تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۴ اسفند ۹۴ ساعت ۰۸:۰۴
۹۴ پنج شنبه ۲۰ اسفند

معاون منابع انسانی قوه قضائیه گفت: بالاترین سرمایه دستگاه قضایی، اعتماد عمومی است و هیچ فردی حق ندارد با رفتار و عملکرد خود به آن آسیب بزند.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام و المسلمین علیرضا امینی در مراسم تحلیف ۱۲۷ نفر از کارآموزان قضایی دوره‌های ۱۷۵ و ۱۷۶ تهران و ۱۴ فارس، خطاب به کارآموزان قضایی، گفت: قضاوت بالاترین مقامی است که انسان برای احقاق عدل و عدالت به آن دست پیدا می‌کند و همواره باید برای رسیدن به این مرحله خدا را شاکر بود و به اقتضائات شغل و منصب و نعمتی که خداوند اعطا کرده است، پایبند بود.

وی با تاکید بر لزوم رعایت شأن قضایی از سوی کارآموزان قضایی، گفت: نکته کلیدی در رعایت شان قضایی این است که قاضی به لحاظ بعد ذهنی آمادگی لازم برای پذیرش این مسولیت خطیر را داشته باشد.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه با بیان اینکه به لحاظ معرفتی در خدمت به مردم و احقاق عدل وعدالت قضاوت بالاترین مقام است و امر خطیری است، افزود: شکر در مرتبه لسان ساده است گرچه ما در این امر نیز حتی گاهی کوتاهی می کنیم، اما به لحاظ قلبی کار سختی است که انسان بتواند نسبت به آنچه خداوند برایش مقدر کرده شاکر باشد امیدواریم این توفیق را پیدا کنیم. چرا که وقتی به شکر قلبی پایبندیم طبعاً در عمل نیز به اقتضائات شغلی که در آن خدمت می کنیم نیز پایبند خواهیم بود و این موجب آرامش می شود.

وی افزود: نکته کلیدی که در رعایت شان قضایی وجود دارد این است که به لحاظ بعد ذهنی آمادگی پیدا کنیم. طبیعتاً کارآموزان هر یک نسبت به منصبی که در آن قرار می‌گیرند برداشتی دارند. هر چقدر آن برداشت ذهنی به این جایگاه و اقتضائات منصب نزدیک‌تر باشد خودش را در سبک زندگی قضایی بیشتر نشان می‌دهد.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه شأن قضایی را برخواسته از انتظارات دین دیانت و مردم از قضات عنوان کرد و گفت: هر شغل و منصبی سبک زندگی مخصوص به خود را دارد که در تمامی شئونات زندگی باید رعایت شود، زیرا پذیرش ارزش‌های اخلاقی و انسانی لازمه عدالت ورزی و عدالت‌گری است.

امینی خاطر نشان کرد: کارآموزان باید توجه داشته باشند شأن قضایی به سبک زندگی قضایی و حاکمیت ارزش‌های اخلاقی و انسانی در قاضی وابسته است و قاضی برای احقاق حق باید ارزش‌های اخلاقی و انسانی را در وجود خود متجلی کند، در غیر این صورت نمی تواند در مسیر عدالت گام بردارد.

وی با اشاره به لزوم رعایت قواعد رفتاری توسط قاضی در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی، افزود: تعریف جامعه از منصب قضا بالاست اما شأن قضایی را دستگاه و قضات می سازند و نوع رفتار قاضی در محکمه، شأن قضایی را برای مردم تعریف می‌کند.

امینی تصریح کرد: قضات جوان باید درنظر داشته باشند که منزلت اجتماعی قاضی با نوع زندگی، سلوک و پایبندی به ارزش‌های او تعریف می‌شود، زیرا انتظارات مردم از کار قضایی و شغل قضاوت بالاست، از سوی دیگر علم و دانش توانایی رسیدگی و تجربه یک قاضی باعث می‌شود تا افراد شان بیشتری برای او قایل شوند.

وی با اشاره به لزوم دانش‌افزایی قضات در تمامی مراحل کار قضایی، گفت: کار قاضی کار علمی است که قضات باید تلاش کنند، دائماً دانش خود را در زمینه‌های قضایی و پیرامونی که به حل مسایل قضایی کمک می‌کند، ارتقاء دهند.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه با اشاره به اینکه علم به تنهایی برای قاضی خوب بودن کافی نیست، تصریح کرد: کار قضایی کار علمی و انسانی است و دستگاه قضایی، دستگاهی انسان محور و اراده محور است که تصمیم‌گیری در آن مبتنی بر دانش، ارزش ها و فهم درست در کنار عوامل روحی و شخصیتی است.

وی افزود: بار اصلی حفظ شان دستگاه قضایی بر دوش قضات است؛ بنابراین همه دستگاه قضایی باید در اختیار قاضی باشد و چرخه اداری باید در کنار قاضی کمک کند تا آرای صحیحی در چرخه قضایی از سوی قضات صادر شود.

امینی خطاب به کارآموزان قضایی، گفت: باید از نظر ذهنی آماده شوید چون قضاوت کار سختی است (برکت یک ساعت دادرسی به اندازه هفتاد سال عبادت است) دوستان ما در محاکم و دادسرا بار این دستگاه را به دوش می‌کشند، حجم ورودی پرونده‌ها نسبت به استاندارد جهانی خیلی زیاد است و کار قضات ما سنگین است و ما می‌دانیم که آنها خارج از محیط کار هم مشغول خدمت هستند و با خود پرونده‌ها را به منزل می‌برند و خانواده‌هایشان نیز این سختی را تحمل می‌کنند.

وی با تاکید بر لزوم وجود استقلال قضایی، گفت: دستگاه قضایی قاضی محور است و همه باید قدردان تلاش قضات در دستگاه قضایی باشند؛ زیرا قضات بخش بزرگی از بار دستگاه قضایی را به دوش می‌کشند.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه با اشاره به لزوم توجه به معیشت قضات، گفت: معیشت قضات باید به گونه‌ای باشد که زندگی آنها از شأنی که دستگاه قضایی انتظار دارد؛ خارج نشود، زیرا معیشت طریقت دارد و معیشت مناسب برای رعایت شأن است. معیشت مناسب به منظور رعایت منزلت است و بلکه رفاه وسیله‌ای برای تحصیل آن شأن است نداشتن امکانات اگر به کار قضایی ضرر بزند یک آسیب است.

وی تصریح کرد: وظیفه در دادگستری و قوه قضائیه تلاش برای بهبود زندگی قضات و رعایت شأن قاضی است و در این زمینه تلاش‌هایی صورت گرفته است به ویژه دادرسان محترم که حجم کار بسیار بالایی دارند.

امینی به کارآموزان قضایی گفت: شرف قضایی به همه چیز حاکم است و قضات در مواجه با مشکلات و محدودیت‌ها باید همواره مراقب خود باشند و بدانند اصالت التزام به این شغل است.

وی در پایان گفت: انسان وقتی خود را فراموش می‌کند انحطاط از همان جا آغاز می‌شود، شغل قضاوت چون خطیر است کمین‌گاه هم دارد ان‌شاءالله با توکل به خدا و عزم جدی از این کمین‌گاه با سلامت عبور خواهیم کرد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 + 1 ؟