تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ جمعه ۱۳ فروردین

سرمربیان هر دو تیم که در ال کلاسیکوی ۱۳ سال پیش با هم درگیر شده و بازی را متشنج کردند، بیش از هر زمانی به این مسئله پی برده اند که حفظ آرامش بازی می تواند عامل پیروزی تیم شان باشد.

به گزارش وب سایت برنامه نود، فردا شب شاهد ال کلاسیکویی دیگر خواهیم بود. نبردی بین دو غول فوتبال اروپا که برترین بازیکنان جهان را در اختیار داشته و تنها یک هدف را دنبال می کنند: پیروزی در همه بازیها و قهرمانی در همه رقابتها. در واقع، ال کلاسیکو فستیوالی است از تکنیک، تاکتیک، مهارت، خلاقیت، نبوغ و هر آنچه را که تا همین چند سال پیش فقط در کارتون فوتبالیستها می دیدیم؛ اما به لطف ظهور پدیده های ناب در جهان فوتبال، که سرآمد آنها رونالدوی پرتغالی و مسی آرژانتینی هستند، اکنون قادریم از تماشای فوتبالی فوق تصور در مستطیل سبز لذت برده و دیگر مجبور نیستیم برای لذت از فوتبال، کارتون سوباسا و کاکرو ببینیم. حساسیت بسیار زیاد، پوشش گسترده در سراسر جهان، و همینطور کیفیت فوق العاده بالای این بازی سبب شده تا علاوه بر سرمایه گذاری و مباحث تبلیغاتی در این بازی، کارشناسان و تحلیلگران هم توجه ویژه ای نسبت به این دیدار داشته و جنبه های مختلف آن را زیر ذره بین قرار دهند. برترین شوی فوتبال باشگاهی جهان شنبه شب اجراء می شود؛ اما فوتبال، سینما و تئاتر نیست که اتفاقات و حوادث آن از پیش نوشته شود. به همین دلیل، جنبه های مختلف و متعددی از بازی مورد بررسی و مطالعه کارشناسان قرار می گیرد تا از این طریق لایه های پنهان بازی و حقایق کمتر دیده شده آن را آشکار ساخته و روند کلی مسابقه را تا حد امکان پیش بینی کنند. در ادامه گزارش های منتشره پیش از ال کلاسیکو در مورد تحلیل و پیش بینی وضعیت دو تیم بزرگ اسپانیائی، مرور کارنامه مربیان دو تیم و اتفاقات گذشته بین آنها جالب خواهد بود.

کارنامه انریکه و زیدان

لوئیس انریکه در دوران بازی، در تیم های اسپورتینگ گیخون (تیم ب)، اسپورتینگ گیخون (تیم اصلی)، رئال مادرید و بارسلونا توپ زد. وی پس از پنج سال حضور در رئال و کسب یک قهرمانی در لالیگا، یک قهرمانی کوپا دل ری، و یک سوپر کاپ اسپانیا از این تیم جدا شد؛ انریکه اعتقاد داشت که هواداران رئال هیچگاه قدر او را ندانسته و به او اهمیت ندادند. پس از آن، وی به عنوان بازیکن آزاد به رقیب اصلی یعنی بارسلونا پیوست. افتخارات وی در بارسا به مراتب بیشتر بود. انریکه طی هشت فصل بازی در بارسا به دو قهرمانی در لالیگا، دو قهرمانی کوپا دل ری، یک بار قهرمانی سوپر کاپ اسپانیا، یک بار قهرمانی جام در جام باشگاه های اروپا، و یک قهرمانی سوپر کاپ اروپا دست یافت. وی که تمام دوران بازی خود را تنها در لالیگا سپری کرد، ۱۰۲ گل در تیم های باشگاهی به ثمر رساند. وی ۱۴ بار برای اسپورتینگ، ۱۵ بار در رئال و ۷۳ بار در بارسلونا گلزنی کرد. او در عرصه ملی موفقیت قابل ذکری به دست نیاورد. مربی امروز کاتالانها طی ۶۲ بازی در تیم ملی اسپانیا ۱۲ گل به ثمر رساند و در سه جام جهانی ۹۴ و ۹۸ و ۲۰۰۲ و همچنین یورو ۹۶ به میدان رفت. مهمترین و البته تنها افتخار انریکه در سطح ملی، کسب عنوان قهرمانی المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا همراه با تیم المپیک اسپانیاست. وی از سال ۲۰۰۸ در حالیکه تنها ۳۶ سال بیشتر نداشت، با قبول هدایت تیم ب بارسلونا به جرگه مربیان پیوست. وی پس از سه سال فعالیت در این تیم، به سری آ رفت و یک سال هدایت رم را بر عهده داشت. انریکه سپس به عنوان مربی سلتا ویگو انتخاب شد و یک سال هم سرمربی این تیم اسپانیائی بود. در سال ۲۰۱۴ وی به آرزوی دیرینه اش رسید و به عنوان سرمربی بر روی نیمکت بارسلونا نشست و نتایج درخشانی را با این تیم کسب کرد. وی در سال ۲۰۱۵ موفق شد پنج جام از شش قهرمانی ممکن را برای بارسا به ارمغان بیاورد و تنها دستش از سوپر کاپ اسپانیا کوتاه ماند.

اما وضعیت زیدان کاملاً عکس لوئیز انریکه است؛ دوران بازی پر افتخار با انبوهی از عناوین قهرمانی، و در مقابل بدون تجربه زیاد در کسوت مربیگری. در واقع او به تمام عناوین قهرمانی ممکن در سطح باشگاهی و ملی دست یافت. این بازیکن الجزایری الاصل در تیم های کان، بوردو، یوونتوس و رئال مادرید توپ زد. او همراه با یوونتوس دو بار به مقام قهرمانی سری آ و یک بار هم سوپر کاپ ایتالیا دست یافت. اما در رئال یک بار لالیگا و سوپر کاپ اسپانیا را فتح کرد، یک بار قهرمان لیگ قهرمانان و یک بار هم قهرمان سوپر کاپ اروپا شد. گل دیدنی وی در فینال لیگ قهرمانان در برابر لورکوزن آلمان، به عنوان یکی از دیدنی ترین گل های تاریخ لیگ قهرمانان در خاطر تمام هواداران نقش بسته است. وی در دوران حضورش در رئال مادرید، ۳۷ گل برای این تیم به ثمر رساند. زیدان در تیم ملی هم به تمام عناوین قهرمانی دست یافت. در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، به مقام قهرمانی رسید؛ وی در بازی فینال با دو گلی که با ضربه سر به برزیل زد، نقش بسزائی در پیروزی و قهرمانی فرانسه ایفاء کرد. همچنین در رقابت های یورو ۲۰۰۰ با پیروزی برابر ایتالیا در بازی فینال موفق به کسب عنوان قهرمانی این رقابتها شد. البته وی همراه با فرانسه به فینال جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان هم رسید که در ضربات پنالتی مغلوب ایتالیا شدند. هافبک سابق تیم ملی فرانسه ۱۰۸ بار برای این تیم به میدان رفت و ۳۱ گل هم به ثمر رساند. زیدان در عرصه مربیگری تجربه چندانی ندارد و پیش از این، تنها هدایت تیم دوم رئال را عنوان سرمربی بر عهده داشته است. البته وی در زمان کارلو آنچلوتی به عنوان دستیار در تیم اصلی رئال کار می کرد. در اواسط فصل جاری و به دنبال نتایج ضعیف رئال همراه با رافا بنیتز، زیدان به عنوان جانشین رافا انتخاب و مشغول به کار شد.

تجربه حضور در ال کلاسیکو برای هر دو مربی

لوئیس انریکه و زین الدین زیدان هم در ال کلاسیکو بازی کرده اند و هم گلزنی. انریکه در رئال یک و با پیراهن بارسا هم ۴ گل در ال کلاسیکو به ثمر رساند و زیدان هم ۳ بار در بازی برابر کاتالانها گلزنی کرد.

از نظر تجربه مربیگری، وضعیت دو مربی با یکدیگر متفاوت است؛ زیدان اولین ال کلاسیکو را به عنوان مربی تجربه خواهد کرد و چه بسا این مسئله کار را برای رئالی­ها دشوارتر کند، هرچند زیدان به واسطه حضور در بالاترین سطح فوتبال ملی و باشگاهی تجارب ارزشمندی به دست آورده که به کمک او می آید، چیزی که لوئیس انریکه، و تمامی بازیکنان هم نسل او در تیم ملی اسپانیا، از آن بی نصیب ماندند. اغراق نیست ال کلاسیکو را برترین رقابت باشگاهی در تمام دنیا بدانیم، اما دیدار شنبه شب باز هم از جهاتی حساس­تر از سایر دیدارهای قبلی خواهد بود. اول اینکه چیزی به پایان فصل نمانده و شاید این آخرین شانس رئال برای جبران امتیازات عقب مانده و رسیدن به صدر جدول باشد؛ در صورتی که رئال در این بازی شکست بخورد، باید قید قهرمانی در این فصل را بزند. و مسئله دوم به انگیزه های شخصی دو مربی مربوط می شود؛ زیدان و انریکه که رابطه خوبی با یکدیگر ندارند، در این بازی می خواهند به نوعی با یکدیگر تسویه حساب کنند. حتماً می پرسید چرا؟ پس ادامه این گزارش را بخوانید.

آوریل ۲۰۰۳، برنابئو، رئال مادرید بارسلونا

حدود ۱۳ سال پیش و در دور برگشت لالیگا، بارسا و رئال با کلکسیونی از ستارگان فوتبال جهان به مصاف یکدیگر رفتند. رئال در آن سالها با در اختیار داشتن گلچینی از بازیکنان بزرگ، حداقل در رقابت های اروپائی، بسیار موفق بود و در کمتر از شش سال، ۳ بار قهرمان لیگ قهرمانان شد که این تعداد بیشتر از تمام قهرمانی های تاریخ بارسلونا در سطح رقابت های اروپایی بود (بارسا تا آن زمان تنها ۲ قهرمانی در اروپا کسب کرده بود). روزگار خوش رئال هواداران این تیم را بسیار ذوق زده کرده بود و از طرفی روزگار بر وفق مراد بارسا نبود و در اروپا اصلاً تیم موفقی نشان نمی داد. همین امر باعث سرخوردگی هواداران تیم شده و در مقابل رئالی­ها هیچ حرفی برای گفتن نداشتند؛ از اینرو برای بازی با رئال لحظه شماری می کردند تا حداقل با پیروزی در ال کلاسیکو، عقده تمام جام نگرفتن های خود را بر سر کهکشانی­ها خالی کنند. با وجود این شرایط، و البته دشمنی دیرینه بین دو باشگاه، ال کلاسیکو در جو بسیار سنگین و حساسی برگزار شد.

زیدان و لوئیس انریکه هم از همان ابتدا در ترکیب حضور داشتند. رئال با گل رونالدوی برزیلی از حریف پیش افتاد و در ادامه لوئیس انریکه بازی را به تساوی کشاند. زیدان در این بازی بسیار آماده بود و بارها با تکنیک و مهارت خود هواداران تیمش را به وجد می آورد. در آن سوی میدان هم پویول سایه به سایه او حرکت می کرد و به راحتی اجازه کار را به او نمی داد. در نیمه دوم، در حالیکه حساسیت بازی به اوج رسیده بود، بازیکنان بارسا خشونت را چاشنی کار خود کرده و تکل های خشنی روی پای زیدان می زدند؛ زیدان چندین بار با تیزچنگی پای خود را کنار کشید اما رئالی­ها رفته رفته کنترل خود را از دست می دادند. در صحنه ای از بازی زیدان و پویول جدال سختی برای تصاحب توپ داشتند که در همین حین، مدافع بارسا ضربه ای به پای زیدان زد. زیدان هم با اعصاب آشفته و عصبانی، با آرنج ضربه محکمی به صورت کارلوس پویول وارد و او را نقش بر زمین کرد. در این لحظه بازیکنان بارسا با عصبانیت به سمت زیدان حمله ور شدند که لوئیس انریکه جلوتر از همه می دوید. اعتراض تند انریکه به حرکت زیزو باعث درگیری بین آنها ایجاد شد. تصاویر تلویزیونی به خوبی نشان داد که زیدان فریاد بلندی بر سر انریکه زد، دستش را روی صورت کاپیتان بارسا گذاشت و او را هل داد. کم کم سایر بازیکنان هم خود را به صحنه رسانده و برخی آتش درگیری را بیشتر کردند و بعضی بازیکنان هم سعی در آرام کردن اوضاع داشتند. در ادامه درگیری و خشونت بازی بیشتر شد و حتی تا بعد از بازی هم برخی از بازیکنان دو تیم برای یکدیگر خط و نشان می کشیدند. بعداً زیدان و انریکه چندین مصاحبه تند علیه هم انجام داده و حسابی از خجالت یکدیگر درآمدند! به این ترتیب رابطه بین آنها کاملاً تیره شد؛ البته قبل از این بازی و اتفاقات آن، رابطه خاصی هم بین آنها وجود نداشت و کاملاً معمولی بود.

انرژی منفی نفرستند!

و اما آنچه در بازی شنبه شب اهمیت دارد اینست که هر دو تیم بتوانند آرامش و تمرکز خود را حفظ کرده و برنامه های تاکتیکی شان را پیاده کنند. در این میان، وظیفه نیمکت نشینان کمتر از بازیکنان داخل میدان نیست؛ با توجه به اینکه هر دو تیم همیشه بهترین تاکتیک و نقشه های هجومی را در دستور کار خود قرار می دهند، پس هرگونه جنگ روانی و بر هم زدن آرامش بازی بیشتر به زیان خود آنها خواهد بود تا تیم مقابل. از اینرو باید از به راه انداختن هرگونه جنگ روانی و اعتراضات بی مورد به داوری خودداری کرده و در صورت بروز هرگونه تشنج و درگیری در درون میدان، به بازیکنان تذکر داده و آنها را به آرامش دعوت کنند.

به نظر می رسد که در این میان زیدان کار دشوارتری داشته باشد زیرا مربی رئال به مراتب نشان داده است بر خلاف ظاهر آرامی که دارد، به سادگی و خیلی زود اعصاب و تمرکز خود را از دست داده و در نتیجه واکنش هایی از خود نشان می دهد که هیچ کس انتظار آنها را ندارد. این رفتارها و برخوردها اصلاً زیبنده بازیکن بزرگ و باتجربه ای مثل زیدان نیست، کسی که به لحاظ فنی یکی از بهترین هافبک های تمامی ادوار شناخته می شود. او در طول دوران بازی خود ۱۴ بار کارت قرمز دریافت کرد؛ جالب اینکه آخرین بازی زیدان با سوت داور به پایان نرسید، بلکه در آخرین لحظه حضورش در مستطیل سبز، داور او را با کارت قرمز بدرقه کرد. صحنه درگیری او با مارکو ماتراتزی در فینال جام جهانی ۲۰۰۶ به عنوان بازی خداحافظی زیدان، یکی از زشت ترین صحنه های تاریخ جام جهانی شناخته می شود که هنوز هم از خاطر هواداران پاک نشده است. اگر زیدان در آن صحنه کنترل بیشتری بر اعصاب خود داشت، و رفتاری انجام نمی داد که باعث اخراج او از زمین شود، حداقل به لحاظ روحی کمک بزرگی برای فرانسه بود و چه بسا در پایان بازی خود او به عنوان کاپیتان فرانسه، جام قهرمانی را بالای سر می برد نه فابیو کاناواروی ایتالیایی.

و اما در فاصله چند متری زیدان، مردی روی نیمکت بارسا می نشیند که علیرغم جوانی و نداشتن سابقه طولانی در مربیگری، با نتایج درخشانی که در این چند فصل به دست آورده، تحسین بسیاری از کارشناسان فوتبال جهان را برانگیخته است. اگر بارسا در این چند سال بازی های خوبی انجام داده و عناوین بسیاری را هم کسب کرده به این دلیل است هم مربیان خوبی دارند و هم بازیکنان خوب. منصفانه نیست همه موفقیت و عملکرد حیرت انگیز بارسا به نام مسی، MSN یا هر بازیکن دیگری مصادره شود. هماهنگی فوق العاده بین اعضای تیم، برنامه ریزی تمرینات، و از همه مهمتر آمادگی روحی و روانی بازیکنان، از جمله وظایفی است که انریکه به خوبی از پس آنها برآمده است. بدون تردید این همه موفقیت را نمی توان بدون داشتن آرامش ذهنی به دست آورد؛ هواداران و بازیکنان بارسا کمتر شاهد برخوردهای تند و تحریک کننده از سوی انریکه بوده اند و همین آرامش باعث می شود تا انرژی مثبتی به درون زمین منتقل شده و بازیکنان هم تمام حواس خود را به اجرای تاکتیک های سرمربی متمرکز کنند نه مسائل حاشیه ای. البته برخی هم با کنایه اینطور می گویند که وقتی مسی، نیمار و سوارز را در تیم خود داشته باشی، دیگر نیازی به داد و فریاد و اعتراض به داوری نیست!

هر دو با جو بسیار سنگین در این دیدار کاملاً آشنا بوده و می توانند در آرامش بازی و جلوگیری از ایجاد هرگونه تشنج به بازیکنان خود کمک کنند. حساسیت های بسیار زیاد هواداران، بازیکنان و مسئولان باشگاه نسبت به تیم رقیب می تواند در بازی تنش ایجاد کند و چه بسا درگیری هایی بین هواداران یا بازیکنان به وجود آورد، مسئله ای که بارها در ال کلاسیکو شاهد آن بوده که این امر قطعاً بر کیفیت بازی تأثیر گذار خواهد بود. در این شرایط مربیان دو تیم باید نقش پررنگ تری ایفاء کرده و در آرام کردن فضای ورزشگاه و برگزاری هرچه بهتر بازی تلاش کنند.

و اما حرف آخر، زیدان و انریکه مربیان قابل احترام و نامداری هستند که کارنامه درخشانی در دوران بازی خود به جای گذاشتند؛ هر دو عاشق تیم شان بوده و محبوبیت فوق العاده ای نزد هواداران باشگاه دارند. پس شنبه شب باید بزرگی و متانت شخصیت خود را نیز به تمام فوتبال دوستان جهان نشان دهند. همه چیز مهیای برگزاری یک بازی بزرگ و تماشائی است، پس این گوی و این میدان!

گزارش از احمد تقی زادهبه کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 9 ؟