کارگاه
۹۵ شنبه ۲۱ فروردین

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از خطبه های نمازجمعه تهران به تبیین دیدگاههای خود در خصوص اقتصاد مقاومتی پرداخت و افزود: در قوه قضائیه کارهایی که به شفافیت می انجامد مثل طرح کاداستر در حال انجام است که این موضوع سو استفاده در نقل و انتقالات و تصرفات منابع طبیعی را کاهش می دهد و باید در مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز سازمان یافته عمل کرد.
وی با بیان اینکه در قوه قضائیه قضات پاکدامن بسیاری فعالیت می کنند، اظهار داشت: مفسدان اقتصادی شکردها و تکنیک هایی دارند که می گویند ما با بالا وصل هستیم که این موضوع در دستور کار قوه قضاییه است و باید بی رحمانه با آنها برخورد کند چون به هیچ جا وصل نیستند و فقط به پولشان وصل هستند و باید چون یک منکر بزرگ است با آنها برخورد شود.

** اقتصاد تحت تاثیر بانک ها نباشد
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود اصلاح عملکرد سیستم بانکی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی را یک ضرورت دانست و گفت: قانون بانکداری بدون ربا قانون خوبی است.
وی با بیان اینکه وام با نرخ های بالا برای تولید صرفه دار نیست، گفت: طبیعی است که ۶۰ درصد منابع مالی بانکها صرف امور غیر تولیدی می شود ، اظهارداشت: باید تلاش شود بانکداری غیر ربا اجرایی شود، چرا که بانکداران می گویند باید سود متناسب با بازدهی فعالیتی شود که به آن وام داده می شود نه اینکه رقمی را تعیین کند که تولید را تحت الشعاع قرار دهد.
وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک ها باید در خدمت اقتصاد باشد نه اینکه اقتصاد تحت تاثیر بانک ها باشد.
سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه در موضوع نقدینگی باید بخش تولید و غیرتولید از هم مشخص شود، خاطرنشان کرد: الزامی کردن بخشی از تسهیلات برای تولید در رشته های مختلف که اکنون این موضوع رها شده است، باید عملیاتی شود، پس زمان جنگ اقتصاد چگونه روی پای خودش مقاومت کرد، به خاطر این که به تولید کمک می شد.

وی در ادامه با بیان اینکه ما باید در فعالیت های اقتصادمان واکنش سریع داشته باشیم، گفت: اقتصادگران و تولیدکنندگان با این موضوع دلگرم می شوند و شاهد رونق اقتصادی در کشور خواهیم شد.
وی با تاکید بر ضرورت اصلاح سیاست های تجاری کشور افزود: باید برای صادرات محصولات خام و نیمه ساخته، عوارض لحاظ شود و اینها اقدامات روشنی است که باید مدنظر داشته باشیم.

** ۵۴ درصد کسب و کار خرد در کشور غیررسمی است
ایروانی تسهیل در کسب و کار خرد و متوسط را نیز ضروری دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب روی این موضوع تاکید جدی دارند چرا که در دنیا کسب و کار خرد جایگاه بالایی دارد و اقتصاد منظم آلمان، ژاپن و سوئد و اقتصاد باز مانند آمریکا و اقتصاد چین و هند نیز جهش هایی در این عرصه دارند، اما ما در این حوزه بسیاری ضابطه های دست و پا گیر داریم.
وی با بیان اینکه ۵۴ درصد کسب و کارهای خرد در کشور غیررسمی است، افزود: باید این فعالیت ها نیز رسمی شود و فعالان در این عرصه بدانند که این نوع کار برای آنها منفعتی در پی خواهد داشت چرا که درصد تولیدات در این عرصه در کشور ۱۷ درصد است اما در کشورهای دیگر بیش از دو برابر است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: باید تامین مالی کسب و کارهای خرد در بانک ها صورت گیرد البته برخی بانک ها در بانکداری مقاومتی کارهای خوبی در این زمینه انجام داده اند.
وی در ادامه با بیان اینکه برای تامین روغن در کشور خیلی مشکل داریم خاطرنشان کرد: اخیرا دستگاههایی به روش مدرن ماشین آلاتی با مبلغ ۲۵ میلیون تومان تهیه کرده اند که از کنجد به صورت لحظه ای روغن کنجد می گیرند به همین منظور باید اقتصادهایی که رشد جهشی دارند تسهیل شوند.

** تعیین مشوق برای تولید کننده ها
ایروانی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالا نیز بسیار ضروری است، افزود: دولت در این زمینه می تواند شفاف سازی کند چجرا که هرچه این موضوع شفاف تر باشد، به نفع همه است.
وی ادامه داد: موضوع مالیات بر ارزش افزوده روی شفاف کردن اقتصاد خیلی مهم است و می توان در این زمینه تولیدکننده ها را تشویق کرد، اگرچه این مسیر از کشورهای مختلف جهان شروع شده اما در ایران خیلی طول کشیده است.
وزیر اسبق امور اقتصاد و دارایی به عرصه بین المللی و سیاست های پولی اشاره کرد و گفت: اکنون کشور ایران تنها با روسیه ارتباطاتی دارد و اگر چه روسیه بازار عظیم بی نظیر تاریخی برای ما دارد اما باید بین کشورهای جهان مطابق منافع ملی خودمان عمل کنیم و با ترکیه، عراق، ژاپن، کره جنوبی، هند و برزیل نیز ارتباط داشته باشیم.

