تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ سه شنبه ۱۴ اردیبهشت

معاون حقوقی رئیس جمهوری با اشاره به اینکه اخیرا برخی کشورها از یونسکو در خواست داشته اند که آثار و مفاخر ایرانی از جمله نوروز، مولوی و نقوش فرش را به نام کشور خود ثبت کنند، گفت: ضروری است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حفظ و ثبت این آثار در یونسکو تلاش کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، الهام امین زاده عصر دوشنبه در آیین اختتامیه ششمین همایش ملی مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط اظهار داشت: این همایش بسیار مهمی است زیرا درباره حفاظت و حمایت از اندیشه ها و خلاقیت های ایرانی و بشری است و لازم است از آنها حفاظت و حمایت کنیم.
وی افزود: در همه حوزه های مختلف از جمله سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تلاش های فکری بسیاری در حال شکل گرفتن است که افراد حقیقی و حقوقی صاحبان آن هستند و در نهایت باید به دنبال امنیت تولیدات صاحبان این آثار باشیم.
امین زاده گفت: بدون حمایت از آثار پدیدآورندگان تولیدات فرهنگی و هنری جریان سرمایه گذاری داخلی و خارجی اتفاق نمی افتد و عناصر مهم توسعه اقتصادی که بنای اقتصاد مقاومتی هستند، شکل نمی گیرد.
معاون حقوقی رئیس جمهوری ادامه داد: کشور ما با وایپو (سازمان جهانی مالکیت معنوی) و با کارشناسان و مسوولان بین المللی در این حوزه همکاری و هم افزایی های خوبی داشته است.
وی با تاکید بر ضرورت ایجاد رشته های دانشگاهی در حقوق مالکیت معنوی گفت: دوره های عالی تخصص در رشته های جدید حقوق مالکیت معنوی ضروری است و پیوست توجیهی برای ایجاد این رشته ها از سوی متخصصان امر باید ارائه شود.
معاون حقوقی رئیس جمهوری افزود: ما امروز علاوه بر محصولات قبلی خود دانش های سنتی و نو و هسته ای داریم که اطلاعات آنها در فضای مجازی وجود دارد بنابراین تولید و نگهداری آن ضروری است و باید مبادرت به لوایح این قوانین حمایتی داشت.
وی ادامه داد: ما امروزه نقوش فرش و محصولات داروهای گیاهی بسیاری داریم که نه تنها از نظر فرهنگی و جهانی برای ایران ارزش دارد که از نظر تولید کار و در جهت سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز نقش تاثیرگذاری دارد.
امین زاده گفت: باید از هویت و دستاوردهای ملی خود محافظت کنیم و از جعل برندهای ایرانی و کپی آنها جلوگیری کنیم.
ششمین همایش ملی مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط روز دوشنبه ١٣ اردیبهشت ماه (امروز) با حضور علی جنتی و مصطفی پورمحمدی وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و دادگستری در محل کتابخانه ملی گشایش یافت و با برگزاری چهار نشست علمی به کار خود پایان داد.



به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.6 + 2 ؟