تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: مستندسازی اراضی امری بسیار مهم است که به توسعه ثبت در کشور کمک می کند.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، احمد تویسرکانی در حاشیه همایش مستند سازی اراضی و فرودگاه‌های کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: براساس ماده ۹ قانون جامع کاداستر همه دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه موظف هستند اسناد و نقشه‌ها و اطلاعات اراضی را که مال نهاد و سازمان آنهاست و یا در اختیار آنهاست تهیه کنند و این امر بسیار ضروری است برای اینکه اسناد حاکمیتی و دولتی صادر شود. در واقع موضوع مستندسازی اراضی از موضوعاتی مثل زمین خواری یا تعدی به منابع طبیعی جلوگیری می‌کند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: سازمان ثبت در سال ۹۵ همه مقدمات و زمینه‌ها را برای اجرای این ماده فراهم کرده است. استدعا داریم که تمامی نهادها اراضی را که در اختیارشان است مستند سازی کنند که بتوانیم با تهیه اسناد حاکمیتی و دولتی در همه عرصه‌های کشور مثل جزایر، رودخانه‌ها، فرودگاه‌ها و موقوفات و سازمان‌های نظامی زمینه نفوذ تعدی گران را کم کنیم.

وی درباره اینکه کدام نهادها یا سازمان‌ها همکاری بهتری با سازمان ثبت در زمینه مستندسازی دارند؟ گفت: بسیاری از دستگاه‌ها و نهادها به صورت مذاکرات و مکاتبات تعاملاتی داشته‌اند و قدم‌هایی در این زمینه برداشته شده است اما سازمان اوقاف در زمینه مستند سازی اراضی مربوط به خود کارهای بزرگی انجام داده است و همچنین شرکت فرودگاه‌های کشور و وزارت راه و شهرسازی هم در حال همکاری و انجام مستندسازی هستند.

تویسرکانی افزود: از همه نهادها انتظار داریم ۱۴۵ میلیون هکتار از ۱۶۵ میلیون هکتار کل کشور را با مشارکت و تلاش بتوانیم به طور کامل مستند سازی کنیم.

وی درباره تعویض سندهای دفترچه‌ای قدیمی به سند کاداستر در تمامی استان‌ها، گفت: به بخش‌های مربوطه تکلیف کرده‌ایم که تعویض سندهای دفترچه‌ای قدیمی را به کاداستر حداکثر ظرف مدت یک هفته انجام دهند و نیز تبدیل اسناد کاداستر به کاداستر را نهایتا دو روزه‌ انجام دهند. زیرا یکی از گلایه‌های مردم به این بود که روند تعویض اسناد طولانی است که ما موظف کردیم نهایتا این عمل ظرف یک هفته انجام شود.

وی درباره هزینه‌های تعویض این اسناد گفت: درحال حاضر هزینه ۵۰ هزار تومان برای تعویض اسناد اخذ و به خزانه دولت واریز می‌شود که با توجه به بودجه امسال افزایش تعرفه احتمالا نداریم.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.1 - 8 ؟