تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ شنبه ۰۷ فروردین

یک حقوقدان از منتخبان مردم خواست تا از وعده‌های غیرقانونی و جهت‌گیری‌های خانوادگی پرهیز کنند و خدمت به مردم را از خود مردم شروع کنند نه از خود و خانواده‌شان.

عبدالصمد خرمشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با تاکید بر اینکه منتخبان مردم باید یک شناخت نسبی به قوانین مادر به‌ویژه قانون اساسی داشته باشند، اظهار کرد: نمایندگان بر اساس تحصیلات و پیشینه کاری خود در کمیسیون هایی که مستقر می‌شوند باید نسبت به قوانین حوزه کاری خود در مجلس، آشنایی کاملی کسب کنند تا هنگامی که تصویب قوانین را به رای می‌گذراند با یک نگاه صحیح به آن رای دهند.

وی با انتقاد از برخی نمایندگان دوره‌های پیشین مبنی بر عدم شناخت آنها نسبت به مفاهیم پایه حقوقی اظهار کرد: متاسفانه شاهد نمایندگانی بودیم که اصل ٢١ قانون اساسی را «ماده ٢١ قانون اساسی» عنوان می‌کردند و غلط های املایی و دستوری بارها در مکاتبات‌شان دیده می‌شد، حتی بعضی ها از وظایف مجلس و جایگاه قوه مقننه کاملا بی اطلاع بودند.

این حقوقدان با ابراز خرسندی نسبت به ورود برخی نمایندگان حقوقدان به مجلس دهم بیان کرد: شخصی که وکیل و حقوقدان است از مشکلات و معضلات قضایی مردم آگاهی دارد و تغییر قوانینی که نیاز به تحول دارند را دغدغه خود می‌داند.

خرمشاهی تصویب قانون آیین دادرسی کیفری در مجلس پیشین و تغییرات قانون مجازات اسلامی در سال ۹۲ را حرکتی مثبت در خانه ملت دانست و این دو مورد را یک تحول در شاکله دادرسی عنوان کرد.

وی تشخیص قوانین سازگار با عرف از قوانین ناسازگار را از دیگر وظایف نمایندگان عنوان کرد و گفت: خیلی از لوایح و قوانین بدون هیچ شناخت و مطالعه ای تصویب شدند که یا در جامعه مورد پذیرش مردم قرار نگرفتند یا اینکه در میان مواد قانونی در مجموعه قوانین به دست فراموشی سپرده شدند.

وی با بیان اینکه تکالیف نمایندگان در قبال مردم خطیر و بسیار مهم است خاطرنشان کرد: وقتی نمایندگان مورد اعتماد مردم قرار گرفتند و به مجلس راه پیدا کردند باید تمام وقت خود را در جهت خدمت مؤثر به مردم اختصاص دهند. باید از وضعیت معیشت، آمارها، درصدها و نیاز‌های مردم مطلع باشند.

به گفته خرمشاهی نمایندگان باید اقدامات مثبت در جهت پیشرفت وضعیت اجتماعی و فرهنگی جامعه خود را جایگزین فعالیت های نمایشی و شعاری خود کنند و فارغ از جناح بندی های مرسوم ، به مسائل و مشکلات مردم بپردازند.

این حقوقدان با اشاره به اصل استقلال قوه مقننه گفت: وقتی گفته می‌شود مجلس در راس امور است پس باید به صورت مستقل عمل کند و تاثیرگذاری اشخاص و مقام های مختلف بر تصمیمات منتخبان مردم غیرقابل پذیرش و خلاف نص صریح قانون است.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.7 + 3 ؟