تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ شنبه ۲۱ فروردین

به نام خدا

سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد۹۵

نوبت شانزدهم : نقش حافظه در موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد

pdf

داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد از ماهها قبل مطالعه ی منظم و منسجم خود را آغاز نموده و تاکنون پیشرفت قابل قبولی در مسیر مطالعاتی خود بدست آورده اند . عمده دغدغه و نگرانی داوطلبان ، فراموشی مطالب و مباحث مطالعاتی قبلی آنهاست . در این یادداشت تلاش داریم ، روشهای موثر در یادگیری و تثبیت مطالب و بقاء آن در ذهن و حافظه ی داوطلبان را بررسی نماییم .

اول ) اصول استفاده از حافظه

برای اینکه در یادگیری مطالب بتوانیم از حافظه خود استفاده بهتری بنماییم ، موارد ذیل را باید رعایت کنیم :

۱- علاقه

علاقه نقش بسیار زیادی در یادگیری دارد . هرچقدر به مطالبی که مطالعه می کنید بیشتر علاقمند باشید ، یادگیری و یادآوری آن برای شما آسان تر خواهد بود . بنابراین از مطالعه ی بی انگیزه یا بدون علاقه خودداری فرمایید .

۲- تمرکز حواس

داشتن تمرکز حواس در هنگام مطالعه باعث می شود مطالب آموخته شده ، بیشتر در حافظه شما باقی بماند . برای تمرکز کامل باید شرایط مطالعه صحیح را رعایت نمایید . این شرایط به طور خلاصه عبارتند از : آغاز درست ، برنامه ریزی ، نظم و ترتیب ، حفظ آرامش ، استفاده صحیح از وقت ، سلامتی و تندرستی ، تغذیه مناسب ، ورزش ، خواب کافی ودرک مطالب .

۳- طبقه بندی کردن مطالب مورد مطالعه

سعی کنید مباحث مورد مطالعه تان از یک نظم و پیوستگی همسان برخوردار باشد . درینصورت یادگیری و ماندگاری مطالب در

ذهن شما راحت تر و مطلوب تر خواهد بود . پیشنهاد می شود حداکثر در هر روز، دو درس را مطالعه کنید .

۴- خوب درک کردن

به جای حفظ کردن سعی کنید مطلب را بفهمید . اصولاً اگر متنی به خوبی درک شود ، کمتر فراموش می شود . پس در ابتدا مطلب را به درستی درک کنید ، سپس آن را به حافظه ی خود بسپارید .

۵- تکرار مطالب

تکرار و مرور چندباره مطالب ، نقش بسیار مهمی در ماندگاری مطالب مورد مطالعه دارد . بنابراین به گونه ای برنامه ریزی کنید که حداقل ۳ بار مباحث مهم و اساسی را با تمرکز بالا ، مطالعه نمایید .

۶- اعتماد به نفس

باید به قوی بودن حافظه ی خود اعتماد داشته باشید . از به کار بردن کلمات و جملاتی که موجب تضعیف حافظه می شوند مثل “حافظه ام ضعیف شده” یا “حافظه ام یاری نمی کند” جداً خودداری کنید .

نتیجه : آنچه که در ذهن شما است، نتیجه ی یادگیری و به خاطر سپاری صحیح است . اگر به روش های یادگیری خود بیشتر توجه کنید و هنگام به خاطر سپاری تمرکز حواس بیشتری داشته باشید و مطالب را با نظم و ترتیب در حافظه خود ضبط کنید ، در اینصورت به خاطرآوری مطالب آسان تر خواهد بود .

دوم ) اصول بهداشت حافظه

سوال اساسی اینست که چگونه می توان حافظه ی بهتری داشت ؟ یادگیری و حفظ مطالب به چند صورت امکانپذیر است ؟

ذهن هر انسانی همچون سایر اعضای بدن احتیاج به مواد غذایی و مراقبت دارد . به منظور سلامتی و جلوگیری از فرسودگی زودرس حافظه باید موارد بهداشتی ذیل را رعایت نمایید :

۱- تاثیر تغذیه مناسب در حافظه

اولاً به خاطر داشته باشید، پرخوری و تغذیه سنگین، فعالیت ذهنی شما را سست و محدود می کند. ثانیاً مواد غذایی چون جوانه ی گندم ، لبنیات ، بادام ، گردو ، فندق ، سبزیجات و تخم مرغ می تواند تغذیه مناسبی برای مغز شما باشد . به علاوه تا حد امکان از مصرف زیاد چربی ، نان و قند پرهیز کنید .

۲- تاثیر دخانیات در حافظه

استفاده از سیگار و دخانیات نه تنها موجب خستگی زودرس جسم و روان شما می شود بلکه عمل طبیعی سیستم حافظه تان را مختل می کند . بنابراین با عدم استفاده از آنها می توانید کارایی حافظه خود را بالا ببرید .

