تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۳ تیر ۹۵ ساعت ۰۷:۲۷
۹۵ دوشنبه ۱۳ اردیبهشت

از نخستین روزهایی که شهر آفتاب به عنوان گزینه ای برای برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مطرح شد، برخی مسافت و دوری از مرکز شهر را عاملی برای استقبال کم از این رویداد مهم فرهنگی دانستند.

به گزارش ایرنا، تا افتتاح نمایشگاه بیست و نهم بین المللی کتاب تهران در مجموعه شهر آفتاب واقع در جنوب پایتخت چند ساعتی باقی مانده است، این در حالیست که برخی گمانه زنی ها از احتمال کم استقبالی از این رویداد مهم فرهنگی به دلیل دوری راه و مسافت طولانی حکایت دارد.
هرچند مسئولان از در نظر گرفتن تمهیدات لازم حمل و نقل برای تسریع دسترسی مردم، ناشران و نخبگان در روزهای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب به این مجموعه خبر داده اند و روز گذشته (شنبه) نیز رییس نمایشگاه و دست اندرکاران آن این اطمینان را به خبرنگارانی که برای دومین بار از شهر آفتاب بازدید کردند، دادند که با آماده سازی فضای نمایشگاهی تا روز افتتاحیه ، راه اندازی متروی شهر آفتاب و بکارگیری تعداد زیادی اتوبوس و پارکینگ هایی با ظرفیت ۲۰ هزار خودرو، دیگر دغدغه ای درباره جابجایی بازدید کنندگان وجود نخواهد داشت.

**شهروندان دغدغه نداشته باشند
معاون امور فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران درباره برخی نگرانی ها در این خصوص می گوید: خط متروی شهر آفتاب به همراه اتوبوس هایی که در سرای محلات و میادین شهر مستقر خواهند شد، زمینه دسترسی مردم به شهر آفتاب را فراهم می کنند.
حجت الاسلام میثم امرودی می افزاید: در مدارس نیز برنامه هایی جهت استفاده دانش آموزان از نمایشگاه تدوین شده به همین دلیل شهروندان تحت هیچ شرایطی دغدغه دوری مسیر را نداشته باشند.
مدیر انتشارات قدیانی نیز اعلام کرد: شهرآفتاب به‌زودی به بخش مهم و نمایشگاهی تهران بدل می‌شود و اگر رسانه‌ها در زمینه نمایشگاه کتاب، خوب تبلیغات کنند، حتی این امید هست که شهر آفتاب با همین نمایشگاه، جایگاه مهمی در میان مردم ایران دست‌ و پا کند.
به گفته نادر قدیانی، غرفه‌های استاندارد، خدمات رفاهی و آرامش در حمل ‌و نقل و رفت‌ و آمد از اصلی‌ترین خواسته‌های مخاطبان نمایشگاه کتاب است که امسال در شهرآفتاب با کیفیت قابل ملاحظه‌ای آن را تجربه خواهند کرد.
با این وجود، دغدغه های برخی از ناشران و علاقمندان کتاب درباره محل نمایشگاه کتاب همچنان باقیست و آنان دوری مسافت را از مشکلات این نمایشگاه عنوان کردند.

** حضور در نمایشگاه مقرون به صرفه نیست
مدیر نشر دف که دوره های گذشته نیز با کتابهای عمومی و دانشگاهی در نمایشگاه بین المللی کتاب حضور داشته ، دوری راه، دسترسی دشوار به محل انبار کتابها و هزینه های برآورد شده برای جابجایی کتاب از انبار به شهر آفتاب را از مشکلات این دوره نمایشگاه کتاب خواند.
حمید شعبانی می افزاید: برای تامین نیرو در غرفه های نمایشگاه لازم بود نیرو از بیرون خریداری کنیم که مقرون به صرفه نبود در حالیکه اگر محل برپایی نمایشگاه به مرکز شهر نزدیک بود می توانستیم از حضور نیروهای کتابفروشی در هر دو مکان بهره بریم.
وی در عین حال با بیان اینکه مصلا کاربرد نمایشگاهی ندارد، اضافه می کند:بارها شاهد بودیم، چرخ های حمل کتاب زمان جابجایی آنها، به سنگفرش های مصلی آسیب هایی را وارد می کند که این نشان از سوء مدیریت دارد در حالیکه با هماهنگی دستگاه ها می شد، کاری بی عیب و نقص ارائه کرد.
شعبانی یکی دیگر از معایب مصلی را فضای کوچک آن دانسته و ادامه می دهد: برخی ناشران کتاب های دانشگاهی سالهای گذشته در فضای خارج از مصلی مجبور به برپایی غرفه برای عرضه کتابهای خود شدند و به دلیل در معرض باد و باران بودن آسیب هایی به محصولات آنها وارد شد.

