تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۱۲ اردیبهشت

به گزارش ایرنا از دادگستری کل استان تهران، غلامحسین اسماعیلی در مراسم معرفی دادستان جدید شهرستان اسلامشهر افزود: هدف اصلی رسالت پیامبران الهی در اندیشه سیاسی علوی و مکتب ما اجرای عدالت است که هم مبنای شرعی و هم مبنای عقلی دارد و امری است که مطلوب خداوند و بندگان اوست.
رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: از منظر قرآن کریم، اصلی ترین هدف دین مبین اسلام، همانا اجرای عدالت در تمام شئون آن است و همه اموری که در جامعه اسلامی تحقق می یابد، باید بر محور عدالت و اجرای آن البته در شقوق مختلف یعنی رابطه انسان با خدا، رابطه انسان با مخلوقات و سایر افراد در جامعه و رابطه انسان با خود، آن هم در عرصه های گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باشد.
اسماعیلی با بیان اینکه در مکتب فقهی شیعی، حکومت صرفاً براساس عدالت، تحقق پیدا می کند، افزود: برخلاف بسیاری از مکاتب دیگر که مسائلی چون امنیت، مقررات و … را بنای این امر می دانند، در مجموعه قوه قضائیه به خود می بالیم که سکانداری و پرچمداری اجرای این عدالت مقدس به ما و همکاران محول شده است.
رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: در معارف دینی، به همان میزان که این مسئولیت، مهم و باارزش شمرده شده، به همان میزان هم حساس و خطیر معرفی شده است و باید از خدا بخواهیم که در جهت تحقق این هدف والا آنطور که شایسته مکتب شیعه و نظام مقدس جمهوری اسلامی است، ما را کمک کند.
وی تاکید کرد: البته مسئولیت اجرای عدالت در جامعه فقط متوجه دستگاه قضائی نبوده و آحاد مردم و متولیان امور نیز هریک به اندازه خود در این خصوص وظیفه خطیری بر عهده دارند و هرزمان دستگاه قضائی با بی عدالتی از ناحیه هر فردی مواجه شود در چارچوب قانون و با قاطعیت، جلوی آن را گرفته و نسبت به اجرای عدالت همت می گمارد.
اسماعیلی ادامه داد: نکته مهم در این راستا اینکه مفهوم و لفظ عدالت با جایگاه رفیعی که دارد فقط ۲۹ بار در قرآن کریم آمده، لیکن ظلم و بی عدالتی در قالب عبارات مختلفی همچون نهی از ستم کاری، عذاب ظالمین و … به تعداد ۲۹۱ مرتبه مورد توجه قرار گرفته است.
وی افزود: مفهوم این امر اینکه وقتی در جامعه ظلمی رخ می دهد در نظر خالق مهم تر جلوه می کند و بالتبع خشم و غضب او را نیز به همراه خواهد داشت پس باید مراقبت کرد که ظلم و ستمی در اشکال مختلف آن در جامعه بروز و ظهور پیدا نکند.
اسماعیلی آن گاه به وظایف حساس و خطیر دادستانها در نظام قضائی اسلامی اشاره کرد و گفت: احکام نورانی اسلام نیازمند پاسداشت است و اولین وظیفه دادستان، پاسداری و حراست از این احکام است و در رویارویی با مظاهر فسق و فجور و امور خلاف احکام الهی در جامعه و نیز مشاهده هرگونه قانون شکنی و تجاوز از حریم قانون از ناحیه هر کس که باشد، باید با قاطعیت و شدت در چارچوب مقررات برخورد کند.
وی ادامه داد: مدعی العموم، رسالت پاسداری از حقوق شهروندان را نیز برعهده دارد و باید تلاش کند تا حقی از آنها تضییع نشده و تجاوزی به حقوقشان رخ ندهد و در یک جمله باید گفت که دادستان پاسدار عدالت در جامعه اسلامی است، از این رو تلاش کنیم بدواً عادل باشیم و سپس عدالت را در مورد دیگران اجرا کنیم و همچنین خود ظلمی نکرده و در برابر ستم دیگران با قاطعیت بایستیم. به هرحال ابتدا باید از خود شروع کنیم.
بنابر این گزارش در این مراسم، یونس اسدی مقدم با دریافت ابلاغ قضائی به عنوان دادستان جدید شهرستان اسلامشهر معرفی و آغاز به کار کرد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 10 ؟