تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ شنبه ۲۱ فروردین

به گزارش ایرنا از وزارت دادگستری، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در بیست و ششمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها که امروز(پنجشنبه) درساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد با تاکید بر این‌که شوراها نقش ارزنده، ناظر، تسهیل‌کننده و همچنین اتصال‌دهنده مردم جامعه با مجموعه دستگاه‌های اداری هستند، اظهارکرد: در قانون اساسی در چند اصل به اهمیت جایگاه شوراها اشاره شده است.
وی اضافه کرد: حضور مردم در تصمیم‌گیری‌ها مشروعیت نظام است چرا که رای مردم مشروعیت‌ساز بوده و ما از نظر دینی و شرعی به آن تاکید فراوانی داریم.

**شوراها برای رسیدن به جایگاه واقعی خود تلاش کنند
وزیردادگستری با تاکید براینکه شوراها نقش ارزنده‌ای در کشور دارند، افزود: شوراها باید در راستای پیدا کردن جایگاه واقعی خود تلاش کنند چرا که درجامعه هیچ‌کس دلسوزتر از اعضای شوراها برای شورا نیست و همچنین هیچ‌کس نمی‌تواند مانند اعضای شوراها نقش و جایگاه شوراها را تقویت و ارتقا بخشد.
پورمحمدی با بیان این‌که شوراها نقش ارزنده و تعیین کننده‌ای درجامعه دارند، یادآورشد: بی‌شک ما رشد شوراها را مثبت می‌دانیم اما براین باوریم که نقش اصلی شوراها تا رسیدن به یک نقطه مطلوب وهمچنین شرایط ایده‌آل به زمان نیاز دارد.
وی به وظایف متعدد شوراها اشاره داشت و گفت: شوراها مسئول کوچه‌ها، خیابان‌ها، جمع‌آوری زباله‌ها، مبلمان شهری، پارک‌ها و رنگ‌آمیزی جداول نیستند چرا که در واقع شما شوراها نماینده انسان‌ها هستید و قبل از هر چیزی باید حافظ حقوق شهروندان باشیم و این مطالبه‌ای براساس قانون اساسی است که جامعه و شهروندان از شوراها دارند.
وزیردادگستری با بیان این‌که شوراها باید تحرک بیشتری را نسبت به تحقق خواسته‌های جدی شهروندان در قانون اساسی داشته باشند، تاکید کرد: این امر به زمان نیاز دارد چرا که اصلاح قوانین می‌خواهد اما بدون شک حرکت شوراها قابلیت اجرایی و همچنین تغییر کاربری دارد.

** وظیفه اصلی شوراها محقق کردن حقوق شهروندان است
پورمحمدی با بیان اینکه شوراها باید درمحقق کردن وظایف خود تلاش کنند، گفت: اعضای شورا نباید خود را مشغول کارهای کوچک مانند جمع‌آوری زباله و آماده‌سازی پارک‌ها و بوستانها کنند چرا که این امر تنها بخش کوچکی از وظایف آنها است درحالی که وظیفه اصلی شورا ها محقق کردن حقوق شهروندان است.
وی به ارتقاء جایگاه شوراها و تقویت نقش وهمچنین مطالبه اساسی شهروندان اشاره کرد وافزود: امروزه در جامعه ما رشد اصلی کشوربستگی به حقوق شهروندی دارد به همین دلیل باید تلاش شود تا شهروندان در اقصی نقاط مختلف کشور به حقوق شهروندی خود آگاهی یابند.
وزیردادگستری با تاکید بر اینکه شوراها درمحقق شدن حقوق شهروندی نقش اساسی و مهمی دارند، بیان کرد: شوراها می‌توانند درتبیین آموزش، بسترسازی وهمچنین حقوق شهروندی نقش مهمی را ایفا کنند چرا که بخشی از مشکلات جامعه ما به دلیل عدم آموزش و ناآگاهی شهروندان از حقوق خود است.