** اصلاح الگوی مصرف مطالبه عمومی شود
وی در خصوص نقش آفرینی نقش آفرینان حوزه اقتصاد مقاومتی نیز گفت: می بایست برخی نقش آفرینی ها تغییر پیدا کند و مردم باید اصلاح الگوی مصرف را همچنان در برنامه خود داشته باشد و این موضوع به مطالبه عمومی تبدیل شود و مردم تعصب نسبت به کالای ایرانی داشته باشند.
ایروانی از مردم خواست تا به برندهای ایرانی توجه خاص داشته باشند و فقط دنبال سرمایه گذاری بی دردسر و تضمین شده نباشند.
به گفته وی، تولیدکنندگان ایرانی افق نگاهشان می بایست بلندمدت باشد و به خدمات پس از فروش خیلی توجه کنند، اگر توجه شود کالای باکیفیت تبدیل به برند می شود.
وی تاکید کرد: کالاهای ایرانی رقابت نابرابری با هزینه تبلیغاتی کالاهای خارجی دارند اما باید تولیدکننده خودش را در این رقابت ببیند.
ایروانی گفت: اینکه برخی از فروشندگان هنگام خرید کالا «خارجی اش را دارم، را به کار می برند» درست نیست و عرضه کنندگان در اقتصاد مقاومتی نقش مهمی دارند.
وی همچنین نقش قوه مقننه را به خاطر داشتن شرایط تاریخی تصویب احکام دائمی برنامه ششم و بودجه سال ۹۵ بسیار موثر دانست و گفت: انطباق این موضوعات با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی یک نکته مهم است و امیدوارم بیشتر وقت شان را برای نظارت بر تحقق و اجرایی قوانین بگذارند.

** اقتصاد با پایداری انقلاب رابطه قوی دارد
وزیر اسبق امور اقتصاد و دارایی گفت: موضوع اقتصاد با پایداری انقلاب اسلامی رابطه خیلی قوی و وثیقی دارد چرا که تئوری قدرت در روابط بین الملل دستور کار استکبار جهانی است یعنی همه کشورهای دیگر را استهاله کند و بعد هضمشان کند اما اگر نتوانست کشور را هضم کند سیاست آنها سازگارسازی می شود نظیر آنچه در چین اتفاق افتاد.
وی تصریح کرد: آنها یک روز راجع به مشکلات اقتصادی، تحریم و روز دیگر راجع به نقل و انتقالات ارزی صحبت می کنند راههایی که ما را مستحکم می کند راه جلوگیری از این کارهای ایضایی است و اگر مهمات ما کامل باشد دشمن به راحتی دست به جنگ با آن کشور نمی زند.
ایروانی با بیان اینکه در اقتصاد برای تضمین استقلال مالی ما نیاز به این داریم که اقتصادان مقاوم باشد، افزود: سیاست های اقتصادی مقاومتی یک اقتصاد ریاضتی نیست.
وی با اشاره به اینکه پس از برجام نیز ما نیاز به اقتصاد مقاومتی داریم، اضافه کرد: مدیریت نقدینگی و منابع ارزی که رهبر معظم انقلاب روی آن تاکید جدی دارد، اهمیت پیدا می کند و ما باید به صورت ویژه منابع را مدیریت کنیم.
ایروانی داشتن اقتصاد دانش بنیان را یک ضرورت دانست و گفت: این دانش باعث می شود کیفیت و رقابت پذیری بالا برود و این رمز و راز یک اقتصاد پویا است.
وی افزود: تمامی سیاست های تجاری، پولی، بانکی، ارزی و فرهنگی باید در راستای تولید همراستا شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رهبر انقلاب فرموده اند که اعتقاد من به مبارزه با فساد مثل اعتقاد من به دین اسلام است یعنی مبارزه با فساد نمی تواند فقط در بیان و گفتار باشد و امیدواریم ۱۰ اقدام اساسی را که رهبر از سیاست های ملی اقتصاد مقاومتی مطرح کرده اند مورد عمل قرار گیرد.
وی بر استفاده از خیل عظیم کارآفرینان و استفاده از فکر و اندیشه آنها برای تولید درآمد تاکید کرد.
** چالش اقتصاد ایران سیاست های تجاری است
ایروانی چالش مهم دیگر در حوزه اقتصاد ایران را سیاست های تجاری عنوان کرد و افزود: سیاست های ما در این حوزه اگر منصفانه نیست و واردات محور است و دروازهای باز وارداتی داریم، اما سیاست می بایست به صادرات محور تبدیل شود.
وی خاطرنشان کرد: در دنیا پدیده حمایت گری نوین در تجارت راه افتاده است و به صورت غیرملموس محدودیت برای واردات می گذارند تا تولید داخل را رونق دهند مانند کشور آلمان که مراقب تولیدات خودشان بوده اند و بازی تام و جری نبوده که جنس انبار شود.
وی ادامه داد: اخیرا انجمن های صنفی،رئیس مجمع واردات و اتاق بازرگانی توجه ویژه ای به موضوع تولید ملی دارند، اما نباید تعرفه های ما برای تولیدکننده ناامید کننده باشد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران