تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۲۲ فروردین

کاوش های ادامه دار در کل چندار دره شمی ایذه، این بار به کشف یک آرامگاه خانوادگی بزرگ انجامید.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، جعفر مهرکیان سرپرست هیأت کاوش دره شمی ایذه با اعلام این خبر اظهار کرد: این آرامگاه برخلاف دیگر گورهای کشف شده زیر زمینی نبوده و دارای پوشش خر پشته ای است.
او این آرامگاه را که با یک هواکش در جهتی رو به باختر ساخته شده است، گونه نوشناخته ای از آرامگاه های خانوادگی دانست که در دره شمی نمونه های آن به شیوه های مختلف اما در زیر زمین ساخته شده اند.
وی افزود: این آرامگاه از دیوارهای چهارگانه از سه سو آشکار تشکیل شده که از یک سو به وسیله هشتی و درگاهی با پلکان به طرف جنوب باز می شود.
مهر کیان با بیان اینکه آرامگاه مورد کاوش تمام سنگی بوده است گفت: چارچوب ورودی، نعل درگاه و مثلث زیر پوشش خرپشته ای در این آرامگاه با سنگهای تراشیده ساخته شده است.
این باستان شناس افزود: از دیگر کاوش گاه های این دوره آرامگاه خرپشته ای گور دخمه است که در قسمت ورودی آن نیز خاکسپاری صورت گرفته است.
مهر کیان اظهار داشت: به نظر می رسد پس از انجام خاکسپاری های بسیار به دلیل کمبود جا پلکان ورودی هموار و خاکسپاری دیگری در آن انجام شده است.
او تصریح کرد: متأسفانه در طول عملیات کاوش بارها گروه باستان شناس شاهد شکسته شدن سقف های سنگی چهار آرامگاه مورد کاوش و غارت میراث به جای مانده در آن توسط سوداگران در گذشته بوده است.
وی در گفتگو با خبرنگار سایت پژوهشگاه (richt.ir) خاطرنشان کرد: سقف این آرامگاه ها تماما از سنگ های خاصه تراش و خر پشته ای بوده که از نیم تا ۲متر ارتفاع دارند.
مهر کیان، یکی از اهداف دیگر این دوره از کاوش در دره شمی را برنامه ریزی برای ساماندهی نخستین پارک موزه باستان شناسی در این محوطه ارزشمند تاریخی با توجه به ویژگی های باستانی و طبیعی منطقه اعلام کرد.
او لازمه تبدیل این محوطه تاریخی به یکی از جاذبه های چند منظوره میراث فرهنگی ، باستان شناسی و گردشگری را تملک اراضی باستانی اطراف آن اعلام کرد و گفت: اداره میراث فرهنگی خوزستان با علاقمندی این موضوع را پیگیری می کند.
به گفته مهر کیان، دره شمی ایذه توسط آندره گدار فرانسوی رییس وقت اداره باستان شناسی ایران به شماره ۳۶۲ در ۲۰ خرداد ماه سال ۱۳۲۱با امضای وزیر فرهنگ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
وی افزود: کار کاوش در دره شمی توسط هیأت مشترک ایران و ایتالیا با ترکیبی از متخصصان و کارشناسان ایرانی در قالب برنامه ای اضطراری که در تمام طول نوروز نیز دنبال شد ادامه دارد.
در کاوش های پیشین دره شمی نیز آثار تاریخی از جمله سکوهای آیینی، گورهای زیرزمینی، تکه های سفال، تختگاه، درب سنگی، پوشش خرپشته ای درگاه، سازه های معماری تمام سنگی و… کشف شد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 10 ؟