تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۴ سه شنبه ۲۵ اسفند

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، آیت الله صادق آملی لاریجانی روز سه شنبه در جمع روسای دادگستری و دادستانی کل کشور افزود: برجام با تلاش دولت و مسئولان و در راس آنها با تعیین خطوط قرمز توسط رهبری و تایید آن با شروط ۹ گانه، سرانجام در مجلس تصویب شد.

** امیدوارم برجام کار دولت را تسهیل کند
وی با بیان اینکه امیدواریم برجام کار دولت را تسهیل کند، تصریح کرد: قدرت ها و کشورهای سلطه گر در اجرای برجام آن قدر کارشکنی می کنند که باید ببینیم برآیند نهایی چه می شود.

** انتخابات اخیر یک امتحان بزرگ الهی برای مسئولان و مردم بود
رئیس قوه قضاییه همچنین انتخابات اخیر (مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی) را یک امتحان بزرگ الهی برای مسئولان و مردم خواند و گفت: مردم با حضور ۶۲ درصدی در این انتخابات خوش درخشیدند و با وجود بمباران های تبلیغاتی دشمن، این آمار بسیار قابل توجهی بود.
وی حضور در انتخابات را به منزله پذیرش نظام دانست و افزود: مردم پس از ۳۷ سال از گذشت انقلاب اسلامی، با تمام وجود به میدان آمدند و علی رغم همه فریب کاری ها و نیرنگ دشمن، امتحان خود را به خوبی انجام دادند.
آملی لاریجانی گفت: مسئولان هم باید قدر این حضور مردم را بدانند و خدمت به مردم به مقتضای عقل و وجدان و دین و شرع بر همه مسئولان واجب است.
رئیس قوه قضاییه همچنین افزود: متاسفانه برخی مسئولان با تایید برخی فهرست هایی انتخاباتی که خواسته ضدانقلاب خارج نشین بود، کار قبیح و زشتی انجام دادند.
آملی لاریجانی ادامه داد: از چندین ماه قبل از انتخابات عده ای ضد انقلاب خارج نشین و مخالفان نظام به این فکر افتادند که مانع ورود برخی چهره های این نظام خصوصا منصوبان رهبری به مجلس خبرگان شوند.
وی افزود: البته از ضد انقلاب خارج نشین انتظاری بیش از این نیست و آن چیزی که قبیح بود و باید پیرامون آن تبیین و روشنگری صورت گیرد، همراهی عده ای در داخل با آنها بود.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه از چند ماه قبل از انتخابات علیه رئیس قوه قضاییه که منصوب رهبری است تبلیغات گسترده ای انجام دادند، گفت: برخی برای اینکه افرادی در استانهای مازندران، کرمان و خراسان رای نیاوردند گفتند به افراد ناشناس رای می دهیم و فهرست هایی هم تهیه کردند.
آملی لاریجانی افزود: اما مردم همیشه در صحنه و هوشیار در مازندران بالاترین رای را به کسانی دادند که آنها نمی خواستند و اگر این افراد شناخته شوند و نیت های آنها برای مردم تبیین شود، مطمئنیم مردم ولایتمدار ایران اسلامی بدنبال آنها نخواهند رفت.

** قوه قضاییه با چالش کمبود نیرو و اعتبار مواجه است
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: دستگاه قضایی در سال گذشته با دو چالش کمبود نیرو و اعتبار مواجه بود و در طول این چند سال به دولت و مجلس شورای اسلامی برای حل این مشکل پیشنهادهایی داده ایم.
وی یکی دیگر از مشکلات را نبود خانه های سازمانی برای قضاتی که از شهرستان می آیند ذکر کرد و گفت: مجریان و قضات متاسفانه از حدمعقول امکانات بی بهره بوده و متاسفانه بسیاری از ساختمان های دادستانی و دادگستری استیجاری هستند.
رئیس دستگاه قضا ادامه داد: گلایه ما این است که گاهی دستگاه قضایی با افزودن برخی تعرفه ها درآمدهایی را نشان می دهد اما دستگاه مقننه و اجرایی کشور زیر بار نمی رود.
وی گفت: برای سال آینده و برنامه ششم، اعتبارات حتی به میزان اقل هم برای قوه قضاییه تامین نشده و بنده به رهبری این مساله را منعکس کردم تا ایشان به مجلس شورای اسلامی منعکس کنند تا در بحث اعتبارات همکاری کنند.
رئیس قوه قضاییه به کمبود نیروی انسانی اشاره کرد و افزود: از جهت جذب و آموزش کوتاهی نکردیم و از بدو ورود آمار گرفتیم و به این نتیجه رسیدیم که قوه قضاییه باید به سرعت کمبود نیروی انسانی خود را جبران کند.
وی با بیان اینکه چهار هزار قاضی آماده خدمت در دستگاه قضا شدند، ادامه داد: با اینکه در صحنه عمل اکنون هفت هزار قاضی مشغول به قضاوت هستند، هنوز نیاز دستگاه قضایی برآورده نشده و اینکه مردم از اطاله دادرسی ناراضی هستند به خاطر کمبود قاضی است.

