تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ جمعه ۰۶ فروردین

بر اساس آیین نامه کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا اگر باشگاههای ایرانی از رقابت در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دهند، دو سال از حضور در این رقابتها محروم می شوند.

در حالیکه قرار است طی روزهای آینده کشور میزبان مسابقات نمایندگان فوتبال ایران در مقابل نمایندگان عربستان، مشخص شود، برخی از انصراف باشگاهها از لیگ قهرمانان آسیا صحبت می کنند. به عنوان مثال وزیر ورزش و جوانان از انصراف باشگاههای ایرانی صحبت می کرد و حتی هوشنگ نصیرزاده در مناظره اخیرش در شبکه خبر هم هر چند سعی کرد از مواضع فدراسیون فوتبال دفاع کند اما در یک چرخش، موضع وزیر را برای کناره گیری گرفت که در نوع خودش عجیب به نظر می رسد.

در حالیکه رای صادر شده و نمایندگان ایران و عربستان باید در کشور ثالث بازی کنند، برخی می گویند که باید نمایندگان ایرانی از رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا انصراف دهند. اگر این اتفاق بیفتد تیم های ایرانی علاوه بر جریمه ای که باید پرداخت کنند، دو سال هم از حضور در رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا محروم می شوند. البته این فقط شامل تیم های ذوب آهن، تراکتورسازی و سپاهان نیست و شامل تیم هایی می شود که فصل آینده شانس حضور در لیگ قهرمانان آسیا را دارند. ضمن اینکه سهیمه ۳+۱ ایران در لیگ قهرمانان آسیا هم پس از دو فصل محرومیت کاهش پیدا خواهد کرد. به این ترتیب چهار اول تیم جدول یعنی تیم های استقلال، استقلال خوزستان، پرسپولیس و ذوب آهن و حتی تیم های دیگر که شانس گرفتن سهمیه دارند، در صورت انصراف سه تیم ایرانی این دوره رقابتها، شانس حضور در رقابتهای سال آینده را از دست می دهند و البته همانطور که گفته شد فوتبال باشگاهی ایران دو سال از حضور در رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا محروم می شود.

این را هم باید در نظر گرفت که هر چند کنفدراسیون فوتبال آسیا میزبانی را از فوتبال ایران گرفت، اما باشگاههای عربستانی هم در کشورشان بازی نمی کنند.

نباید طوری عمل کرد که منافع فوتبال ایران به خطر بیفتد و البته باید تیم های ایرانی در زمین بی طرف، بتوانند تیم های عربستانی را شکست دهند تا در زمین فوتبال بتوانیم شکست در دیپلماسی فوتبال را جبران کنیم. به حکم کنفدراسیون فوتبال آسیا که نمی شود اعتراض کرد، چرا که در ۲۵ ژانویه پیش شرط بهبود روابط ایران و عربستان را پذیرفته بودیم. اینکه ظرف تقریبا دو ماه روابط دو کشور حسنه شود، در زبان دیپلماسی امری عادی نیست و معلوم نیست چرا نمایندگان ایران چنین مقدمه ای را پذیرفته اند.

البته هنوز به روشنی اعلام نشده که آیا حکم کنفدراسیون فوتبال آسیا شامل بازیهای ملی می شود یا فقط شامل بازیهای باشگاهی است. مقامات فدراسیون فوتبال عربستان اعلام کرده اند که این حکم شامل بازیهای ملی هم می شود اما در حکم کنفدراسیون فوتبال آسیا به بازیهای باشگاهی لیگ قهرمانان آسیا اشاره شده است.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.9 + 7 ؟