تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۴ چهارشنبه ۲۶ اسفند

 

1458111889284_photo_2016-03-16_09-51-26.jpg

گزاف نیست اگر بگوییم به آرامی قلب بافت تاریخی تهران را از قفسه‌ی سینه‌اش بیرون می‌کشند. «پامنار. کوچه بهاءالدوله»، خانه‌ی «میرزا سعید خان موتمن‌الملک انصاری» خانه‌ای قاجاری است که در چند قدمی نابودی کامل قرار دارد.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، بی سروصدا کار می‌کنند و تاکنون نیز موفق بوده‌اند، اتفاق در چند قدمی خانه‌ی وزیر خارجه‌ی قاجاری است. آن‌قدر تمیز کار می‌کنند که تا کنون با تخریب بخش‌هایی از خانه به اندازه‌ی حدود دو طبقه حفاری کرده‌اند و با کار شبانه‌روزی، می‌خواهند تا فوندانسیون بنا را مستحکم کنند.

هرچند با رفتن به کوچه پس کوچه‌های پامنار در بافت تاریخی منطقه ۱۲ که سال‌هاست با نام «اودلاجان» شناخته می‌شود، ابتدا متوجه چنین اتفاقی نمی‌شوید، اما کافی است قدری کنجکاو باشید تا با نگاه کردن بین حفاظ‌های ساختمان‌های نیمه‌کاره بلند، قلب‌تان از حرکت بایستد. برای آن‌چه که ممکن است پشت این درها ببینید.

حفاری عمیقی که به نظر می‌رسد به اندازه دو طبقه زیر زمین پایین رفته، آن هم کنار مخروبه‌ای از تزئینات گچ‌بری و در و دیوارهایی که حتما بخشی از حافظه تاریخی را در خود دارند.

خانه تاریخی انصاری در پامنار

با جست‌وجو در کتاب‌های تاریخی مانند (شقاقی، مهدی «ممتحن الدوله» خاطرات ممتحن‌الدوله شقاقی، تهران، امیرکبیر: ۱۳۵۴) شاید بتوان اطلاعاتی هرچند اندک درباره این بنای تاریخی به دست آورد.

براساس نقشه دوره ناصری (نقشه کرشیش)، در محل این ساختمان نوشته شده است وزیر دُوَل خارجه. در آن زمان وزیر دُوَل خارجه، «میرزا سعید خان موتمن الملک انصاری» بوده است. در خاطرات ممتحن‌الدوله هم به این مسئله اشاره می‌شود که خانه وزیر امور خارجه در نزدیکی دروازه شمیران قرار داشت.

این خانه ابتدا متعلق به میرزا «شفیع صاحب دیوان آشتیانی» بوده است. پس از آن در اواسط دوره ناصری، مرحوم میرزا سعیدخان انصاری ملقب به مؤتمن‌الملک که وزیر امور خارجه بوده، این خانه را خریداری می‌کند. مؤتمن‌الملک در اواخر عمر مدتی متولی آستان قدس رضوی بود. او در زمان برگشت به تهران به ممتحن‌الدوله می‌گوید که تغییراتی در خانه بدهد و آن را مقداری به روز کند.

میرزا سعید خان مؤتمن‌الملک بعد از بازگشت از مشهد هم مدتی در این خانه زندگی می‌کرده تا عمرش به پایان می‌رسد.

«ممتحن الدوله» که براساس منابع مکتوب، نخستین مهندس «آرشیتکت» معمار ایرانی است که به دستور ناصرالدین شاه با اولین هیات محصلان به پاریس اعزام شد و با گرفتن گواهی نامه‌ی مهندسی معماری از مدرسه‌ی عالی «اکل نورمال سوپریور دوپاری» و دانشکده معماری «آرشتیکتور» پاریس در سال ۱۲۴۳ شمسی به ایران بازگشت، تغییراتی روی معماری این بنا انجام داده است.

حتی براساس اطلاعات موجود، سید علی اکبر تحقیقی که پیش از این مالک این بنا بوده است، بخش اندرونی (پلاک غربی) در سال ۱۳۷۹ که در آن زمان متعلق به بوده که قصد داشته است آن را به منظور احداث مجموعه ورزشی پامنار تخریب کند اما به دلایلی این کار متوقف شد.

به گزارش ایسنا، در تماس‌های خبرنگار ایسنا با کار شناسان میراث فرهنگی استان تهران، آن‌ها قول بررسی‌های بیشتر برای پیگیری و جلوگیری از تخریب احتمالی ادامه‌ی این خانه تاریخی را دادند.

انتهای پیام

خانه تاریخی انصاری در نقشه کرشیش

خانه تاریخی انصاری در پامنار

خانه تاریخی انصاری در پامنار

خانه تاریخی انصاری در پامنار

خانه تاریخی انصاری در پامنار

خانه تاریخی انصاری در پامنار

خانه تاریخی انصاری در پامنار

خانه تاریخی انصاری در پامنار


به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.6 - 9 ؟