تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ سه شنبه ۱۰ فروردین

با نزدیک شدن به یورو ۲۰۱۶ نگاهی می‌اندازیم به پنج تورنمنتِ ملی‌ای که بیش از بقیه در اذهانِ فوتبالی‌ها به جا مانده است. تورنمنت‌هایی که البته به صورت سلیقه‌ای انتخاب شده و قطعا شاید نظرات مخالف زیادی با انتخاب این تورنمنت‌ها به عنوان برترین‌های تاریخ وجود داشته باشد.

 

۵-جام‌جهانی ۱۹۸۶ – قهرمان: آرژانتین؛ نایب قهرمان: آلمان غربی

هیچ تورنمنتی در تاریخِ فوتبال نبوده که تا این حد تحتِ سلطه‌یِ یک بازیکن باشد. کاری که دیگو مارادونا در مکزیک کرد معیاری شد برایِ مقایسه‎‌یِ تمام بزرگانِ تاریخِ فوتبال با او. اما جد از این درخششِ مارادونا، خودِ بازی‌هایِ جامِ جهانی هم بسیار زنده و جذاب بود. فقط کافیست آن چهار دقیقه‌ای که سرنوشتِ تورنمنت و مارادونا را تعریف کرد به یاد بیاورید: دو گلِ بسیار به متفاوت به انگلیس. به بلژیک فکر کنید که تا نیمه‎‌ نهایی بالا آمد و مقابلی آرژانتین شکست خورد. گری لینکر آقایِ گلِ جام شد و انگلیس در دورِ دوم بازگشتی به یاد ماندنی مقابلِ اروگوئه، خشن‌ترین تیمِ جام داشت. بازیِ یک چهارمِ نهایی بینِ فرانسه و برزیل، زیباترین بازیِ جام بود. بازی‌ای که با نتیجه‌یِ ۱-۱ به پایان رسید و میشل پلاتینی و سوکراتس هر دو ضرباتِ پنالتی‌شان را از دست دادند. اوج و سقوطِ دانمارک هم از دیگر نکاتِ به یادماندنیِ جام بود، تیمی که در دورِ گروهی ۶-۱ اروگوئه را برد و در دورِ یک هشتم ۵-۱ به اسپانیا باخت.

۴-جام‌جهانی ۲۰۱۴ – قهرمان: آلمان؛ نایب‌قهرمان: آرژانتین

خیلی سخت است که خط داستانی اصلی جامجهانی ۲۰۱۴ را انتخاب کنیم. سقوط وحشتناک اسپانیا، بهترین تیم ملیِ تاریخِ فوتبال؟ شکست ضایعه‌بار ۷-۱ برزیل میزبان در نیمه‌نهایی مقابل آلمان؟ به علاوه این دو اتفاق بزرگ لوئیس سوارز را داشتیم که جورجو کیلینی را گاز گرفت. لیونل مسی را داشتیم که موفق نشد به رکورد مارادونا برسد و نیمار و جنجالی که به پا کرد. همه اینها به کنار، در جام‌جهانی ۲۰۱۴ بعد از سال‌ها‌ شاهد یک تورنمنت پر گل و جذاب با فوتبالی باز بودیم.


۳-جام‌جهانی ۱۹۸۲ – قهرمان: ایتالیا؛ نایب‌قهرمان: آلمان غربی

اولین خاطره‌ای که از جامِ جهانیِ ۱۹۸۲ داریم فریادِ پیروزمندانه‌یِ مارکو تاردلی بعد از زدنِ یک سوم در فینال مقابلِ آلمان است. این جام جهانی پر بود از اتفاقاتِ مهم: شکستِ اسپانیایِ میزبان مقابلِ ایرلندِ شمالی، اولین حضورِ مارادونا در جامِ جهانی، گل‌هایِ زیبایِ برزیلی‌ها که البته در نهایت نتوانست جلویِ شکستشان مقابلِ ایتالیایِ جنگجو را بگیرد، خطایِ وحشتناکِ تونی شوماخر رویِ پاتریک باتیستون در نیمه‌ نهاییِ فوق‌العاده جذابِ فرانسه مقابلِ آلمان که با تساویِ ۳-۳ به ضرباتِ پنالتی کشید. تمامِ این اتفاقات با نعره‌یِ تاردلی سینمایی‎‌ترین پایان‌بندیِ ممکن را داشت.

۲-جام‌جهانی ۱۹۷۰ – قهرمان: برزیل؛ نایب‌قهرمان: ایتالیا

جامِ جهانیِ ۱۹۷۰، آخرین دوره‌یِ جامِ ژول ریمه، مرزی بود بینِ فوتبالِ کلاسیک و سنتی و فوتبالِ مدرن. جامِ جهانیِ مکزیک اولین جامی بود که به شکلِ رنگی ضبط و پخش شد، جامی که اسطوره‌یِ پله را در تاریخِ فوتبال جاودانه کرد و “آن” شوتِ کارلوس آلبرتو را در فینال داشت. فینالِ ۱۹۷۰ جدالی بود بینِ یکی از بهترین خطِ دفاعی‌هایِ تاریخ مقابل یکی از بهترین خطِ حمله‌هایِ تاریخ. اما راهِ فینال هم به اندازه‌یِ کافی دراماتیک بود. ایتالیا در نیمه نهایی در جدالی به یادماندنی آلمان را ۴-۳ شکست داد. خودِ آلمان در دورِ قبل بعد از اینکه ۲-۰ مقابلِ انگلیس، مدافعِ عنوانِ قهرمانی، عقب افتاده بود با ۳ گل برگشت و تیمِ گوردون بنکس را شکست داد، بنکسی که سیوهایی عالی در دورِ اول مقابلِ برزیل داشت. جامِ جهانیِ ۱۹۷۰ تورنمنتی کامل بود و همه چیز برایِ جاودانه شدن داشت.

۱-یورو ۲۰۰۰ – قهرمان: فرانسه؛ نایب‌قهرمان: ایتالیا

دیدیه دشان به یاد می‌آورد که بعد از چسبیدنِ ضربه‌یِ دیوید ترزگه به تورِ دروازه‌یِ ایتالیا که باعثِ قهرمانی فرانسه شد با خودش گفت: «دیگه از این بهتر نمیشه». فرانسه اولین تیمی در تاریخ شد که جامِ جهانی و یورو را پشتِ سرِ هم برد. جدا از این نکته، یورو ۲۰۰۰ تورنمنتِ مدرنِ بی‌نظیری بود و پایانِ یک دوران، دورانی که تقریبا تمامِ تیم‌هایِ بزرگ در بهترین فرمِ خودشان بودند و خیلی از بازیکنانِ بزرگِ تورنمنت هافبک‌هایِ بازیساز بودند. بزرگترینِ این بازیکنان قطعا زین‌الدین زیدان بود که تورنمنت را به نامِ خودش ثبت کرد. کنارِ زیزو، لوئیس فیگو، روی کاستا و دنیس برگکمپ هم بودند. این ستاره‌ها بودند که بازی‌هایِ جذاب و پرگلی پدید آوردند. بهترین نمونه‌هایِ این بازی‌ها شکستِ ۳-۲ انگلیس مقابلِ پرتغال، تساویِ ۳-۳ یوگوسلاوی مقابلِ اسلوونی، پیروزیِ ۴-۳ اسپانیا مقابلِ یوگوسلاوی و شکستِ ۲-۱ اسپانیا مقابلِ فرانسه بودند. کیفیتِ این تورنمنت به قدری بالا بود که یکی از بهترین و دراماتیک‌ترین بازی‌هایش تساویِ ۰-۰ هلند مقابلِ ایتالیا بود، جایی که ایتالیایِ ۹ نفره نهایتا کار را به پنالتی کشید و با درخششِ فرانچسکو تولدو به فینال رسید. بازگشتِ فرانسه در لحظاتِ پایانیِ فینال با گلِ سیلون ویلتورد و گلِ طلاییِ دیوید ترزگه در وقت‌ِ اضافه هم به واقعِ پایان‌بندی‌ای عالی برایِ یورو ۲۰۰۰ بود.

نویسنده: میگل دیلینی



به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 + 3 ؟