه مجریه با بیان این که کتاب و فرهنگ به عنوان قدرت نرم و وسیله ارتباط ما با ملت ها و دولت های دیگر است، گفت: به تعبیر امیرالمومنین (ع) کتاب به ما آرامش می دهد و آرامش به ما آسایش می دهد.
روحانی افزود: کتاب آرام کننده دل ها است و ملتی که با کتاب انس دارد و آشناست قدرت تحلیل بالاتر و تامل ، تعمق و تفکرش در مسایل بیشتر است.
وی ادامه داد: کتاب به ما توانمندی می دهد که دنیا و حوادث را بهتر بشناسیم، اگر انس با کتاب داشته باشیم قدرت ما در صحنه جهانی نیز بالاتر می رود.
رییس قوه مجریه گفت: قدرت یک ملت با خواندن و نوشتن و تالیف است البته در دنیای کتاب همه آن هایی که دست اندرکار این کار عظیم هستند چه آن ها می نویسند و چه آن ها که مترجم هستند از ما پول نمی خواهند بلکه از ما آزادی و امنیت می خواهند که باید امنیت و آزادی آن ها را تضمین کنیم.
روحانی افزود: رهبر معظم انقلاب روز گذشته تاکید کردند آنکه نقد می کند مشت به سینه او نکوبید؛ نقاد را دستگیر نمی کنند، نقاد را به زندان نمی برند، نقاد یک نعمت است البته من نمی خواهم بگویم کسی در پوشش نقد دروع بگوید، اتهام بزند و قدرت ملی را تضعیف کند، این نقادی نیست.
وی ادامه داد: آن کس که دلسوزانه نقادی می کند نباید کتاب و شعر او گرفتار پیچ و خم شود.
رییس جمهوری گفت: من بارها در دولت و به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته ام نظر من این است باید کارها را بهد صاحب نظران واگذار کنیم، کتاب خوب یا بد، کتاب قابل چپ است یا نیست باید به انجمن نویسندگان و انجمن ناشران واگذار شود.
روحانی افزود: نهادهای مدنی کارشان را دقیق تر انجام می دهند، آن ناشر به خاطر آبروی خود حواسش را جمع می کند اما شما نمی گذارید که ناشر دقت کند، یک کارمند دانشجو تصمیم می گیرد، کتاب چاپ شود یا نشود.
وی یادآور شد: استادی می گفت کتاب من راحت چاپ می شود که از او دلیلش را پرسیدم و گفت کسی که ممیز است در دانشگاه شاگرد من است.
رییس قوه مجریه خاطرنشان کرد: کار نمایشگاه بین المللی کتاب را هر چه بیشتر به نهادهای مدنی و ناشران واگذار کنیم آن ها بهتر نمایشگاه را اداره می کنند و بهتر تشخیص می دهند.

**باید به مولفان امنیت و آزادی و به ناشران فضای رقابت آزاد بدهیم
روحانی تصریح کرد: دولت در هر کجا نباید مداخله کند، دولت برنامه ریزی و سیاستگذار است البته باید نظارت هم باید بکند اما این نظارت می تواند از طرق مردمی باشد.
وی افزود: باید کاری کنیم که کتاب تراوش ذهن، اندیشه، فکر و تجربه یک اندیشمند و دانشمند و متفکر باشد، نباید طوری باشد که تا دست به قلم گرفتند صد جای نظارتی به ذهنشان بیاید.
وی ادامه داد: امروز زمانی است که باید به مولفان امنیت و آزادی و به ناشران فضای رقابت آزاد و شفاف بدون رانت دهیم تا همه به صحنه بیایند و ما به ناشران و مولفان کمک کنیم.
رییس جمهوری همچنین تصریح کرد: هدف ما بعد از برجام تنها اقتصاد و دنیای سیاست نیست، فرهنگ در راس امور است.
روحانی افزود: کتاب نور و راه را نشان می دهد و ما را از تاریکی ها و گمراهی ها نجات می دهد، هرچقتدر به سمت کتاب برویم و کتاب را تقویت کنیم به نفع خودمان و نسل آینده خواهد بود.

** قدردانی از دست اندرکاران
رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود از این که در جمع اصحاب قلم، فرهیختگان، اندیشمندان و ناشران حضور دارد و این رویداد مهم پس از ۲۹ سال همچنان ادامه دارد ، ابراز خرسندی کرد.
روحانی همچنین از نمایندگان کشورهای خارجی به ویژه رئیس جمهور روسیه که به عنوان کشور دوست و همسایه ما ایران نماینده ویژه خود را اعزام کرده و این کشور مهمان ویژه بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی تهران است تشکر کرد.
وی ادامه داد: همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شهردار تهران و اعضای شورای شهر تشکر و قدردانی می کنم و خوشحالم از این که نمایشگاه کتاب به سرمنزل نهایی رسید و بعد از دو مکان خود را به مقصد نهایی رساند.
رئیس جمهوری گفت: از شهردار و تمامی مسوولان که این بنای (نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب) مهم و بسیار بزرگ و زیبا را برای برگزاری نمایشگاه در کنار حرم امطهر امام (ره) به وجود آورده اند تشکر می کنم و امیدوارم این اقدام قدم خیر و مبارکی برای کشور ما باشد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.2 - 7 ؟