تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ دوشنبه ۲۳ فروردین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر موزه لوور فرانسه در دیداری در تهران بر همکاریهای دو کشور در زمینه های آثار نگارگری و هنرهای تجسمی تاکید و اعلام داشتند: همه ابزارهای فشار جهانی باید برای جلوگیری از تخریب دستاوردهای تاریخی و تمدنی در دنیا به کار گرفته شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی جنتی عصر یکشنبه در دیدار با ژان لوک مارتینز به موضوع رفع تحریم های ظالمانه علیه ایران اشاره کرد و گفت: هم اکنون فضای جدیدی میان ایران و فرانسه پدید آمده و پس از توافق های صورت گرفته بین کشورهای ١+۵ و همچنین سفر رییس جمهور ایران به فرانسه فصل جدیدی نیز در روابط این دو کشور گشوده شده است.
وی افزود: اراده سیاسی ایران و فرانسه بر همکاری های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری را فراوان اعلام و ابراز امیدواری کرد ایران بتواند حداکثر استفاده را در این فضای جدید داشته باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در ادامه از اعلام آمادگی این وزارتخانه برای همکاریهای فرهنگی و هنری برای توسعه و گسترش روابط دو طرف خبر داد.

*‌آثار تاریخی متعلق به همه بشریت است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آثار تاریخی کشورها نشان دهنده تمدن های پیشین است، گفت: این آثار متعلق به همه بشریت در سراسر جهان است و متعلق به هر کشوری به تنهایی نیست.

* تخریب آثار تاریخی توسط گروهکهای افراطی
جنتی افزود: در دو دهه اخیر متاسفانه شاهد از بین رفتن بسیاری از آثار ارزنده تاریخی از سوی گروهک های افراطی از جمله القاعده و … بوده ایم. و این خسار ت ها برای همه بشریت است زیرا میراث جهانی دستخوش تخریب می شود.
وی ادامه داد: علاوه بر تخریب این آثار در برخی کشورها از سوی گروهک های افراطی برخی از موزه ها در حوادث تغییر حکومت ها غارت شده اند و آثار آن در دست عناصر قاچاق است و در یک اتحاد جهانی لازم است این آثار جمع آوری و در یک جا نگهداری شوند.
عضو کابینه دولت یازدهم در ادامه به آثار تاریخی و قدمت ٧ هزار ساله برخی آثار در کشورمان اشاره کرد و گفت: ایران دارای آثار و شهرهای پر جاذبه تاریخی و تمدنی بسیاری است و گردشگران می توانند بیش از پیش از این آثار بازدید کنند.

* موزه لوور گنجینه عظیم بشری
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به آثار موجود در موزه لوور فرانسه تاکید کرد: این موزه یکی از گنجینه های عظیم بشری است که آثار بسیاری را در خود دارد.
جنتی افزود: باید موافقتنامه های فرهنگی میان ایران و فرانسه در جهت گسترش روابط فرهنگی و هنری تمدید شوند.

*موزه لوور نگران تخریب بناهای تاریخی است
در ادامه این دیدار مدیر موزه لوور فرانسه بر نگرانی دست اندرکاران موزه لوور فرانسه در تخریب آثار و بناهای تاریخی تاکید کرد.
«ژان لوک مارتینز» اظهار داشت: رسالت موزه لوور این است که جهان شمول محسوب می شود و آثار موجود در آن متعلق به همگان در سراسر جهان است.
مدیر موزه لوور با اشاره به بودجه سالانه این موزه گفت: بخشی از این بودجه از سوی دولت تامین می شود و بخشی از آن هم از طریق فروش بلیط و کمک های هنردوستان و خیران تامین می شود.
این مسئول فرانسوی با اشاره به اینکه اولین بار است که به ایران سفر کرده گفت: امیدوارم در همکاری های دو جانبه بتوانیم در مبادلات کارشناسان موزه ای نیز میان دو کشور همکاری داشته باشیم.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.1 - 10 ؟