تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۴ چهارشنبه ۱۹ اسفند

بیروت – ایرنا – با هدف گسترش و تقویت روابط علمی و فرهنگی میان ایران و الجزایر، نمایشگاه ایران شناسی با عنوان «تمدن ایران، گذشته و آینده» در مرکز آموزش زبان های خارجی وابسته به دانشگاه الجزائر برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این نمایشگاه عکس هایی از آثار طبیعی، میراث فرهنگی و پیشرفت های علمی و دستاوردهای فرهنگی ایرانِ امروز به نمایش گذاشته شد و بازدید کنندگان همچنین با بخشی از صنایع دستی و هنری ایران آشنا شدند.
این نمایشگاه به ابتکارسفارت جمهوری اسلامی ایران، رایزنی فرهنگی و جمعی از دانشجویان علاقه مند به زبان فارسی و فرهنگ ایرانی برگزار و با استقبال گسترده دانشجویان، دانش پژوهان و استادان بخش تاریخ و علوم سیاسی دانشگاه الجزائر رو به رو شد.
دکتر قیدوم معاون روابط بین الملل دانشگاه الجزائر با تقدیر از تلاش دانشجویان و استاد ایرانی اعزامی ابراز امیدواری کرد که روابط ایران و الجزایر هر چه بیشتر تقویت و گسترش یابد و در آینده نزدیک با برپایی نمایشگاه های دیگر شاهد توسعه مناسبات فی مابین باشیم.
خانم دکتر شریفه غطاس مدیر مرکز آموزش زبان های خارجی نیز با اشاره به گستره فرهنگ و تمدن عظیم ایرانی از اقبال دانشجویان این مرکز برای فراگیری زبان فارسی اظهار خرسندی و ابراز امیدواری کرد که زمینه جذب دانشجویان بیشتر به این فرهنگ کهن و تمدن بزرگ و باستانی فراهم شود.
دکتر دهقانیان استاد اعزامی از ایران نیز با تشریح نقش زبان در تعاطی افکار واندیشه ها گفت که امروز جهان اسلام بیش از هر زمان دیگری نیاز به تعامل و گفت و گو دارد و آموختن زبان باب مفاهمه میان فرهنگ ها را باز می کند. وی ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه زمینه شناخت بهتر و بیشتر عمق فرهنگی دو کشور ایران و الجزایر را فراهم آورد.
امیر موسوی رایزن فرهنگی سفارت ایران در الجزائر نیز به توانمندی ها و ظرفیت های بالای علمی و فناوری ایران و همچنین تفاهم نامه های امضا شده در سفر اخیر هیات عالی رتبه ایرانی به الجزایر اشاره کرد.
وی با نوید گسترش روابط ایران و الجزایر در آینده نزدیک در همه زمینه ها به خصوص روابط علمی و دانشگاهی و تاسیس کرسی زبان فارسی گفت که دانش آموختگان رشته زبان فارسی خواهند توانست با تسلط بر زبان فارسی، زمینه پیوند هر چه بیشتر دو ملت و تقویت روابط را فراهم کنند.
در چارچوب اجرای توافق ها و پیگیری های انجام شده در یک سال اخیر در سه دانشگاه و مرکز علمی الجزایر آموزش زبان فارسی شروع شده و هم اکنون بیش از ۲۵۰ دانشجو، واحد زبان فارسی را انتخاب و مشغول فراگیری آن هستند.
پیش بینی می شود با اجرای یادداشت تفاهم همکاری های علمی، آموزشی که در آذرماه امسال در جریان کمیسیون عالی مشترک دو کشور در الجزایر به امضا رسید روابط علمی و دانشگاهی ایران و الجزایر در زمینه های مختلف به خصوص در اعطای متقابل بورسیه در مقطع تحصیلات تکمیلی و فراهم سازی فرصت های مطالعاتی بیش از پیش توسعه یابد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.8 + 3 ؟