کارگاه
۹۴ چهارشنبه ۲۶ اسفند

 

 

1458111744219_IMG_0524.jpg

۴۸۶ هنرمند نقاش، مجسمه‌ساز، گرافیست و هنرهای محیطی با سالانه هنرهای شهری بهار تهران همگام با شهروندان تهرانی به استقبال بهار سال ۱۳۹۵ رفتند.

به گزارش ایسنا، از ۲۶ اسفندماه آثار نقاشی دیواری، مجسمه‌های شهری، طراحی‌های گرافیکی و هنرهای محیطی به سطح شهر تهران آمدند تا تهران را برای جشن نوروز سال ۱۳۹۵ مهیا کنند.

سازمان زیباسازی شهر تهران در راستای اهداف و فعالیت‌هایش در زمینه هنرهای شهری، همزمان با اجرای طرح پیشواز بهار توسط شهرداری تهران، رویداد هنری «بهارستان» (سالانه هنرهای شهری بهار تهران) را برگزار کرده است. در این طرح، هنرمندان رشته‌های مختلف، بویژه هنرمندان تجسمی با ارائه ایده‌ها و طرح‌های خلاقانه و پیشنهادی خود، در این رویداد هنری مشارکت کرده‌اند.

به گفته عیسی علیزاده – مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران – هدف از برگزاری رویداد هنری «بهارستان» همگامی هنرمندان با شهروندان در ایجاد نشاط و پویایی در محیط شهری در نوروز است.

بر همین اساس، در روزهای پایانی سال ۹۴ در بخش نقاشی دیواری رویداد «بهارستان»، ۹۴ هنرمند آثار خود در ۲۲ منطقه شهر تهران به‌نمایش گذاشته‌اند. در بخش گرافیک این سالانه هنرهای شهری نیز آثار ۴۴ هنرمند در فضاهای تبلیغاتی شهر تهران در معرض دید شهروندان قرار گرفته است.

در بخش مجسمه‌سازی و هنرهای محیطی نیز ۱۵۷ هنرمند آثار خود را در خیابان ولیعصر از میدان راه‌آهن تا میدان تجریش، بلوار کشاورز و خیابان انقلاب بین میدان فردوسی تا میدان انقلاب ارائه کرده‌اند. همچنین بخش تخم‌ مرغ‌های نوروزی نیز با حضور ۱۹۱ هنرمند در بوستان‌های نوروز، باغ فردوس، پارک شهر، پارک ملت و پارک لاله در حال برگزاری است.

مهمترین تمایز رویداد هنری «بهارستان» رویکرد تعاملی هنرمند با شهروند در خلق اثر است. بر همین اساس رویداد «بهارستان» برای مشارکت هرچه بیشتر شهروندان با آثار سالانه هنرهای شهری بهار تهران فراخوان عکاسی داده و شهروندان می‌توانند با آثار سالانه «بهارستان» سلفی بگیرند و در این مسابقه شرکت کنند.

این مسابقه هنری در دو بخش سلفی (عمومی) و بخش حرفه‌ای برگزار می‌شود. بخش عمومی شامل عکس‌های سلفی با المان‌های محیطی نوروز در سطح شهر تهران اعم از حجم‌های شهری ویژه نوروز، نقاشی‌های دیواری و تخم مرغ‌های رنگی سطح شهر تهران است.

آخرین مهلت ثبت ‌نام و ارسال عکس‌ها ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ است و داوری و اعلام نفرات برگزیده، اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ خواهد بود. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به آدرس اینترنتی سایت سازمان زیباسازی شهر تهران (www.zibasazi.ir) مراجعه کنند.

۲۰۰ هنرمند تخم مرغ‌های نوروزی را نقاشی می‌کنند

بخش تخم‌ مرغ‌های نوروزی سالانه «بهارستان» از ۲۶ اسفندماه با همراهی ۲۰۰ هنرمند عرصه هنرهای تجسمی کشور در پنج بوستان شهر تهران آغاز به کار خواهد کرد. این طرح در باغ فردوس، پارک ملت، بوستان نوروز مجموعه عباس‌آباد، پارک لاله و پارک شهر اجرا می‌شود.

در این بخش از رویداد «بهارستان» که با استقبال هنرمندان نسل‌های مختلف هنری کشور روبه‌رو شده است، چهره‌های شناخته‌شده عرصه هنرهای تجسمی کشور از جمله مهنوش مشیری، آنه محمد تاتاری، فریده شاهسوارانی، جمشید حقیقت‌شناس، احمد وکیلی، بهنام کامرانی، جواد نوبهار، رضوان صادق‌زاده، مرتضی اسدی، رضا افسری، پژمان رحیمی‌زاده، عطیه مرکزی، علیرضا گلدوزیان، همایون ثابتی مطلق، علی هاشمی شهرکی، رضا هدایت، بهداد لاهوتی، شهلا آرمین، مرتضی اسمعیلی سهی، محسن ناصریان، علیرضا اصفهانی زاده ، علیرضا جدی، جمال عرب زاده، ابوالفضل همتی آهویی، پرویز رستگار(روزبه)، سیدفضل‌الله طباطبایی، زهرا جعفر قلی زهتاب، لیلی درخشانی، محمدرضا قربانی اقدم، حبیب توحیدی، الهه مقدمی، اکبر نیکان‌پور، مانلی منوچهری، احمد خلیلی فرد، سیدنظام‌الدین امامی‌فر، کاترین چرخیان و … به ارائه اثر روی حجم‌های تخم‌ مرغی شکل خواهند پرداخت.

کارگاه‌های بخش تخم مرغ‌های نوروزی در روزهای ۲۶ و ۲۷ اسفندماه از ساعت ۹ تا ۱۷ در باغ فردوس، پارک ملت، بوستان نوروز مجموعه عباس آباد، پارک لاله و پارک شهر برپاست و شهروندان می‌توانند از این کارگاه‌ها دیدن و با عکاسی از آثار سالانه «بهارستان» در مسابقه عکاسی این رویداد هنری شرکت کنند.

پس از برپایی این کارگاه و خلق ۲۰۰ تخم مرغ نوروزی، آثار در این بخش از سالانه «بهارستان» در ایام در سطح شهر تهران به نمایش عموم گذاشته می‌شوند.

رویداد هنری «بهارستان» (سالانه هنرهای شهری بهار تهران) در بخش‌های مجسمه، هنرهای محیطی، گرافیک، نقاشی دیواری و تخم‌ مرغ‌های نوروزی همزمان با ایام نوروز ۱۳۹۵ در تهران برگزار می‌شود و تا پایان فروردین ماه ادامه دارد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران