تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ چهارشنبه ۰۸ اردیبهشت

دبیر سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به اینکه اشکالات در برگزاری جشنواره وجود داشته که در سال آینده اصلاح خواهیم کرد، گفت: بسیاری از خواسته‌ها و برنامه هایمان در جشنواره محقق شد.

سیدرضا میرکریمی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا درباره میزان رضایت خود از برنامه‌هایی که برای جشنواره داشت، اظهار کرد: یکی از نگرانی‌های ما این بود که وقتی می خواهیم جشنواره ای را منظم برگزار کنیم باید جمعیت هدفی را برای جشنواره در نظر بگیریم و آنها را وادار کنیم قوانینی را رعایت کنند.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از خواسته های ما محقق شد، افزود: به عنوان نمونه اینکه شکل جدول نمایش فیلم ها تغییرات جدی نکرد و اینکه نمایش‌هایی مخصوص خبرنگاران و نمایش‌هایی مختص بازار فیلم در برنامه های ما بود که به درستی از طرف مخاطبان رعایت شد.
دبیر سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با بیان اینکه برای نظم بهتر جشنواره هشت دسته کارت در رنگ های مختلف تعبیه شده بود، ادامه داد: هر کدام از این کارت ها سهمیه مستقل خود را در هر سانس داشتند.
میرکریمی گفت: می دانستیم این نظم محقق نمی شود و اینکه ممکن است تا آخرین روز برگزاری جشنواره برای از بین بردن عادت دیرین شلختگی و بی نظمی در فیلم دیدن تلاش کنیم.

**۹۰ درصد حاضرین جشنواره کارت داشتند
وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه علیرغم نواقص روزهای اول و دوم از روز سوم شاهد رفع مشکلات بودیم، افزود: این اولین جشنواره در ایران است که ۹۰ درصد افراد در آن کارت داشتند و این موفقیتی برای نظم بخشیدن بود.
دبیر سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با بیان اینکه نظم منافع زیادی برای ما دارد، اظهار داشت: نظم غیر از اینکه اجازه می دهد آدم های نخبه احساس تشخص کنند و بفهمند ظرفیت هایی برای آنها در نظر گرفته شده است و سهمیه هایش مشخص است همچنین جشنواره را نزد مهمانان خارجی حرفه ای تر نشان می دهد.
میرکریمی در پاسخ به این سوال که چقدر تقسیم کار و دادن مسئولیت های مختلف به افراد درجه یک سینما در نظم بخشی به جشنواره تاثیر داشت، نیز گفت: روز اول به همه دوستان گفتم اعتباری را که دوست و لازم داشته ام خدا به من داده و در جای دیگری کسب کرده ام و برای من جالب نیست به عنوان مدیر شناخته شوم، بنابراین ترجیح می دهم کارگردان باقی بمانم اما اگر قراراست کاری را انجام دهیم، بگذارید دقیق باشیم.

**در ایران می توان کار گروهی کرد
وی با اشاره به اینکه معتقدم در ایران می توان کار گروهی کرد، توضیح داد: همکاران من و مدیران ارشد جشنواره اجازه مصاحبه دارند و هر کدام در بخش خودشان کار می کنند، تلاش کردیم نشان دهیم این جشنواره حاصل عقل جمعی سینمای ایران است.
دبیر سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر تاکید کرد: خوشبختانه تا پایان جشنواره هیچ اختلافی بین ما نبود و بعد از اختتامیه هم برای تشخیص ضعف ها و برنامه ریزی های سال آینده خیلی سریع جلسه خواهیم داشت.

**جشنواره فجر به سوپراستار نیاز ندارد
میرکریمی درباره میزان رضایت خود از تعداد و سطح کیفی مهمانان خارجی جشنواره نیز گفت: هر جشنواره ای ابتدا باید تکلیف خود را روشن کند چه جور جشنواره ای است. وقتی سمت مخاطب عام مردمی نرفته ایم و می خواهیم مخاطب ما از شعور و سواد بالاتری برخوردار باشد؛ آیا این جشنواره به فرش قرمز یا آوردن سوپر استارها نیاز دارد؟
وی با اشاره به اینکه ما نیازی به اینها نداشتیم و سراغ شان هم نرفتیم، ادامه داد: ولی در میان مهمانانی که از نظر ما تجربه و سواد و دانش سینمایی آنها برای ما لازم بود تعدادی را دعوت کردیم که نیامدند و قول دادند سال بعد بیایند.

**کارگردانان طراز اول به تهران می آیند
کارگردان فیلم دختر ادامه داد: مثلا برادران «داردن/Jean- Pierre and Luc Dardenne» علاقه داشتند بیایند و قول دادند دعوت های بعدی را بررسی کنند، یا «کن لوچ/Ken Loach» قول داده سال بعد بیاید و از همه مهمتر «کریستوفر نولان/Christopher Nolan» که خیلی دوست داشت اینجا ورک شاپ داشته باشد، اما هر کدام به دلایلی نشد وقول داده اند در برنامه های بعدی ما حضور داشته باشند.

**چارسو محل مناسب جشنواره است
وی درباره امکانات پردیس چارسو و میزان رضایتش از برگزاری جشنواره در این محل، گفت: پردیس چارسو درست متناسب با اهداف جشنواره انتخاب شد چون برای جشنواره خاصیت ویترینی و تشریفاتی خیلی مهم نبود و مهمانان ما می خواستند در مرکز شهر باشند.
میرکریمی ادامه داد: خوشبختانه همه مهمانان ما از این امر ابراز رضایت کرده اند؛ چون اینجا به موزه ها و مناطق تاریخی شهر دسترسی دارند. ضمن اینکه در سالن چارسو می توانستیم بازار فیلم، محل پذیرایی و فضاهای مناسبی برای قرارها و ورک شاپ ها داشته باشیم که آبرومند هم باشد.
کارگردان فیلم «یه حبه قند» درباره اینکه سال آینده نیز جشنواره در همین محل برگزار خواهد شد، گفت: حتما در این منطقه است ولی نمیدانم کجاست. قالیباف شهردار تهران قول داده و شاید به بهانه جشنواره یا بهانه های دیگر سالن های این اطراف را بازسازی کنند.

**امکانات خبرنگاران ضعیف بود
وی در پاسخ به این انتقاد که بعضی از امکانات برای خبرنگاران مانند تعداد رایانه ها و وضعیت اینترنت اصلا جوابگو نبود، گفت: حق با شماست، در مورد اینترنت اعتماد کردیم؛ اما خروجی که به ما وعده داده شده بود محقق نشد. در مورد رایانه ها هم قصد داشتیم تعداد بیشتری رایانه به خبرنگاران اختصاص بدهیم که آن هم نشد. از این جهت عذرخواهی می کنم. متوجه نقص و نواقص دیگری شده ایم که آنها را دسته بندی و رفع می کنیم.

**خیابان ها را برای جشنواره می بندیم
دبیر سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به اینکه وعده ای هم برای مردم در سال آینده داریم، توضیح داد: با توجه به استقبال و ازدحامی که در باشگاه هواداران از جشنواره شد و نتوانستیم این استقبال را مدیریت کنیم؛ برای سال بعد فکر خوبی برای مردم داریم تا بتوانند شش شب سینمایی خوب را در فضای باز مرکز شهر تجربه کنند.
وی ادامه داد: قصد داریم سالن هایی در فضای باز تعبیه و خیابان هایی را برای جشنواره ببندیم تا مردم و مهمانان خارجی در حال قدم زدن با سینما بیشتر آشنا شوند.
میرکریمی در پاسخ به این سوال که این حرکت مانند کاخ مردمی جشنواره ملی فیلم فجر است، توضیح داد: ترجیح می دهم به جای اینکه آن را در فضای بسته ببریم در فضای باز برگزار کنیم؛ مثلا خیابان سی تیر که به تازگی سنگ فرش هم شده است می تواند محل مناسبی برای اکران های مردمی جشنواره باشد.

**برخی نمی خواهند اتفاق ملی شکل بگیرد
این کارگردان سینما درباره حاشیه‌هایی که در این دوره از جشنواره به وجود آمد، گفت: متاسفانه عده ای می خواهند حاشیه بسازند و نمی خواهند اتفاق ملی شکل بگیرد. این افراد حزب و گروه شان را بیشتر از کشورشان دوست دارند.
وی با اشاره به اینکه دنیای این افراد همین اندازه است، افزود: فکر می کنند کار بزرگی می کنند که اگر حجاب خانمی کم شد سریع عکس بگیرند و منتشر کنند. این مدل ها دیگر خریداری ندارد به آخر رسیده است.

**به حاشیه ها توجهی ندارم
میرکریمی ادامه داد: خیلی به حاشیه ها توجهی ندارم و خوشبختانه نقطه ضعف جدی هم نیافته اند، به نظر من به سمت مردم برگردند و کمک کنند کار ملی انجام شود که بتوان به آن افتخار کرد.

**ایده هایی برای بازار فیلم داریم
وی درباره میزان رضایت خود از بازار فیلم نیز، گفت: شاخص های بازار فیلم بعدا معلوم می شود اما همین که یک فروشنده هزینه های سفرش را بدهد و به ایران بیاید مشخص است که بازار فیلم موفق بوده است.
دبیر سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به اینکه خرید و فروش را هیچ کس اعلام نمی کند، خاطرنشان کرد: معمولا چون در فضای تجاری رقابت است مخفی می ماند تا وقتی قرارداد نهایی شود.
میرکریمی تاکید کرد: ابراز رضایت نسبی راجع به بازار بوده است اما این همان بازار فیلم مطلوب ما نیست ایده های برای سال آینده دارم که بعدا درباره آن صحبت خواهم کرد.
وی درباره تولید مشترک سینمای ایران با کشورهای دیگر نیز گفت: در این راه موانع زیادی هست، هم مسائل و هنجارهای داخلی ما مطرح است و هم سرمایه گذاری یک فیلم در ایران قابل مقایسه با جای دیگری نیست.

**لوکیشن های ایرانی بی نظیر است
کارگردان فیلم «خیلی دور خیلی نزدیک» ادامه داد: وقتی وارد مشارکت می شویم باید توازن به وجود بیاوریم و این کار دشواری است. اما به نظر من اگر بتوانیم فیلم سازهای های مهمی از صنعت های سینمایی دنیا را وادار کنیم دقایقی از فیلم شان را در لوکیشن های ایران بگیرند که بی نظیر و بخش هایی از آن بلامنازع است، هم برای ایران جنبه تبلیغاتی و درآمد زایی دارد و هم فیلمسازارن دیگر ترغیب می شوند در ایران کار کنند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.9 + 6 ؟