** راه اندازی کلینیک های شهروندی با همکاری شهرداری
پورمحمدی به همکاری شهرداری تهران و معاونت حقوقی شهروندی وزارت دادگستری اشاره کرد و گفت: ما برای محقق شدن حقوق شهروندی یک گام اساسی برداشتیم و دفاتر و کلینیک‌های شهروندی را افتتاح کردیم.
وی ادامه داد: به همین دلیل بعد از صحبت‌هایی با شهرداری تهران در خصوص این امر قرار شد که شهرداری تهران در سراها و محلات مختلف مناطق، دفاتر و کلینیک‌های شهروندی را راه‌اندازی کند.
وی با بیان این‌که شوراها و سازمان های مردم نهاد و سمن‌ها ظرفیت بسیاری را در کشور دارند، یادآور شد: در حال حاضر بیش از ۱۰ ها هزار سازمان مردم نهاد و همچنین سمن در کشور فعال‌اند که از ظرفیت های خوبی برخوردار هستند و بی‌شک می‌توانیم از این ظرفیت‌ها برای محقق شدن حقوق شهروندی استفاده کنیم.
وزیر دادگستری بیان این‌که وزارت دادگستری به دنبال همکاری با شوراهای شهرداری کشور برای راه‌اندازی کلینیک‌ها و دفاتر حقوق شهروندی است، گفت: شوراهای اسلامی شهرها و روستاها باید از این امر حمایت کنند چرا که از این طریق می‌توان مسائل و آسیب‌های اجتماعی را کاهش داد.

** جلوگیری از بروز فساد وظیفه اصلی شوراها
پورمحمدی با تاکید بر مسئله فساد در کشور بیان کرد: اگر فساد وارد جامعه شود سلامت از یک در دیگر خارج می‌شود به همین منظور از شوراها که کار نظارت را بر عهده دارند می‌خواهیم از فساد جلوگیری کنند چرا که کار اصلی شوراها این امر است.
وی با تاکید بر این‌که شوراها باید مظهرسالم‌سازی اجتماعی و همچنین نماد نظارت سلامت اجتماعی باشند، افزود: شوراها نباید خود را درگیر بروکراسی‌های اداری کنند و مانند ما درگیر این گونه موارد شوند.
وزیردادگستری گفت: چرا که مردم ازشوراها انتظارسلامت اداری و اجتماعی را دارند به همین دلیل ما خواستار این هستیم که شوراها خود سالم‌ساز، ایمن‌ساز و طاهرساز باشند و نقش پاکسازی را ایفا کرده و خود را از آسیب‌های مختلف به دورنگه دارند.
وزیردادگستری به مسئله مهم مبارزه با فساد اشاره کرد و گفت: این امر یک موضوع بسیاری مهمی بوده چرا که رهبر معظم رهبری (مدظله العالی) درمناسبت‌های مختلف به مبارزه با فساد اشاره و تاکید داشته و براساس فرمایشات ایشان این امر نباید تنها در حد یک شعار باقی بماند.
پورمحمدی با تاکید بر این که شوراها نقش ارزنده و مهمی را در مبارزه با فساد درکشوردارند، افزود: می‌توان از این ظرفیت وظرفیت شوراها استفاده کرد.
وی بیان کرد: امروزه آشنایی و آگاهی به حقوق شهروندی یکی از مهمترین سیاست‌های راه‌اندازی دفاتر و کلینیک‌های شهروندی بوده چرا که با این امر شهروندان می‌توانند از حقوق خود اطلاع یابند و بدون شک اطلاع‌یابی شهروندان از حقوق خود یک آرامش و تعلق خاطر برای کشور به همراه دارد.
وزیردادگستری گفت: آگاهی‌یافتن شهروندان با حقوق خود می تواند مشکلات و آسیب‌های جامعه را کاهش دهد چرا که در دفاتر و کلینیک‌های شهروندی فعالیت‌های مشاوره‌ای نیز انجام می‌شود به همین دلیل شوراها باید حمایت خود را از دفاتر افزایش دهند.
براساس این گزارش در این مراسم تفاهم‌نامه‌ای بین شوراهای عالی استان‌ها و وزارت دادگستری برای مبارزه با فساد و راه‌اندازی کلینیک‌ها و دفاتر شهروندی امضا شد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.2 - 6 ؟