** اردیبهشت بهترین زمان برگزاری نمایشگاه کتاب
شعبانی اردیبهشت ماه را بهترین زمان برای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب دانسته و اضافه می کند: از نظر زمانی و در مقایسه با نمایشگاه های بین المللی کشورهای دیگر در ایامی و فصل خوبی نمایشگاه کتاب را برگزار می کنیم خوب بود مکان آن نیز جایی خوش آب و هوا با فضایی دلباز و مناسب بود.
وی با اشاره به اینکه مکان نمایشگاه به تدریج از نظر اقلیمی گرم و گرم تر شده است،(محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران، مصلی و شهر آفتاب) می گوید: این مساله با توجه به حضور ناشران خارجی در کشور بسیار مهم است.

** زیرساخت های شهر آفتاب برای نمایشگاه کتاب نامناسب است
مدیر نشر علوم دانشگاهی هم می گوید: زیر ساخت های شهر آفتاب هنوز برای برگزاری یک نمایشگاه بین المللی کتاب آماده نیست.
وی می گوید: شهر آفتاب مکان مناسبی برای برگزاری نمایشگاه است اما بهتر بود آماده سازی آن با حوصله و به تدریج انجام می شد زیرا با چهار ماه تلاش شبانه روزی نمی توان تمام بسترها و امکانات را برای برگزاری این رویداد مهم فرهنگی آماده کرد.

** هر جابجایی با محدودیت هایی روبروست
معاون کتابخانه ملی با بیان اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز امسال در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شرکت می کند می گوید: با مکان فعلی نمایشگاه دیگر شاهد حجم ترافیک زیاد در مرکز شهر نخواهیم بود علاوه بر این شهر آفتاب برای بازدیدکنندگان شهرستانی بهتر از مصلا است هرچند برای میهمانان خارجی هم به دلیل دسترسی به فرودگاه امام خمینی (ره) این مکان بهتر است.
غلامرضا امیرخانی می افزاید: البته هر جابجایی یا تجربه ای تازه ممکن است با برخی مشکلات و محدودیت ها روبرو باشد که نمایشگاه بین المللی کتاب هم از آن مستثنی نیست مثلا برای ناشرانی که قصد جابجایی کتاب از انبارهای خود در مرکز شهر را به شهر آفتاب دارند این امر دشوار است.
وی تعداد ناشران شهرستان قم را قابل توجه دانسته و می افزاید:‌ به دلیل مشکلات ترافیکی در داخل شهر قطعا جابجایی این افراد از قم به شهر آفتاب آسان تراز جابجایی آنها تا مرکز شهر است هر چند این مساله برای شهروندان و ناشران کرجی هم بدین ترتیب است.
به گفته وی، دسترسی به شهر آفتاب برای تهرانی ها زیاد هم با دشواری روبرو نیست بلکه فقط مسافت، زمان بیشتری را برای رسیدن به آن صرف می کند، هر چند با توجه به اختصاص تعداد زیادی پارکینگ، مشکل توقف آنها که سالهای گذشته وجود داشت نیز رفع شده است.
معاون کتابخانه ملی با بیان اینکه افراد معمولا یکبار برای دیدن نمایشگاه کتاب به شهر آفتاب مراجعه می کنند، بیشترین مشکل دوری راه را متوجه ناشرانی دانست که مجبور به تردد در این مسیر هستند.
وی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب در تمام دنیا فرصتی مناسب برای ناشران برای بازاریابی و عقد تفاهم نامه هایی است، می افزاید: در ایران این رویداد فرهنگی بیشتر به یک فروشگاه می ماند که دانشجویان ،‌دانش آموزان و سایر اقشار جامعه کتابهای مورد نیاز خود را با تخفیف از آنجا تهیه می کنند هرچند جمع شدن کتاب ها در یک مکان کار خرید را هم آسان می کند.
معاون کتابخانه ملی با بیان اینکه در گذشته کتابهای کتابخانه ملی را از خارج از کشور خریداری می کردند،‌ادامه می دهد: چند سالی است که کتابهای مورد نیاز از نمایشگاه بین المللی کتاب تهیه می شود که این یکی از مزایای این نمایشگاه است.
وی می گوید: در صورتی که شهر آفتاب به مکان دائمی نمایشگاه بین المللی کتاب تبدیل شود و به فضاسازی و زیبا سازی آن توجه شود قطعا سیلی از بازدیدکنندگان را به سوی خود روانه خواهد کرد.
بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران فردا سه شنبه با حضور رییس جمهوری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان در سالن ملل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب افتتاح می شود.
شهر آفتاب در حوالی عوارضی اتوبان تهران – قم واقع است. «فردا برای خواندن دیر است…» شعار امسال این نمایشگاه است.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.6 + 4 ؟