۹۵ دوشنبه ۳۰ فروردین

به گزارش ایرنا از روابط عمومی دادگستری استان تهران، باقر ذوالقدر در نشست مشترک هیات‌های نظارتی معاونت راهبردی با مسئولان دادگستری کل استان افزود: استان تهران با توجه به اینکه جزء شهرهای برخوردار است، حقیقتاً دادگستری آن و سازمان‌های تابعه باید جزء مناطق محروم محسوب شوند.
وی تاکید کرد: باید برای توسعه و اصلاح در ساختار و نیروی انسانی و تحول در آن هزینه کافی صورت گیرد و یکی از مستندات ما به دولت و مجلس مبنی بر اینکه باید به قوه قضاییه بودجه اختصاص یابد، بیان همین نیاز دادگستری کل استان تهران است.
معاون راهبردی قوه قضاییه با بیان اینکه رفع نیازهای استان تهران نیازمند یک کار جدی است، ادامه داد: عدد کمی و مالی آن حدود یکهزار میلیارد تومان است و طبق برنامه ریزی صورت گرفته باید طی سه تا چهار سال آینده و به مروز زمان با تامین این بودجه، گشایش در ساختار، فضا و نیروی انسانی قضائی و اداری صورت بپذیرد.
ذوالقدر با اشاره به نظارت هیات‌های نظارتی معاونت راهبردی از دادگستری کل استان گفت: برای نخستین بار تعداد ۹۳ نفر ناظر در این فرآیند نظارتی همکاری داشتند و این انتظار هم می رفت که استان تهران با این وسعت، نظارت گسترده ای از آن صورت بپذیرد و زمانی طولانی نزدیک ۵۰ روز به این امر اختصاص یافت.
وی ادامه داد: این امر در کشور یک رکورد جدید محسوب می شود و حکایت از تلاش مفرط عزیزانی دارد که متقبل زحمت شدند و گزارش خوبی هم به این واسطه تهیه و تنظیم شده و نزدیک به ۱۰۰ گزارش، بصورت دقیق مربوط به اجزا مختلف این نظارت مورد بررسی قرار گرفته و اساس آن نیز مبنی بر تعیین نواقص، محاسن، معایب و پیشنهادات بود که پس از ارائه آن و جمع بندی و بیان نقطه نظرات، در نهایت گزارش نهائی آماده و تقدیم ریاست محترم قوه قضاییه خواهد شد.
ذوالقدر در توضیح پیرامون تهیه و تکمیل این گزارش افزود: بعد از استماع این گزارش انتظار می رود که مدیران بخش های مختلف قضائی نظرات تکمیلی خود را راجع به هر یک از بخش هایی که مورد بازرسی قرار گرفته اند، منعکس کنند تا نسخه نهایی را با توجه به گزارش هایی که از استان جمع آوری شده، تکمیل کنیم.
وی ضمن تشکر از مدیران و دست اندرکاران بخش های این استان که ضمن استقبال از حضور هیات های اعزامی، همراهی و اطلاعات خوبی در اختیار عوامل بازرسی قرار دادند، خاطر نشان کرد: در همه جا بدون استثناء با روحیه باز مواجه شدیم و اطلاعات بصورت شفاف و موثر، دقیق و خوب در اختیار ما قرار گرفت.
ذوالقدر افزود: ضمن آن نیز جلسات بحث و تبادل نظر با سیستم های مدیریتی استان در مجموعه هایی نظیر دادگاه ها و دادسرای عمومی و انقلاب تهران و مجتمع های قضایی داشتیم و بیواسطه با مدیران، قضات و کارکنان صحبت کردیم و پیشنهادات خوبی هم جمع آوری شده و در جمع بندی‌ها اعتبارات مورد نیاز را نیز پیش‌بینی کرده‌ایم.
معاون حوزه معاونت راهبردی قوه قضاییه با اشاره به نحوه تهیه و جمع بندی و مراحل کار این بازرسی و ارزیابی عملکرد افزود: در این فرآیند تعداد ۳۷ تیم بازرسی فعالیت داشتند و هدف نهایی هم تهیه یک شمای کلی از وضعیت استان تهران است که گزارشی در ۴۰۰ صفحه تهیه و تنظیم شد و در آن نیز تعداد محاسن ۵۳۱، تعداد معایب ۴۹۸، نواقص ۱۱۷۴ و پیشنهادات ۱۰۹۴ مورد از ۹۹ گزارش جمع آوری شده بطور مشخص ذکر شده است.
در ادامه این جلسه نیز سرپرستان تیم های بازرسی و ارزیابی عملکرد گزارش های مربوط به دوایر قضائی نظیر محاکم عمومی و انقلاب تهران و شهرستان ها و محاکم بخش و نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران و شهرستان ها و همچنین سازمان های نیروهای مسلح، ثبت، بازرسی، زندان‌ها، پزشکی قانونی و نیز حقوق شهروندی، حفاظت و اطلاعات و امور نمایندگی را به همراه پیشنهادات مربوطه ارائه کردند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران