۹۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، آیت الله صادق آملی لاریجانی روز سه شنبه در مراسم تودیع و معارفه دادستان کل کشور افزود: حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در طول خدمات سی ساله خود در دستگاه قضایی، از چهره های خدوم بودند و جز تلاش، خدمت، نیت خیر و تدین از ایشان چیزی ندیدم.
وی ادامه داد: از این لحاظ که از خدمات ایشان محروم می شویم بسیار ناراحتیم اما از این جهت که بنا به فرمان مقام معظم رهبری تولیت آستان قدس رضوی به ایشان سپرده شده بسیار خوشحالیم و این یکی از موارد عاقبت به خیری است.
رئیس دستگاه قضا گفت: از محضر ایشان تقاضا کردیم علاوه بر این سمت، اتصالشان از قوه قضاییه را قطع نکنند و به عنوان مشاور عالی در دستگاه قضایی فعالیت داشته باشند و ایشان هم با کرامت ذاتی این وظیفه را پذیرفتند.
آملی لاریجانی در مورد حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان جدید کل کشور نیز گفت: ایشان هم با بیش از سی سال خدمات در قوه قضاییه یکی از چهره های خدوم، متدین و اهل فضل و تلاش هستند و در این چند سال تلاش بی شائبه ای داشتند.
وی ادامه داد: البته در دیوان عدالت اداری، محدودیت ها و گرفتاری های زیادی داشتند و از ایشان انتظار داریم با سوابق خوب و تجاربی که اندوخته اند در دادستانی کل کشور نیز منشا آثار و خدمات باشند.
رئیس دستگاه قضا گفت: دادستانی کل کشور وظایف مهمی را بر عهده دارد و نظارت بر دادسراها را علیرغم اینکه در قانون نیامده بود، به دادستانی واگذار کردم.
آملی لاریجانی افزود: در قانون آیین دادرسی جدید این نظارت به صورت قانونی آمده و دادسراها وظایف قانونی مهمی در جهت امنیت کشور و رسیدگی به شکایات دارند.
وی با اشاره به وظایف دیگر دادستانی کل کشور گفت: در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حقوق عمومی نیز وظایف مهمی بر عهده دادستان است و بنده بیش از هفتاد وظیفه از قوانین استیصال کرده ام.
وی افزود: یکی از وظایف دادستان کل کشور حضور در شورای پول و اعتبار است و با توجه به اینکه این شورا در تصمیم گیری کشور نقش مهمی دارد حضور دادستان در این شورا مهم است.

** رفع حوائج مومنین از وظایف قضات است
رئیس قوه قضاییه گفت: تلاش در رفع حوائج مومنین از وظایف قضات است و در این دستگاه زمینه تقرب الی الله وجود دارد و برای هر قدمی که قضات برای مومنی برمی دارند حسنه نوشته می شود و نباید این فرصت را از دست بدهیم.

** مراجعات به دستگاه قضا بسیار زیاد است
وی با بیان اینکه کار قضاوت دشوار و سنگین است، افزود: در سراسر کشور مراجعات مردم به این دستگاه قضا بسیار زیاد است و بر حسب آمار در طول سال، ۱۵ میلیون پرونده دیده می شود.
آملی لاریجانی افزود: قضات با تلاش بی وقفه در بستر کمبود امکانات و فضای فیزیکی نامناسب خدمت رسانی می کنند و اگر منصفانه به دستگاه قضایی نگاه کنیم خدمات از صدر تا ذیل قابل تحسین است.
وی ادامه داد: اگر دستگاه قضایی دستش برای جذب قاضی باز بود حتما خدمات رسانی بیشتری می کردیم و پرونده ها این گونه انباشته نمی شد.
رئیس قوه قضاییه افزود: اعتبارات دولت محدود است اما در ارزیابی منصفانه باید تمام زوایای کار دیده شود.

** بسیاری از مردم محدودیت ها و قوانین قضایی را نمی دانند
وی گفت: بنده بعضی وقت ها مشکلات مردم را از طریق سامانه شکایت شفاهی(۱۲۹) گوش می کنم و مردم خیلی بد و بیراه می گویند اما در میان این شکایات این نکته قابل توجه است که بسیاری از مردم محدودیت ها و قوانین قضایی را نمی دانند.
آملی لاریجانی با بیان اینکه نیاز دستگاه قوه قضاییه فراتر از وضع موجود است، افزود: امیدواریم در برنامه ششم قوانین به تصویب برسد و از مقام معظم رهبری هر چیزی را برای پیشرفت قوه قضاییه درخواست کردیم ایشان همراهی کردند.
وی افزود: امیدواریم مجلس هم ملاحظه قوه قضاییه را بکند اما از دولت همراهی چندانی در این زمینه ندیدیم.
رئیس قوه قضاییه هفته جاری در حکمی حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری رئیس دیوان عدالت اداری را به سمت دادستان کل کشور و جانشین حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی منصوب کرد.
رئیسی نیز سال گذشته طی حکمی از سوی رهبر معظم انقلاب به سمت تولیت آستان مقدس امام هشتم(ع) منصوب شد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران