تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ چهارشنبه ۰۸ اردیبهشت

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، امروز – چهارشنبه – طی سخنانی در مراسم تحلیف و سوگند کارآموزان قضایی در ساختمان مرکزی قوه قضاییه افزود: کسانی که امروز با ادای سوگند وارد این خانواده می‌شوند بدانند که به فضل الهی و با تلاش همکاران قوه قضاییه با همه کمبودها و نامهربانی ها، قوه قضاییه استوارتر از گذشته ایستاده است.
وی افزود: قوه قضائیه با عزمی راسخ در جهت تحقق عدالت و قطع ایادی متجاوز به حقوق افراد در سطوح مختلف ایستاده و در کوتاه کردن دست مفسدین و دانه‌درشت ها همه شماتت‌ها را پذیراست و در انجام تحقق عدالت کوتاه نمی آید.
سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: امروز مردم کشورمان تشته‌تر از گذشته خواهان عدالت هستند و مردم تنها و تنها به قوه قضاییه امید دارند که در جهت رفع تبعیضات و بی عدالتی ها به میدان آید و جلوی آن را بگیرد.
محسنی اژه‌ای اظهار کرد: امروز به واسطه وجود ارتباطات و ظلم هایی که به مردم جهان وارد می شود و همگان از آثار سوء آن مطلع می شوند و همچنین تحقق عدالت و آگاهی از آثار و فواید آن، مردم بیش از گذشته تشنه تحقق و اجرای عدالت هستند.
وی افزود: قاضی باید مسائل سیاسی روز و پیرامونی را بداند، سیاسی کاری، جناح بازی و گروه بازی هم ممنوع است.
محسنی اژه ای یکی از اهداف عالی جمهوری اسلامی ایران را تحقق عدالت و اجرای آن در جامعه خواند و افزود‌: قوه قضائیه در نظام بخشی امور جامعه، ابطال باطل، احقاق حق و رفع تجاوز و تعدی نقش اساسی را ایفا می کند.
سخنگوی قوه قضائیه با بیان این که قوه قضاییه برای اجرای وظایف خود به بودجه، ساختار، تشکیلات و برنامه نیازمند است، گفت: البته نقش نیروی انسانی در این مجموعه یک نقش بی بدیل است.
معاون اول قوه قضائیه در ادامه به جمع حاضرین در مراسم تحلیف گفت: امر قضا یک امر خطیر محسوب می شود و باید با عنایت و استمداد از خداوند از سه مساله انس با قرآن، توجه ویژه به اقامه نماز و توسل به اهل بیت (ع) غافل نشوید.
وی تحقیق و مطالعه را یکی از مهمترین کارها در امر قضاوت برشمرد و افزود: من بیش از ۳۰ سال در دستگاه قضاوت هستم و امروز به مراتب بیش از گذشته نیازمند به مطالعه و تحقیق در امر قضاوت هستم.
محسنی اژه ای استفاده از تجربه دیگران، بردباری در امر قضاوت و اجرای قانون را از دیگر ویژگیهای یک قاضی در امر قضاوت خواند و افزود: میزان قاضی قانون است و فهم قانون و برداشت صحیح از آن باید مورد توجه باشد.
وی افزود: از آنجایی که نباید از هوای نفس تبعیت کنیم و به حق هم قضاوت کنیم چاره ای نداریم جز اجرای قانون و اگر در مواردی هم قوانین با واقع منطبق نباشند ما در اجرای آن معذوریم.
معاون اول قوه قضائیه با اشاره به بیانات بنیانگذار جمهوری اسلامی مبنی بر این که برخی نه پای رفتن به دادگاه دارند و نه زبان و قلم دفاع از خود را دارند، گفت: قضات در باره این افراد باید دقت نظر بیشتری داشته باشند تا حق آن محروم از بابت محرومیت خود دوبار ضایع نشود.
محسنی اژه ای با تاکید بر این که قاضی نباید در امر قضاوت وارد کارهای سیاسی و جناح بازی ها شود، اظهار کرد: اما قاضی هم باید بصیر باشد و هم اطلاع از مسایل سیاسی روز داشته باشد.
وی ادامه داد: در مسند قضا ناگزیر به رعایت شئونات اسلامی هستیم و بودن در این مسند یک انرژی مضاعفی می خواهد چرا که در برخی از کارها نباید به سمت گناه رفت ولی در امر قضاوت برخی می خواهند با اصرار، حیله و ترفند قاضی را به سمت گناه بکشانند که مبارزه با این امر یک انرژی مضاعفی می طلبد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 + 2 ؟