تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ شنبه ۲۱ فروردین

بالا بودن قیمت صنایع دستی و کم شدن قدرت خرید مردم در نوروز ۹۵ موجب شد که بسیاری از آنها به گرفتن عکس یادگاری با صنایع دستی اکتفا کنند.

به گزارش خبرنگار صنایع دستی ایسنا، در حالی که میدان نقش جهان اصفهان در نوروز امسال پر از گردشگرانی بود که برای رفتن به عالی قاپو، مسجد شیخ لطف‌الله و مسجد امام یا کالسکه سواری صف طولانی بسته بودند، فروشگاه‌های صنایع دستی که ظروف مینا، قلمزنی روی مس یا خاتم را عرضه می‌کردند، خالی از گردشگر بودند.

گردشگرانی که در نوروز ۹۵ اصفهان را برای سفر انتخاب کرده بودند، ترجیح می‌دادند به جای خرید صنایع دستی با برخی از آنها عکس یادگاری بگیرند، چون معتقد بودند قیمت صنایع دستی در میدان نقش جهان بسیار بالاست و آنها قدرت خرید ندارند.

با این حال، بازار فروش دمپایی یا کیف‌های طرح جاجیم که به نظر چینی می‌رسیدند، در برخی از فروشگاه‌های صنایع دستی میدان نقش جهان داغ بود تا دست‌کم فروش حداقلی در نوروز داشته باشند.

قوری‌ها و گلاب‌پاش‌های بی‌کیفت بسته‌بندی شده با برند ایرانی که آن‌ها هم بیشتر شبیه محصولات چینی بودند، در میدان نقش جهان اصفهان به وفور دیده می‌شد؛ این در حالی است که طبق مصوبه سال ۸۹ هیات دولت، فروش صنایع دستی خارجی در سایت‌های تاریخی و فرهنگی، ممنوع است.

عرضه قوری و گلاب پاش بی‌کیفیت

عرضه باب اسفنجی‌های چوبی در شهر جهانی خلاق صنایع دستی یکی دیگر از نکات قابل توجه بود که ظاهرا چندان به چشم ناظران صنایع دستی نیامده بود.

با وجود چنین آشفتگی در بازار صنایع دستی ایرانی در میدان نقش جهان، برخی از عرضه‌کنندگان صنایع دستی از فروش نوروزی‌شان ناراضی بودند.

بهشتی – مدیر یکی از فروشگاه‌های صنایع دستی به خبرنگار ایسنا – گفت: امسال،‌ مردم قدرت خرید نداشتند؛ بنابراین بسیاری از فروشگاه‌ها مجبور بودند کالاهای ارزان‌تر مثل دمپایی یا ساک‌های ارزان قیمت بفروشند؛ البته فروشگاه‌های صنایع دستی این کار را تنها در ایام نوروز انجام می‌دهند.

او با بیان این‌ که تنها ظرف‌های خاتم‌کاری و مسی، فروش خوبی داشته‌اند، اضافه کرد: دیگر محصولات صنایع دستی امسال فروش خوبی نداشتند. در کل، فروش نوروز سال گذشته بهتر از امسال بود.

مدیر یکی دیگر از فروشگاه‌های صنایع دستی نیز بیان کرد: امسال برخی از فروشگاه‌ها محصولات ترک و چینی را هم در کنار صنایع دستی ایرانی عرضه کردند تا فروش حداقلی، داشته باشند. بازرس‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم در این مورد چندان سخت‌گیری نکردند.

به گزارش ایسنا،‌ سال گذشته طی پیگیری‌های حقوقی صورت گرفته از سوی معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور با اعضای شورای جهانی صنایع‌دستی و رایزنی‌های انجام شده در اجلاس آسیا اقیانوسیه در کشور هند، دو شهر اصفهان و تبریز ثبت جهانی شدند.

پیش از این در حوزه صنایع دستی، شهر یا مکانی از سوی ایران ثبت نشده بود. در سال ۲۰۱۵ میلادی در سطح دنیا تنها شش شهر کاندیدای ثبت جهانی بودند که اصفهان و تبریز به واسطه داشتن ویژگی‌ها و شرایط خاصی که در زمینه صنایع‌دستی و بافت فرش داشتند، برای نخستین‌بار به طور همزمان به ثبت جهانی رسیدند.

با آنکه اصفهان عنوان شهر خلاق صنایع دستی جهان را یدک می‌کشد برخی فروشندگان معتقدند همچنان صنایع دستی کشورهای دیگر از جمله ترکیه و چین عرضه می‌شوند. طبق مقررات شورای جهانی صنایع‌دستی (WCC) اگر کشور مربوطه از حفاظت عنوان کسب‌کرده تعلل کند، این عنوان جهانی پس گرفته می‌شود.

گرفتن عکس یادگاری به جای خرید!

عرضه باب اسفنجی

انتهای پیامبه کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.7 + 4 ؟