تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۰۸ فروردین
مجله زندگی ایده آل: از روزی که تصمیم گرفتیم همراه بهاره کیان‌افشار تهرانگردی مختصری داشته باشیم تا زمانی که هماهنگی‌هایش انجام شد، تنها دو روز زمان برد. او پذیرفت برنامه یک روزش را به ما اختصاص دهد و پیشنهادهایی برای گردش نوروزی به مخاطبانی که ساکن تهران هستند یا به تهران سفر می‌کنند، داشته باشد.

سفر نیم‌روزی ایده‌آل با همراهی بهاره کیان‌افشار

بی‌خود نیست که سفر، شاه‌کلید شناخت آدم‌هاست. بهاره کیان‌افشار جزو چهره‌های بامعرفتی است که به ما نه نگفت و به قول خودش در یک سفر نیم‌روزی به شمال شهر تهران همراه ما شد. می‌گویند «بسیار سفر باید تا پخته شود خامی.» انگار کیان‌افشار خیلی به این جمله اعتقاد دارد، چراکه جزو چهره‌هایی است که شهر‌ها و کشورهای زیادی را گشته اما خودش می‌گوید؛ «ترجیح همیشگی ام زندگی در خانه ام ایران است.» در ادامه روایت سفر نیم‌روزی را از زبان بهاره کیان‌افشار بخوانید: یکی از اتفاق‌های با ارزش زندگی برای هر فردی سفر رفتن است. سفر لبریز از جست‌وجو و کشف تجربه‌هاى نوست. سفر برای من تنها به معنای گذر از کشوری به کشور دیگر یا شهری به شهر دیگر نیست. سفر یعنى حرکت به سوى کسب تجربه‌هاى تازه.

هر چند نقاط مختلف مرکز، غرب، شرق و جنوب تهران پر از جاهاى جذاب و دیدنى است ولى سفر درون‌شهری من، مراکز دیدنی مختلفی را در شمال تهران در برگرفت؛ از بازار تجریش که قلب شمال تهران است شروع به حرکت کردم. فکر می‌کنم این نقطه تهران را همه دوست دارند. اصلا مگر می‌شود سال‌های سال اصالت این منطقه را نادیده گرفت؟

سفر نیم‌روزی ایده‌آل با همراهی بهاره کیان‌افشار

اولین جایی که رفتم بازار تجریش بود؛ جایى که محبوب همه قلب‌هاست. همه سنین و سلیقه‌ها اینجا را دوست دارند. همان‌طور که می‌دانید یکی از اصیل‌ترین بخش‌های بازار تجریش مربوط به تکیه آن است؛ فضایی که در ایام ماه‌های محرم و صفر پاتوق خیلی از تهرانی‌هاست.

سفر نیم‌روزی ایده‌آل با همراهی بهاره کیان‌افشار


دربازار به چند مغازه محدودی که متعلق به بخش مسگرها بود، سری زدم؛ کسب و کاری که متاسفانه شاید رونق قدیم را ندارد؛ البته می‌دانم که خدا را شکر هنوز هم معادن این فلز ارزشمند در شهر کرمان فعالند و کاربرد مس در صنایع  فراتر از اینهاست. به هر حال مزایاى استفاده از ظروف مسی را نمی‌شود نادیده گرفت. این ظرفی که دست من می‌بینید ۸۰ هزارتومان قیمت دارد. برایم جالب بود که این ظروف‌ها را همان جا وزن می‌کنند و برحسب میزان وزن‌شان قیمت‌گذاری می‌شوند.

سفر نیم‌روزی ایده‌آل با همراهی بهاره کیان‌افشار

مغازه‌دار می‌گفت یکی از دلایل عمر طولانی صد و خرده‌ای ساله قدیمی‌ها به دلیل استفاده از ظروف مسی بوده است؛ البته من با اینکه به آشپزی علاقه دارم و نظر اطرافیانم این است که دستپخت خوبی دارم، خیلی فرصتی برای غذا درست کردن پیدا نمی‌کنم اما با صحبت‌های مغازه‌دار تشویق شدم که از این به بعد برای طبخ غذا بیشتر از ظروف مسی استفاده کنم و از مادرم بخواهم دست‌کم برای پخت برنج از قابلمه مسی استفاده کند.


سری هم به بخش میوه و تره‌بار بازار زدم. اصلا مگر می‌شود داخل بازار تجریش آمد و به این قسمت سری نزد؟! همیشه به نظرم هیجان‌انگیز‌ترین رنگ  بین سبزیجات، مختص فلفل‌های رنگی قرمز، زرد و سبز است. این‌طور که فروشنده می‌گفت این فلفل قرمز کاملا شیرینه و اصلا تند نیست. همیشه بوی میوه و سبزی تازه من را به وجد می‌آورد. فکر کنم این مغازه‌دار هم متوجه شد؛ البته بیشتر نگران بود که کوه فلفل‌هایش را سرنگون کنم!

سفر نیم‌روزی ایده‌آل با همراهی بهاره کیان‌افشار

به بخش خوشمزه بازار رسیدم! انواع مزه‌های ترش و شیرین و شوری که هر کسی را با هر طبعى قلقلک می‌دهد؛ حتی کسانی هم که نیت خرید ندارند ناخودآگاه مقابل این همه تنوع رنگ و طعم جذاب اندکی مکث می‌کنند و حداقل برای چند ثانیه هم که شده نگاه‌شان به سمت این رنگ‌آمیزى جذاب منحرف می‌شود؛ رنگ‌هایی که امیدوارم سالم و خوردنی باشند.

