تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۰۵ اردیبهشت

چهارمین روز از جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کاخ جشنواره و برگزاری شبی با الکساندر سوخوروف فیلمساز مطرح روس رقم خورد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، برنامه های جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمایی چارسو روز شنبه (چهارم اردیبهشت) با برگزاری کارگاه آموزشی مجید اسلامی و مرور سینمای جهان آغاز شد.
وی در مورد روند فیلمسازی و فیلم های بعد از سال های ۲۰۰۰ سینما گفت: در این دهه به نظر می رسد سینما شکل جدیدی را تجربه می‌کند. وقتی به ۱۵سال گذشته نگاه می‌کنیم، می بینیم فیلمسازان دیگر نتوانستند مثل گذشته فیلم‌های شاخص بسازند. ۲ فیلم آخر «جیم جارموش» خیلی از مخاطبان را ناامید کرده است.
همزمان فیلم آبجی ساخته مرجان اشرافی زاده از مجموعه فیلم های ایرانی بازار فیلم در سالن اصلی به نمایش در آمد. سالن اصلی پردیس سینمایی چارسو با ظرفیت حدود ۳۰۰ نفر هنگام نمایش این فیلم پر بود و عوامل از جمله پانته آ پناهی ها و معصومه قاسمی دو بازیگر اصلی فیلم به همراه کارگردان به تماشای این فیلم نشستند.
اما حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی که در روزهای برگزاری جشنواره معمولا عصرها سری به کاخ جشنواره می زد دیروز (شنبه) ظهر و پیش از آغاز نمایش فیلم دختر ساخته رضا میرکریمی وارد کاخ جشنواره شد و به همراه عوامل این فیلم به تماشای آن نشست که در بخش بازار فیلم به نمایش در می آمد.
اما نمایش فیلم «نفس» ساخته نرگس آبیار هم در همین روز اشتیاق زیادی را برانگیخت. فیلم نفس که در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر جایزه بهترین فیلم در بخش نگاه ملی را به دست آورده بود در جشنواره جهانی فیلم فجر نیز در بخش مسابقه بین الملل حاضر است و روز شنبه بعد از نمایش آن به همراه عوامل از جمله نرگس آبیار، پانته آ پناهی ها و شبنم مقدمی و مهران احمدی از بازیگران این فیلم جلسه پرسش و پاسخی با مخاطبان برگزار شد. ضمن اینکه مجید مجیدی، سیروس الوند، محمد حیدری دبیر جشنواره ملی فیلم فجر، آیت‌الله محقق داماد از حاضران در سالن نمایش فیلم سینمایی نفس بودند.
در این نشست که مطابق روال جشنواره جهانی فیلم فجر ایستاده برگزار شد مهران احمدی بعد از دومین همکاری با آبیار گفت: خانم آبیار در این فیلم به پختگی خاصی رسیده، به نظرم این نشان دهنده تجربه ایشان است. در این فیلم ما همه در خدمت ایده و فکر اولیه ایشان بودیم. با اینکه فیلم از نگاه کودک روایت می‌شود و فضایی فانتزی دارد، برای واقع‌گرایی هم تلاش می‌کند.
اما نشست های دارالفنون روز شنبه را پوران درخشنده در فضای باز طبقه هفتم چارسو ادامه داد و خطاب به جوانان علاقمند حاضر در این کلاس گفت: موضوع فیلم های اجتماعی معمولا از دل جامعه بیرون می زنند؛ آدم ها با یکسری مسائل رو به رو هستند که گاهی نیاز به بازنگری دارند و برخی موضوعات که می پنداریم نمی توانیم آن را بازگو کنیم.
شاید مهم ترین مهمان جشنواره جهانی فیلم فجر در روز چهارم علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که حوالی ساعت ۱۷ به کاخ جشنواره رسید. ابتدا از بخش های مختلف و بازار فیلم بازدید کرد و کمی بعد در جمع خبرنگاران برای پاسخ به پرسش های آنان حاضر شد.
احتمالا حضور وزیر ارشاد در کاخ جشنواره باعث شد همه اعضای هیات داوران از جمله آیت الله سید مصطفی محقق داماد نیز در کاخ حاضر شوند. هر چند حجه الاسلام سیدمحمود دعایی مدیر مسئول موسسه اطلاعات و علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد فارابی نیز به کاخ جشنواره آمدند.
در ادامه این روز مراسم شبی با «الکساندر سوخوروف» کارگردان مطرح روس در موزه ملی همزمان با نمایش فیلم برگزار شد و بعضی از خبرنگاران همراه با شماری از مسئولان جشنواره کاخ را به مقصد موزه ملی ترک کردند و به تماشای مستندی از ساخته های سوخوروف در مورد موزه لوور فرانسه ساختند. بعد از نمایش این فیلم که به اهمیت جشنواره جهانی فیلم فجر و سفارت فرانسه در تهران برگزار شده بود، رضا کیانیان رئیس کاخ جشنواره فیلم فجر گفت: این فیلم چون درباره موزه لوور بود جشنواره جهانی فیلم فجر تصمیم گرفت این مستند را با همکاری سفارت فرانسه و موزه ملی ایران در محل موزه ملی نمایش دهد.
اما استقبال از فیلم های خارجی روز شنبه افزایش یافت و فیلم «شازده کوچولو» ساخته مارک آزبورن فرانسوی ساعت ۲۲ در سالن ۲ کاخ جشنواره روی پرده رفت و سالن مملو از جمعیت بود. به دلیل ازدحام، این فیلم همزمان در دو سالن ۲ و ۳ اکران شد. ضمن اینکه نمایش دیگر فیلم های خارجی از جمله «مادر من» به کارگردانی نانی مورتی و «جنون» از امین آلپر هم در سومین روز از سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با استقبال همراه بود.
بابک کریمی، پژمان بازغی، مستانه مهاجر، مجید مظفری، محسن قاضی مرادی، مهوش وقاری، محمد احمدی فیلمبردار و کارگردان و از دیگر هنرمندان و نامدارانی بودند که روز شنبه در کاخ جشنواره حاضر شدند. شماری از مسئولان سازمان میراث فرهنگی از جمله سیدمحمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و از مدیران پیشین سینمایی کشور و احمد محیط طباطبایی مشاور او نیز در مراسم شبی با سوخوروف در موزه ملی حاضر بودند.
دومین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از اول تا ششم اردیبهشت در پردیس سینمایی چارسو در دو بخش رقابتی و چهار بخش غیررقابتی برگزار می شود.
بخش رقابتی یا همان مسابقه آن به نام «سینمای سعادت» (مسابقه بین الملل) با ۱۲ فیلم خارجی و ۳ فیلم ایرانی و بخش «پانوراما» (کشورهای آسیایی و جلوه گاه شرق) با ۱۲ فیلم خارجی و ۳ فیلم ایرانی میزبان علاقمندان است. در مجموع ۲۱ فیلم خارجی و ۵ فیلم ایرانی در این بخش ها به نمایش در می آید.
در فضای غیررقابتی جشنواره نیز چهار بخش تدارک دیده شده که از جمله آن «جام جهان نما» با ۱۰ فیلم خارجی، «نمایش های ویژه مستند»، «مرورها و بزرگداشت ها» با شش فیلم از سینمای فرانسه و «دارالفنون» که برنامه های دانشجویی، کلاسی های درس اساتید، کارگاه آموزشی و هم اندیشی است.
اصغر فرهادی، مجید برزگر، فرزاد موتمن، مهران کاشی و محمود کلاری از جمله اساتید بخش دارالفنون هستند؛ همزمان با این فیلم ها بازار فیلم نیز در پردیس چارسو با حضور شرکت های فیلمسازی و پخش کننده های ایرانی و خارجی برقرار است.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 - 6 ؟