تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۴ چهارشنبه ۱۹ اسفند

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد جواد حشمتی روز چهارشنبه در دهمین نشست هم اندیشی شورای حفظ حقوق بیت المال افزود: متاسفانه تروریسم محیط زیست و اراضی ملی در کشور سبب شده به منابع طبیعی و محیط زیست لطمه بزرگی وارد شود و عده ای نیز به عنوان تروریست محیط زیست به اراضی ملی لطمه سنگینی وارد کرده اند.
وی اظهار داشت: در اجرای برخی از طرح ها در حوزه اراضی کشور شاهد کوتاهی مسولان و دستگاه های اجرایی نیز بوده ایم در حالی که قوانین و مقررات در همه زمینه های حفظ سواحل دریاها، تالاب، منابع طبیعی و حریم رودخانه ها بسیار شفاف هستند.
معاون قضایی دادستان کل کشور تاکید کرد: رسیدگی به شکایات افراد در مراجع قضایی در این زمینه مشکلی ندارد اما ماده ۲۵ قانون ساماندهی اراضی دادگستری را موظف کرده برای رسیدگی به اختلافات منابع طبیعی و اراضی دادگاه های تخصصی تشکیل دهد.
حشمتی با بیان اینکه در تمام زمینه های حفظ محیط زیست و منابع طبیعی قوانین شفافی در کشور داریم گفت: دفاتر حقوقی دستگاه های اجرایی در این زمینه تعلل می کنند در حالی که اقدامات آنها خسارت غیر قابل جبرانی را به اراضی و محیط زیست کشور وارد می کند.
وی اظهار داشت: تخریب واحدهای احداثی در اراضی ملی نیز ثروت کشور را هدر می دهد زیرا بنایی که احداث شده با سرمایه گذاری های زیادی ساخته می شود و از بین بردن آن نیز خسارت زیادی به منابع ملی وارد می کند.
حشمتی با اشاره به وضعیت روستاهای کشور اظهار داشت: امروز روستاها وضعیت اسفباری پیدا کرده اند زیرا با تبدیل زمین های کشاورزی و روستایی به ویلاها، ساختمان ها و رستوران ها عملا دامداری، مرغداری و کشاورزی در روستاها از بین رفته و آنها بیشتر به شهرها نیازمند شده اند و حالت روستایی خود را از دست داده اند و فشار مقامات اجرایی در برخی از مناطق و استان ها را نیز سبب شده برای صنعتی شدن بسیاری از اراضی ملی از دست دولت خارج شود و تغییر کاربری ها نیز در روستاها به هتل، پمپ بنزین، تالارهای پذیرایی، مهمانپذیرها و سایر مراکز خدماتی تبدیل شده و از این طریق هزاران هکتار از زمین های کشور در معرض نابودی قرار گرفتند.
حشمتی اظهار داشت: ما باید به مساله پیشگیری و تجاوز به منابع طبیعی بیش از پیش توجه کنیم به طوری که در قانون اساسی ماده ۱۵۶ نیز این مساله را بسیار جدی تلقی کرده است.
وی در پایان اظهار داشت: متاسفانه نگاه امروز به محیط زیست صرفا سوء استفاده و بهره برداری است و عده ای به دنبال لطمه زدن به جنگل ها، رودخانه ها، سواحل، آب و خاک کشور هستند و این در محیط زیست کشور اختلالات زیادی را به وجود آورده است.
به گزارش ایرنا، دهمین نشست هم اندیشی شورای حفظ حقوق بیت المال با حضور معاونین برخی از مسوولین قضایی کشور در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل روز ۱۹ اسفند ماه برگزار می شود.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 - 5 ؟