** کار دستگاه قضایی حاکمیتی محض است
رئیس قوه قضاییه گفت: دستگاه قضایی نمی تواند کار خود را به بخش خصوصی واگذار کند زیرا کار این دستگاه کار حاکمیتی محض است و کار رسیدگی به خصومات مردم قابل واگذاری نیست.
وی ادامه داد: این بخش حاکمیتی باید با اقتدار بماند و با تلاش روسای دادستانی و دادگستری هنوز عده ای ناراضی هستند زیرا پرونده های که در دادگاه های بدوی مفتوح می شوند به علت کمبود قاضی وقت های شش ماهه و یکساله برای آنها در نظر گرفته می شود.
آملی لاریجانی با بیان اینکه گاهی اوقات ارزیابی ها از دستگاه قضا بدون توجه به این محدودیت ها صورت می گیرد، گفت: باید با توجه به تعداد نیروها و پرونده های وارده به دستگاه قضا ارزیابی کنیم و اینکه یک قاضی در یک ماه ۱۵۰ تا ۲۰۰ پرونده را بررسی می کند، فراتر از حد توان یک قاضی است.

** استقلال دستگاه قضایی باید حفظ شود
رئیس قوه قضاییه گفت: در برخی پرونده های کلان، فضاسازی رسانه ای انجام می شود و در پشت این فضا سازی ها چیزهایی نهفته است که از لحاظ منطقی تحت فشار گذاشتن قوه قضاییه درست نیست و مسئولان قضایی با این فشارها مسیر استقلال قوه قضاییه را رها نکرده اند.
وی افزود: برخی افراد که به قدرت هایی هم وابسته هستند در میانه راه دادرسی ها خلل ایجاد می کنند و باید با آنها برخورد قضایی شود و مورد تعقیب قرار گیرند.

** تشدید نظارت ها باید توسط مسئولان قضایی صورت گیرد
آملی لاریجانی نظارت بر کار قضات را مهم خواند و گفت: قاضی قدرت فوق العاده ای دارد و حکم وی با جان و مال مردم در ارتباط است و اولین مطلبی که باید مد نظر مسئولان قرار گیرد نظارت بر این مجموعه است و علاوه بر بازرسان، باید خود مسئولان هم بر رای قضات و نحوه حضور آنها نظارت کنند.
رئیس قوه قضاییه سالم سازی محیط دستگاه قضایی را از جمله مسائل مهم برشمرد و افزود: گاهی متاسفانه برخی وکلا از حیطه کار حرفه ای خود بیرون می روند و در واقع کارچاق کنی می کنند و حرف های خلاف خود را به قضات نسبت می دهند که موجب بدنامی دستگاه قضایی می شود.
وی با اشاره به فعالیت معاونت فرهنگی در قوه قضاییه گفت: یک دلیل عمده ایجاد این معاونت در قوه قضاییه این بود که قضات و کارمندان به لحاظ فرهنگی ارتقا پیدا کنند و با استفاده از امکانات این معاونت در استانها و دعوت از برخی افراد مذهبی از حوزه های علمیه برای قضات سخنرانی صورت گیرد و تذکرات لازم را بدهند.

** در فضای امن می توان کارهای اقتصادی انجام داد
رئیس قوه قضاییه با مهم خواندن امنیت در کشور گفت: در فضای امن می توان کار اقتصادی را پیش برد و اگر مردم نگران سرقت، زورگیری و حمله مسلحانه باشند نمی توانند کار اقتصادی کنند.
وی از روسای دادستانی و دادگستری کشور خواست برخورد سریع و قاطعانه با مجرمان، اشرار و قاچاقچیان داشته باشند و با کسانی که به عنوان محارب به روی مردم اسلحه می کشند سریعا برخورد کنند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 5 ؟