تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۲۲ فروردین

به نام خدا

سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۵

نوبت ششم : چگونه احتمال موفقیت خود را در آزمون وکالت افزایش دهیم؟

 

pdf

آزمون وکالت در سال ۹۵ برگزار خواهد شد و داوطلبان برای کسب سهمیه قبولی با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. هر چند کیفیت و توانایی علمی داوطلبان با یکدیگر متفاوت است لیکن بیشتر آنها با رویای قبولی در جلسه ی آزمون حاضر خواهند شد. صرفنظر از برنامه های مطالعاتی هدفمند و منسجمی که داوطلبان فراخور حال خود داشته اند، تقویت قوای روحی و روانی نیز در این مرحله بسیار مهم و موثر خواهد بود. در این یادداشت عواملی را که در تقویت توان علمی داوطلبان و افزایش احتمال موفقیت ایشان در آزمون تاثیر گذار است، بررسی می نماییم.

 

اول ) هدف گذاری صحیح

باتوجه به کیفیت علمی بالای شرکت کنندگان در آزمون وکالت، هدف گذاری باید براساس توانایی ها ، پتانسیل و ظرفیت هر فرد جداگانه تعریف گردد . بنابراین ، هر داوطلب باید براساس شاخص های مذکور ، هدف خودرا به درستی تعریف نماید .

 

دوم ) برنامه ریزی منطقی

به دلایل مختلف ، کیفیت و نحوه ی زندگی و اشتغال داوطلبان متفاوت است . بنابراین هر فرد باید بر اساس شرایط شخصی ، شغلی ، خانوادگی و علمی و متناسب با نیازهای خود برنامه ریزی منطقی داشته باشد . فقط توجه شود حداقل ساعت مطالعه مورد نیاز برای قبولی در آزمون وکالت ۱۲۰۰ ساعت می باشد که نحوه ی تقسیم بندی و اجرای آن با خود داوطلب است .

 

سوم ) امکانات آموزشی

از آنجاییکه رقابت شدیدی در این آزمون ها حاکم است و حداکثر ۳- ۴ درصد داوطلبان شانس قبولی دارند ، بنابراین هرچقدر دامنه و گستره ی امکانات آموزشی بیشتر باشد در نتیجه توانایی داوطلب افزایش یافته و شانس موفقیت او نیز بیشتر خواهد شد . استفاده از دوره های آمادگی ( حضوری – مجازی ) ، آزمون های آزمایشی (حضوری – مجازی) ، بسته های آموزشی ، مجموعه کتب تست و … هر یک نقش مؤثری برای قبولی داوطلبان خواهد داشت که داوطلبان حسب نیاز و توانایی های خود از آنها استفاده می کنند.

 

چهارم ) منابع مطالعاتی

براساس ظرفیت علمی داوطلب و هدف گذاری او منابع مورد نیاز وی نیز متفاوت خواهد بود.بنابراین داوطلبی که با هدف کسب رتبه ی برتر در آزمون شرکت می کند باید منابع و کتب اصلی را بخواند اما اگر هدف او فقط کسب نتیجه ی قبولی است صرف مطالعه ی قوانین و جزوات و کتب کمک آموزشی کفایت می نماید .

پنجم ) روش های مطالعاتی

برای افزایش کیفیت و سرعت در یادگیری ، انتخاب روش های صحیح مطالعاتی الزامی است . در غیر اینصورت ، دستیابی به سطح استاندارد و مطلوب علمی غیرممکن خواهد بود .

 

ششم ) سنجش و ارزیابی

در کنار مطالعه ی هدفمند و منسجم منابع مطالعاتی ، سنجش و ارزیابی منظم از عملکرد و بررسی توانایی مطالعاتی داوطلب بسیار حائز اهمیت می باشد . این رویه باعث شناسایی نقاط ضعف و تلاش برای جبران آن خواهد شد .

 

هفتم ) اعتماد به نفس

اعتماد به نفس آن قدرت و توان روحی است که در درون یک فرد وجود دارد و باعث افزایش قدرت و نیروی درونی او خواهد شد. بنابراین وجود اعتماد به نفس باعث می گردد که هر داوطلب علاوه بر قدرت و توان واقعی خود به قدرتی ماوراء آن نیز مسلح و مجهز گردد.

 

هشتم ) آرامش و تمرکز

منظور از آرامش و تمرکز یعنی آن قدرت و نیروی عالیه ای که تمام حواس و قوای فرد را در جهت نیل به یک هدف مشخص و معین، هدایت و راهنمایی می نماید.

در روز آزمون، داوطلب آماده، فقط با یک هدف از محل اقامت خود خارج می گردد و آن عبارتست از : موفقیت در آزمون وکالت. حال اگر داوطلب از نظر علمی، از کیفیت قابل قبولی برخوردار نباشد باز هم باید هدف داشته باشد و آن حضور آبرومند در آزمون است. پس اگر داوطلب احتمال موفقیت در آزمون را برای خود متصور نیست، حداقل باید حضور آبرومندی در آزمون داشته باشد و حضور بی هدف شکست به معنای واقعی است.

