تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۴ دوشنبه ۲۴ اسفند

 

1426414906892_0322.jpg

معاون صنایع‌دستی کشور گفت: واهمه داریم که نوروز تبدیل به یک کارناوال شود.

به گزارش خبرنگار صنایع‌دستی، بهمن نامور مطلق در نشست خبری پایان سال ۹۴ درباره آیین نوروز بیان کرد: نوروز آیین طبیعت و هویت ماست، نوروز تعطیلات نیست بلکه آیینی است که ما را با چیزهایی مثل طبیعت و جامعه معنویت پیوند می‌زند.

او افزود: ما به نوعی در آیین نوروز فرصت استثنایی داریم که با هویت و طبیعت پیوند بخوریم. اینکه پدران ما آیینی مثل نوروز را برایمان به یادگار گذاشتند، برایمان افتخار است.

معاون صنایع دستی اضافه کرد: نوروز تمدن‌های دیگر در فصل‌های دیگر برگزار می‌شود. اما نوروز ما و برگزاری آن در فصل بهار ذکاوت ایرانیان است که نشان دهنده نگرش آنها به هستی است که این روز را به عنوان نخستین روز بهار انتخاب کردند و ما ایرانیان توانسته‌ایم نوروز را به خوبی تا کنون حفظ کنیم.

این اسطوره شناس بیان کرد: ما در دوره معاصر معنای زندگی را گُم کرده‌ایم و این آیین‌ها می‌تواند آن را به ما برگرداند. به خصوص که ما رابطه بحرانی با طبیعت داریم. نوروز ما را به طبیعت پیوند می زند.

نامورمطلق گفت: سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری برای این آیین تلاش بسیاری می‌کند. سفرها، موزه‌ها‌، سایت‌های باستانی پیوند ما با هویت ماست و یکی از بخش‌ هایی است که می‌تواند نوروز را با ما پیوند بزند. هنرهای سنتی و صنایع دستی نیز یکی از این هویت‌ها است.

او با بیان اینکه واهمه داریم این آیین‌ها تبدیل به کارناوال شود‌، افزود: برخی فکر می‌کنند نوروز فرصت خوبی است که به کشورهای خارجی سفر کنند. در جایی که پایگاه و خاستگاه نوروز هست بد است که ایرانیان برای نوروز به کشورهای خارج از ایران سفر کنند.

معاون صنایع دستی بیان کرد: آیین نوروز می‌تواند یکی از جاذبه‌های گردشگری ما باشد یک نوع گردشگری آیینی که مردم دنیا با عمق فرهنگ ما و پیام نوروز که ارتباط با دیگران و طبیعت است آشنا شوند. یکی از مهمترین آیین‌های ما دید و بازدید حتی با مُردگان است. نوروز آمده که بر رابطه ما با دیگران تحکیم ببخشد.

انتهای پیامبه کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 - 6 ؟