تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ شنبه ۰۴ اردیبهشت

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی با حضور کاظم قلم‌چی، مؤسس بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی؛ محمد‌رضا حافظی، رئیس انجمن خیرین مدرسه‌ ساز کشور و علیرضا مختارپور،‌ دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها برگزار شد.
این تفاهم‌نامه نظر به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر فراهم‌آوری زمینه مطالعه برای تمام آحاد جامعه، تولید فکر و افزایش معلومات عمومی، به انجام رساندن رسالت نهاد کتابخانه‌ها در تحقق چشم انداز ایران ۱۴۰۴ در حوزه کتابخانه‌های عمومی و استفاده از مشارکت خیرین در این راستا، به امضای طرفین رسید.
بر اساس این تفاهم‌نامه، ۴۰ باب از کتابخانه‌های عمومی نیمه‌تمام در ۱۴ استان کشور،‌ که هر یک به طور میانگین با صرف ۵۰۰ میلیون ریال به بهره‌ برداری می‌رسند،‌ تکمیل و تجهیز خواهند شد.
بدین منظور نهاد کتابخانه‌ها موظف است، اولویت پروژه‌هایی را که با صرف حداکثر پانصد میلیون ریال، فرآیند ساخت و بهره برداری آنها به اتمام می‌رسند، تعیین و هماهنگی‌های لازم در این خصوص را انجام دهد.
تأمین نیروی انسانی، منابع و تجهیزات مورد نیاز برای بهره برداری از پروژه‌های یاد شده نیز بر عهده نهاد کتابخانه‌ها خواهد بود، بر اساس این تفاهم‌نامه، بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی نیز تأمین منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل و تجهیز کتابخانه‌ها را عهده‌دار است.
کاظم قلم‌چی در آیین امضای این تفاهم‌نامه، تکمیل کتابخانه‌هایی که هزینه‌های قابل توجهی از بودجه عمومی صرف آنان شده است را، ضروری و حائز اهمیت دانست.
وی با اشاره به لزوم برگزاری جلسات توجیهی با استان‌های صاحب پروژه‌های نیمه تمام،‌ تصریح کرد: واقعیت این است که همه به یک میزان اشتیاق ندارند از این رو قرار است که کار را از منطقه‌ای آغاز کنیم که مسئولان آن اشتیاق و جدیت بیشتری نشان می‌دهند.
قلم چی اضافه کرد: درصدد هستیم تا پایان تابستان ۱۳۹۵ این ۴۰ پروژه نیمه‌تمام را به مرحله بهره‌برداری برسانیم و امید داریم‌ این اتفاق میمون و مبارک با کیفیت بالا و در اسرع وقت انجام شود.
قلم‌چی با اعلام آمادگی این موسسه برای حمایت‌های همه جانبه از کتابخانه‌ها، کتابخانه‌سازی را همچون مدرسه‌سازی، مقدمه‌ای برای پرورش دانشمندان و صاحب‌نظرانی دانست که جایگاه کشور را در مسیر علم، دانش،‌ فرهنگ و ادب ارتقاء خواهند داد.
رئیس انجمن خیرین مدرسه‌ساز کشور،‌ ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست،‌ به ارائه پیشینه ای از فعالیت انجمن خیرین مدرسه‌ساز پرداخت.
حافظی انعقاد این تفاهم نامه برای تکمیل ۴۰ باب کتابخانه در ۱۴ استان کشور را یکی از اقدامات خداپسندانه بنیاد علمی آموزشی قلم چی و بنیانگذار آن دانست،‌که آثار و برکات آن در زندگی فرد فرد بانیان این اقدام نیکو و نیز در مسیر سازندگی کشور اثرگذار خواهد بود.
علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز ضمن خیرمقدم به حضار و قدردانی به واسطه انجام این اقدام نیکو،‌ با ذکر حدیثی از پیامبر (ص) بر ماندگاری کار خیر و عمل صالح تأکید کرد.
وی با اشاره به پیشینه بنیاد قلم‌چی در انجام کار خیر، سرمایه‌گذاری در مناطق محروم را ضروری دانست و گفت: تنها تفاوت انسان با سایر موجودات، ویژگی دانش‌آموزی و دانش پروری اوست؛ سرمایه‌گذاری در حوزه مدرسه و کتابخانه و آنچه انسان را می‌سازد،‌ فعالیتی ماندگار است و حلقه‌ای مهم از عدالت اجتماعی محسوب می‌شود.
مختارپور افزود: در بسیاری از مواقع استعداد ها و ظرفیت های قابل توجهی در مناطق محروم نهفته است، آمار پذیرفته شدگان کنکور گواهی بر این مدعاست؛ چه بسیار دانش آموزانی که در محرومیت به سر می برند، اما با تلاش و همت خود گوی سبقت را از سایرین می ربایند.
وی ضمن استقبال از پیشنهاد بنیانگذار بنیاد علمی آموزشی قلم چی، مبنی بر تشکیل جلسات هماهنگی با استان‌های صاحب پروژه‌های نیمه‌تمام،‌ اظهار داشت: این اقدام،‌ حرکت مبارکی است و انشاالله روز به روز شاهد رشد و گسترش بیش از پیش آن باشیم.
وی ادامه داد: امید است در تمام حوزه‌ها اعم از فرهنگ، آموزش،‌ بهداشت، مردانی متدین و خیر این امور را بر عهده گیرند و دل مردم به واسطه کار آنان شاد شود؛‌ کاری که به نفع مردم انجام شود، آثاری پایدار خواهد داشت.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.1 - 8 ؟