بنابراین، داوطلب آزمون باید قبلاً هدف شرکت در آزمون را برای خود تصور و ترسیم نماید و توان انرژی و توان خود را برای رسیدن به همان هدف متمرکز نماید.

توجه: آرامش و تمرکز فکری، لازمه ی بهره وری حداکثری از توان علمی هر داوطلبی است.

 

نهم ) مدیریت و تدبیر

به طور خلاصه تاکید و یادآوری می گردد  مدیریت و تدبیر تا روز آزمون نه تنها باعث افزایش بهره وری از حداکثر توانایی های داوطلب می گردد بلکه ، نقاط ضعف و کمبودهای علمی او را نیز به تدریج برطرف خواهد نمود .

 

دهم ) میل به موفقیت

از آنجاییکه انسان موجودی کمال گرا است، میل به موفقیت و پیروزی همواره در نهاد او وجود دارد لیکن در زمان مقتضی باید این میل و عطش خود را به منصه ی ظهور برساند. به همین دلیل داوطلب کمال گرا به دور از هر گونه ترس و اضطراب، با اعتقاد و ایمان به سوی موفقیت گام بر می دارد.

یازدهم ) توکل به خدا

صرفنظر از کیفیت علمی داوطلبان، بزرگترین عامل در افزایش احتمال موفقیت، توکل به خداوند متعال است. اینکه داوطلب کوشا و ساعی به این باور و ایمان برسد که :

یک. تمام توان و قدرت خود را در مسیر موفقیت به کار گرفته است.

دو. از برنامه ها، ابزار و امکانات لازم برای موفقیت به نحو مطلوب استفاده نموده است.

سه. کلید قواعد و اصول حرفه ای موفقیت در آزمون را رعایت کرده است.

چهار. در این مسیر، به لطف و عنایت ویژه پروردگار خود نیز امیدوار است.

با این اعتقاد با آرامش کامل در آزمون حضور یافته و تمام نیروی خود را به کار می گیرد و دل به گروی خواست او می سپارد و هر آنچه که برای وی رقم بخورد را متواضعانه می پذیرد و همواره شکرگزار خالق بی همتاست.

 

خاتمه :

با توجه به مدت باقیمانده تا روز برگزاری آزمون وکالت، به داوطلبان گرامی پیشنهاد می گردد :

۱- حداقل ۶ ساعت مطالعه مفید و منسجم را در فعالیت های روزانه ی خود تثبیت نمایند .

۲- از تعویض مکرر منابع مطالعاتی خود اجتناب نمایند .

۳- به برنامه مطالعاتی خود وفادار باشند .

۴- نگران فراموشی مطالب مطالعه شده ی قبلی نباشند . این مطالب در حافظه ی آنها  ضبط و ماندگار شده است .

۵- از مقایسه ی خود با سایر رقبا جدا خودداری کنند .

۶- دلشوره و نگرانی بی دلیل را از خود دور نموده ودر مقابل امید و ایمان به موفقیت را جایگزین کنند .

۷- حتما در طول مطالعه منابع ، نکات مهم و کلیدی را علامتگذاری یا یادداشت برداری نمایند .

۸- تلاش کنند به گونه ای برنامه خود را پیش ببرند که حتما تا مهر ۹۵، مطالب را به صورت کلی به پایان رسانده و ماه آخر را به جمع بندی و مرور نهایی مطالب اختصاص دهند .

 

 موفق باشید

محمد فرجی

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

۲۲/ ۱/ ۹۵

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.7 + 5 ؟

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۳/۰۱

  با سلام
  خیر. با ارزوی موفقیت.

 • مهدوی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۳/۰۱

  با سلام خدمت شما وتشکر از اینکه همیشه همراه داوطلبان هستید چه الان با راهنماییهای ارزندتون وچه بعد از ازمون و لحظه به لحظه همراه بودن با ما تا اعلام نتایج..آقای فرجی ی سوال داشتم ..من امکان ثبت نام در آزمونهای شما رو ندارم ولی خیلی علاقه دارم خودم رو با سوالات موسسه شما محک بزنم. چون شنیدم آزمونهای شما تا حد زیادی شبیه به آزمون اصلی هست. از لحاظ شما ایراد داره که از طریق دوستانم سوالات شما رو تهیه کنم و استفاده کنم؟

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۱/۳۰

  با سلام
  اسکودا در این خصوص صالح است.

 • محمدی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۱/۳۰

  باسلام خدمت اقای فرجی
  ببخشید من یه سوالی داشتم از خدمتتون..چقدر احتمال این هست که منبع درسی ( زبان و ادبیات فارسی) در آزمون وکالت۹۵ گنجانده بشه؟
  باتشکر

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۱/۲۶

  با سلام
  ۱۲۰۰ ساعت از اول اردیبهشت برای داوطلبان ضعیف تا متوسط.

 • مهدی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۱/۲۵

  سلام وعرض ادب واحترام خدمت استاد بزرگوار
  حضرتعالی ساعات کافی برای قبولی در آزمون وکالت را ۱۲۰۰ ساعت بیان فرمودید.سوال بنده این هست که این ساعات برای کدام سطح از داوطلبین هست.
  با آرزوی موفقیت روز افزون برای حضرتعالی وموسسه