سفر نیم‌روزی ایده‌آل با همراهی بهاره کیان‌افشار

آنقدر تنوع ارائه زیاد است که قدم زدن در بازار و دیدن مغازه‌های مختلف هر لحظه به شما یادآوری می‌کند که به چه چیزی احتیاج داشته‌اید؛ چراکه هر بخش بازار آدم را یاد چیزی که لازم دارد، می‌اندازد! جالب اینکه آدم همیشه قصد خرید ندارد اما هنگام خروج از بازار عموما دست پر خارج می‌شود.


در ادامه این سفر نیم‌روزی، از  تجریش به سمت منطقه دربند رفتم؛ جایی که روزى منطقه خارج از شهر محسوب می‌شد و هنوز هم حال و هوای متفاوت و خاصی دارد و شاید برای همه تهرانی‌ها و غیر تهرانی‌ها خاطره انگیز باشد. اینجا هم پر از خوراکی‌های خوش‌رنگی بود که آدم دلش می‌خواست ذره‌ای هم که شده امتحان‌شان کند

تهرانگردی در <a class='tag_link' title='نوروز' href='http://tnovin.com/home/tag/%d9%86%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%b2'>نوروز</a> با بهاره کیان‌افشار
تهرانگردی در <a class='tag_link' title='نوروز' href='http://tnovin.com/home/tag/%d9%86%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%b2'>نوروز</a> با بهاره کیان‌افشار

دربند پر از جاهایی است که می‌توانید روى تخت‌هایی به سبک سنتی چایی بنوشید و استراحتی کرده و هوای بهتری را تنفس کنید. من هم در یکی از همین قهوه‌خانه‌ها چاى و نبات و کمى هم باقالا خوردم و از هوای نسبتا سرد و لطیف این ناحیه لذت بردم. اگر هم اهل کوهنوردی هستید که خوشا به سعادت‌تان.

سفر نیم‌روزی ایده‌آل با همراهی بهاره کیان‌افشار

تهران شهر پرجمعیت و شلوغى است و از بهترین زمانی‌هایی که می‌توان از آرامش شهر لذت برد، قطعا ایام نوروز است. همه ما ۱۱ ماه و نیم از سال را در ازدحام و ترافیک سنگین و آلودگى صوتى و تنفسى و مشغله‌های مختلف سپری می‌کنیم و شاید تنها در دوهفته تعطیلات نوروزی است که می‌توان از زیبایی‌های تهران بهره برد.

سفر نیم‌روزی ایده‌آل با همراهی بهاره کیان‌افشار

این روزها بهترین زمان برای سفر به نقطه‌نقطه شهر است. سفر نیم‌روزی من  هم یکی از همین سفرها بود؛ منتهی به جای ایام نوروز در یکی از روزهایی اتفاق افتاد که شمارش معکوس برای رسیدن سال نو شروع شده است.


اولین بار که حدود دو سال پیش به چایخانه انجمن خوشنویسان در محدوده فرمانیه رفتم، متوجه شدم این فضا  قدمت زیادی دارد. اینجا چایخانه و رستوران بسیار خوبی دارد. اگر تصمیم گرفتید در ایام نوروز سری به انجمن خوشنویسان بزنید حتما فرصتی برای استراحت به خودتان بدهید و در آنجا چیزی بنوشید.

سفر نیم‌روزی ایده‌آل با همراهی بهاره کیان‌افشار

بیشتر ایرانی‌ها برای یک‌بار هم که شده به کاخ سعدآباد رفته‌اند. من علاوه بر این کاخ به موزه گالری کنارش هم رفتم؛ جایی که گاهی در آنجا نمایشگاهی دایر است که دیدنش خالی از لطف نیست.

سفر نیم‌روزی ایده‌آل با همراهی بهاره کیان‌افشار

یکی دیگر از فضاهایی که زیاد به آنجا می‌روم، باغ فردوس خیابان ولی‌عصر است. ساختمان این بنا به سبک قاجار طراحی شده و مربوط به زمان محمدشاه است؛ البته سال‌هاست که این ساختمان به موزه سینما تبدیل شده و انواع وسایل فیلمسازى و دوربین‌های قدیمی فیلمبرداری و جوایز ارزنده‌ای در آن نگهداری می‌شود. همیشه هم در سالن سینمای آن فیلم‌های خوبی اکران و پخش می‌شود.

سفر نیم‌روزی ایده‌آل با همراهی بهاره کیان‌افشار

از دیگر فضاهای باغ فردوس که خیلی دوست دارم کتابفروشی آن و این تلویزیون نمادین است که روی آن نوشته «به جاش کتاب بخونین!» خب، راست می‌گوید، پیشنهاد من هم برای شما ایده‌آلی‌ها در نوروز ۹۵ خواندن رمان «‌مهمانی تلخ» اثر سیامک گلشیری است؛ آخرین کتابی است که خوانده‌ام. فضای قصه آن سینمایى و کمی هم ترسناک است!

سفر نیم‌روزی ایده‌آل با همراهی بهاره کیان‌افشار
این فضاها تنها بخش کوچکی از دیدنی های شهر تهران هستند، شما می توانید فهرست بزرگی از جاهای جذاب و دیدنی جدید و قدیم تهران در نقاط مختلف شهر و از اینترنت پیدا کنید و سر فرصت برید، ببینید و لذت ببرید.


به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 - 7 ؟