۳- تاثیر استرس در حافظه

استرس باعث رکود ذهن در مرحله ی فکر کردن می شود . استرس در دو مرحله مهم باعث اختلال در عمل حافظه می شود . یکی در مرحله ی ثبت اطلاعات و دیگری در مرحله ی یادآوری اطلاعات . پس سعی کنید از عوامل استرس زا تا حد امکان دوری نمایید .

۴- تاثیر استراحت روی حافظه

هنگام مطالعه نباید خسته باشید و اگر احساس خستگی کردید ، کمی استراحت کنید .  سپس مطالعه ی خود را ادامه دهید . پس از یادگیری هم حتما استراحت کنید تا آموخته های شما مجال استحکام و پایداری در حافظه را پیدا کند .

۵- تاثیرآرامش در حافظه

تا حد امکان در هنگام مطالعه آرامش بیشتری داشته باشید . در اینصورت می توانید از حداکثر نیروهای مغز خود بهره ببرید و یادگیری و به خاطر سپاری را آسانتر کنید .

سوم ) اصول اولیه مطالعه

برای اینکه مطالعه ی بهتری داشته باشید تا بازیابی و به خاطر سپاری مطالب آسان تر باشد ، موارد ذیل را رعایت نمایید :

۱- هدف

قبل از مطالعه ، هدف آن زمان یا آن روز را از قبل مشخص نمایید . مثلاً قانون مدنی مواد ۱۸۳-۱یا صفحات ۱۵ – ۱ از جزوه ی آموزشی . پس قبل از مطالعه ی هر متنی ، هدف خود را مشخص کنید .

۲- برنامه ریزی

وجود برنامه ی درسی منظم و هدفمند علاوه بر یادگیری بهتر در جهت به خاطر سپاری مطالب نیز به شما بسیار کمک می نماید .

۳- مکان و زمان مطالعه

مکان مطالعه باید آرام و از نور مناسبی برخوردار باشد . ضمناً بهترین زمان برای مطالعه ، صبح است . حافظه ی شما در هنگام صبح فعال تر عمل می کند . بالعکس از مطالعه در ساعات ۱۲ شب تا ۵ صبح جدا خودداری فرمایید .

چهارم ) درک ، یادگیری و به یادسپاری

برای اینکه مطالب خوانده شده را در حافظه ی بلند مدت خود ضبط کرده و برای مدت طولانی در ذهن خود به یاد داشته باشید و در وقت لزوم با وقت کمتر آنها را به یاد آورید ، می توانید از روش خلاصه کردن و الگوهای یادآوری استفاده نمایید .

این الگوها عبارتند از :

۱- یادداشت برداری

در این مرحله از جمله نویسی خودداری کنیدو سعی کنید از کلمات کلیدی و مهم استفاده نمایید .

۲- مرحله ی بازنگری و تکمیل

پس از پایان مبحث خوانده شده ، خلاصه های نوشته شده را بررسی و آن را تکمیل کنید .

۳- مرحله ی تعریف

پس از انجام دو مرحله قبل ، بدون توجه به کتاب یا جزوه ، از نوشته ها و خلاصه های خود استفاده کنید و با صدای بلند آنها را برای خود بخوانید. اگر همراه با دوستی مطالعه می کنید، سعی کنید مطالب را به یکدیگر تدریس کنید یا با یکدیگر مباحثه نمایید.

۴- مرحله ی تکرار و مرور

مرور و یادآوری از فراموشی مطالب جلوگیری می کند . پس اگر مطالب مرور و تکرار شود ، فراموشی آن نیز کمتر امکانپذیر خواهدبود .

خاتمه :

همانقدر که برنامه ریزی ، منابع و امکانات آموزشی و مطالعه در موفقیت شما در آزمون  موثر است ؛ حافظه ی شما نیز در این مسیر بسیار موثر خواهد بود . بنابراین ، در مسیر موفقیت تلاش کنید حداکثر بهره و استفاده مفید را از حافظه ی خود داشته باشید . این یادداشت را تا زمان آزمون ، چندین بار مطالعه نمایید . اجرای پیشنهادات مندرج در این یادداشت کیفییت مطالعه ، یادگیری ، یادسپاری و یادآوری شما را به نحو چشمگیری افزایش خواهد داد .

 

موفق باشید

محمد فرجی

 مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

  ۲۱ / ۱  /۹۵

             

 

 

 

 

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 + 3 ؟

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۱/۲۶

  با سلام
  ملاک نظر طراح سوال است.

 • sohrab درتاریخ ۱۳۹۵/۰۱/۲۶

  باسلام
  دربررسی آزمون های گذشته رشته حقوق خصوصی،بعضی ازمولفین کتب آمادگی ارشدنظری متفاوت ازطراح سوال سازمان سنجش دارند.آیادرصورت تکراراین چنین سوالات درآزمون امسال نظرات به نظرصحیح مولفین کتب کمک آزمون ارشدملاک است یانظرسازمان سنجش؟!
  باسپاس