تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۲۲ فروردین

دبیر همایش «گردشگری و صلح در آینه میراث جهانی» از ایجاد کمپینی برای مقابله با یادگاری نویسی روی بناهای تاریخی همزمان با آغاز رسمی این همایش خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، اکبر پورفرج، فرهنگ سازی را کاربردی ترین و کم هزینه ترین راه در حفظ بناهای تاریخی از تخریب های انسانی دانست و افزود: هدف از ایجاد کمپین مقابله با یادگاری نویسی روی آثار تاریخی، یک موج فرهنگی برای حساس کردن جامعه به داشته های فرهنگی و هویتی خود است.
وی وندالیسم (تخریب آثار فرهنگی و اموال عمومی) را یکی از تهدیدهای انسانی و قابل کنترل فرهنگ بومی دانست که میراث فرهنگی ملموس کشور را تهدید کرده و خسارت های جبران ناپذیری به آن وارد می کند.
این کارشناس باستان شناسی حک کردن نام ها، تاریخ و نظرات در رابطه با مکان مورد بازدید را از انواع معمول دیوار نوشته ها بر روی آثار تاریخی دانست و گفت: این موضوع نه تنها از حس معنوی مکان و تجربه زیباشناختی می کاهد بلکه ارزش علمی برخی اماکن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.
وی افزود: اگر چه نقاشی هایی که با اسپری کشیده می شوند از لحاظ پاک سازی و ترمیم راحت‏تر از پاک کردن دست نوشته ها هستند اما هر دو عمل بی نهایت مخرب هستند.
پورفرج با بیان اینکه برخی مواقع آسیب وارد شده از طریق فرآیند پاکسازی به این اماکن، بیشتر از خود تخریب است، اظهار کرد: میزان این آسیب بسته به مصالحی که در ساخت مکان استفاده شده، ماهیت یادگاری ها و نوع روش مورد استفاده برای ترمیم (شیمیایی، شن پاشی و یا نقاشی کردن) متفاوت است.
دبیر همایش «گردشگری و صلح در آینه میراث جهانی» گفت: امروزه همین مساله چهره بسیاری بناهای تاریخی را زشت و نامناسب کرده و این مساله دو نوع آسیب جدی دارد اولی تخریب میراث باستانی است و دومی که بسیار هم مهم تر است نشان دهنده فرهنگ معاصر و جاری مردمان است که چگونه از یادمان های تاریخی کشورمان مراقبت و حفاظت می کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت توسعه پایدار گردشگری افزود: توسعه پایدار گرشگری بدان معنی است که اگر جامعه را ترغیب به بازدید از جاذبه های تاریخی و فرهنگی می کنیم در کنار آن کار آموزش و ارتقای سطح آگاهی عمومی بر لزوم حفظ میراث فرهنگی را انجام دهیم.
پورفرج با بیان اینکه برای توسعه پایدار گردشگری باید فاصله صنعت با مراکز دانشگاهی به حداقل ممکن برسد، اظهار کرد: به همین منظور در روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی تابلوی تبلیغاتی توسط دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی پردیس تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی در اختیار بازدیدکنندگان قرار خواهد گرفت تا نظرات خود در خصوص عمل غیرفرهنگی یادگاری نویسی بر روی آثار تاریخی را اعلام کنند.
وی از برگزاری ویژه برنامه «پرواز کبوتران صلح» به عنوان نماد آثار تاریخی ایران که در فهرست آثار ملی ثبت شده خبرداد و افزود: این آیین ۲۹ فروردین ماه همزمان با روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی در پایگاه جهانی کاخ گلستان و با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران و پردیس تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار خواهد شد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.8 + 1 ؟