تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۲۹ فروردین

نمایشگاه نسخ خطی گرجی با حضور سفیر گرجستان و جمعی از گرجی‌های مقیم ایران در محل کتابخانه ملی افتتاح شد.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی، پیش از افتتاح این نمایشگاه معاون کتابخانه ملی و سفیر گرجستان در نشستی سخنرانی کردند.
غلامرضا امیرخانی با اشاره به روابط دیرین و پر سابقه ایران و گرجستان گفت: پیوند و ریشه کهنی بین دو ملت ایران و گرجستان وجود دارد و حوزه فرهنگ از حوزه‌های مهم دو کشور محسوب می شود.
وی با اشاره به علاقه ملت گرجستان به فرهنگ و هنر ایرانی افزود: قرن‌ها پیش منظومه ویس و رامین فخرالدین اسعد گرگانی و کلیله و دمنه تقریبا به فاصله کوتاهی به زبان گرجی ترجمه ‌شد.
سفیر گرجستان که مسلط به زبان فارسی است با اشاره به اشتراکات فرهنگی ایران و گرجستان گفت: ایران مهد تمدن و فرهنگ است و دانشمندان و نویسندگان بزرگی در این کشور پرورش یافته‌اند.
یوسف چاخاشویلی با اشاره به ساختارهای مختلف گویشی و نوشتاری در دنیا افزود: الفبا و زبان نوشتاری منحصر به فرد گرجی در کنار الفبای لاتین، سیریلیک، عربی، یونانی و الفبای کشورهای آسیای دور از قدمت طولانی برخوردار هستند.
وی ادامه داد: هنوز در جهت معرفی الفبای کشورمان به جهانیان موفق عمل نکرده ایم، گرجستان ملتی کوچک در عین حال اهل فرهنگ و هنر دارد.
سفیر گرجستان با اشاره به روند رو به افزایش حضور پژوهشگران از کشورهای مختلف جهان در کشورش، خاطر نشان کرد: بسیار خرسندم از اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی مکانی را در اختیار ما قرار داد تا شیوه نوشتار گرجی، تاریخچه و سابقه الفبا و متون خطی گرجستان را به نمایش گذاریم.
وی با بیان اینکه طی سه قرن اخیر روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بین دو کشور گسترده‌تر شده، یادآور شد: در دانشگاه تفلیس، دانشکده خاورشناسی تأسیس کرده ایم که در آن زبان ، ادبیات و تاریخ ایران، ترکیه و کشورهای عربی تدریس می‌شود.
چاخاشویلی اضافه کرد: نمونه‌های درخشان مختلفی از ادبیات کلاسیک و معاصر ایران به زبان گرجی ترجمه شده که از آنها می‌توان به آثار رودکی، فردوسی، نظامی، حافظ، سعدی و حتی صادق هدایت اشاره کرد.
وی اظهار داشت: دو ملت قدیمی و دارای پیشینه تاریخی ایران و گرجستان که طی قرن‌های متمادی روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشتند می‌توانند به خوبی یکدیگر را درک کنند.
بر اساس این گزارش،‌پس از این نشست نمایشگاه آثار گرجستان که شامل متون خطی و تصاویری از گرجستان بود در محل ورودی تالارهای تخصصی توسط معاون کتابخانه ملی و سفیر گرجستان افتتاح شد و مورد بازدید قرار گرفت.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.1 - 10 ؟