کارگاه
۹۵ پنج شنبه ۰۹ اردیبهشت

یادگار امام خمینی (ره) گفت: عرفان جوهره تمدن آینده ما است به شرط آنکه آن را باور و به آن عمل کنیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در مراسم رونمایی کتاب «تحریر توحید» در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: ما باید معلمان اخلاق باشیم نه گویندگان اخلاق، باید معلمان عرفان باشیم نه گویندگان عرفان.
وی با بیان اینکه درد امروز جامعه جهانی تنهایی است اظهار کرد: دنیا به سوی یک بیماری عمیق سوق داده می شود. موج سوم جهانی، زندگی تنهایی و از هم گسیختگی است.
خمینی افزود: تمدن جدید با یک آفت بزرگ مواجه است، تنهایی یعنی از خدا بریدن، از طبیعت و از خود بریدن است، امروز عرفان محور عالم است، حکیم امروز باید چاره ای برای درد تنهایی بیاندیشد.
وی افزود: عرفان باید با آسمان آشتی کند. اگر انسان با خدا آشتی کند با طبیعت هم آشتی خواهد کرد. آشتی با معنویت باید به خدای یک رنگ و واحد برسد. عرفان، خدای واحدی دارد، خدای همه عرفان های ادیان، یکی است. تنها با این خدا می توان مشکل جامعه امروز را حل کرد.
تولیت آستان امام خمینی (ره) ادامه داد: ما به دنبال تمدن اسلامی هستیم. سخن تمدن اسلامی ایران بازگشت به حقیقت است که در قالب الفاظ نمی توان آن را جستجو کرد. باید با خدایی آشتی کنیم که کج تابی ندارد. در این مسیر باید تلاش کنیم تا دکان خدایان دروغین بسته شود و خدای واحد را که درد واحد همه را درمان کند به جهان معرفی کنیم. خدایی واحد که از کشته پشته ساختن جلوگیری کند و این ردا تنها بر قامت شیعه انداخته شده است.
وی گفت: خوب شدن از بیرون شروع نمی شود. هر کس در افق نفس خود باید شروع به خوب شدن کند.
کتاب «تحریر توحید» تازه‌ترین اثر حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی عصر امروز با حضور شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و علمی در کتابخانه ملی ایران رونمایی شد.
تحریر توحید در ۱۲ فصل و با مقدمه ای از محقق قیصری، و تقریر حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود صادقی منتشر شده است.
موضوع این کتاب درس ‌گفتارهای حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی در حوزه عرفان است.
در مراسم رونمایی از کتاب تحریر توحید خانم فاطمه طباطبایی، اسماعیل دوستی عضو شورای شهر تهران، حداد عادل نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، طاها هاشمی معاون فرهنگی دانشگاه آزاد، سید کاظم بجنوردی رییس دایره المعارف بزرگ اسلامی، حجت الاسلام یونسی مشاور رییس جمهوری در امور اقلیت ها، سیدرضا صالحی امیری رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مجید انصاری، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهوری در این مراسم حضور داشتند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران