تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت

معاون قضایی دادستان کل کشور با اشاره به چالش بزرگ اطاله دادرسی در پرونده‌ها، بر سرعت در رسیدگی‌ها تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجواد حشمتی طی سخنانی در همایش مستندسازی اراضی فرودگاه‌های کشور گفت: بحث مستندسازی و تثبیت مالکیت و مبانی آن آثار حقوقی، اقتصادی و امنیتی حائز اهمیتی دارد. املاک و اموالی که فاقد سند مالکیت باشد امکان اینکه در مورد مقتضی بتواند از آن بهره برد فراهم نیست و در این زمینه اشکالی که وجود دارد در بحث اجراست که در اینجا مسئول عالی و مدیر و مقامات آن دستگاه مسئول هستند و وجود مشغله‌های فراوان رافع مسئولیت آن‌ها نیست.

وی یادآور شد: امام علی (ع) در احکامی که به فرمانداران صادر می‌کردند این نکته را گوشزد کردند که مراقبت از اموال عمومی و بیت المال یکی از تکالیف مقرر شده است و پیگیری این موضوع توسط فرمانداران اهمیت فراوان داشت.

حشمتی با اشاره به اطاله دادرسی در رسیدگی به پرونده‌ها گفت: در بسیاری از واگذاری‌ها گاهی مقام مسئول سکوت کرده و یا از کنار موضوع بی‌تفاوت می‌گذرد و بعداَ مدعی می‌شود و از مقام قضایی می‌خواهد که به آن مسئله رسیدگی کند و در برخی پرونده‌ها با شکایت کیفری تقاضای رفع تصرف می‌کند.

وی ادامه داد: ضعف دیگری که وجود دارد این است که کار‌شناسان حقوقی مسلط به مبانی و موضوعات مربوطه نیستند و در دعاوی نمی‌توانند دفاع لازم را انجام دهند، عدم ورود به موقع و پیگیری به موقع دعاوی حقوقی به عنوان یک چالش مطرح است.

معاون قضایی دادستان کل کشور تصریح کرد: عدم توجه به درایت و عدم همگرایی دستگاه‌های متولی، از دیگر چالش‌های موجود است بنابراین دستگاه‌ها باید حساس باشند و به موقع با مشکل برخورد کنند.

وی به ضرورت سرعت در رسیدگی‌ها اشاره کرد و گفت: مجازات‌هایی که وجود دارد اگر به موقع اجرا شود بازدارندگی لازم را خواهد داشت اما گاهی ما در تأخیر غیر متعارف در اجرای مجازات‌ها مشکل داریم. مقام معظم رهبری در سال ۹۳ فرمودند که پیگیری‌ها جدی است اما نتیجه بخش نیست بنابراین نباید در وسط کار منفعل شویم و باید هوشیار عمل کنیم.

وی در پایان گفت: در واقع سوء‌استفاده از موقعیت‌ها، ایراد در واگذاری‌ها و پرداخت رشوه و… از مشکلاتی است که در این زمینه وجود دارد که مسئولان و مدیران باید جدی و هوشیار باشند و به راحتی میدان را خالی نکنند چرا که حفظ و حراست از اموال عمومی وظیفه قانونی، شرعی و اخلاقی است و هر کسی در این عرصه کوتاهی کند مسئول است.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.1 - 6 ؟