تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۴ چهارشنبه ۱۹ اسفند

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، حجت الاسلام و المسلمین علیرضا امینی در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی اظهار کرد: شان قضایی وابسته به سبک زندگی قضایی و حاکمیت ارزش‌های اخلاقی و انسانی است.

وی ادامه داد: منزلت اجتماعی قاضی با نوع زندگی، سلوک و پایبندی به ارزش‌ها تعریف می‌شود.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه تصریح کرد: انتظارات مردم از شغل قضایی بسیار بالاست و همین مسئله کار را سخت تر می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین امینی با بیان اینکه دانش بالا در منزلت قاضی موثر است، گفت: توان بالا در رسیدگی دانش و تجربه شان بیشتری را برای قاضی به همراه می‌آرود. علم ارزش آفرین است، کار قاضی یک کار علمی است و بنابراین باید تلاش کنید دانش خود را دائما ارتقا دهید و به روز کنید.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه ادامه داد: شان قاضی برخاسته از انتظاراتی است که دین و دیانت و مردم از مان دارند. طبیعی است که هر منصبی و هر شغلی یک سبک زندگی قضایی دارد که در تمام شئون زندگی‌اش این سبک پیدا می‌شود که در شئون ظاهری و رفتارها نمود پیدا می‌کند که این نیاز به بررسی دارد که ببنیم تفاوت زیست قاضی بر اساس مفاهیم دینی و جامعه چگونه است.

این مسئول عالی قضایی بیان داشت: ما به عنوان مجریان عدالت طبیعتا باید برخوردار از ارزش‌های اخلاقی و انسانی باشیم، این ارزش‌ها حاکم بر قضات است و کسی که به دنبال احقاق حق است باید این ارزش‌ها در وی متجلی باشد.

وی با بیان اینکه به لحاظ معرفتی در خدمت به مردم و احقاق عدل وعدالت قضاوت بالاترین مقام است و امر خطیبی است، افزود: شکر در مرتبه لسان ساده است گر چه ما در این امر نیز کوتاهی می کنیم اما به لحاظ قلبی کار سختی است که انسان بتواند نسبت به آنچه خداوند برایش مقدر کرده شاکر باشد امیدواریم این توفیق را پیدا کنیم چرا که وقتی به شکر قلبی پایبندیم طبعا در عمل نیز به اقتضاعات شغلی که در آن خدمت می کنیم نیز پایبند خواهیم بود.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه افزود: نکته کلیدی که در رعایت شان قضایی وجود دارد این است که به لحاظ بعد ذهنی آمادگی پیدا کنیم طبیعتا کارآموزان هریک نسبت به منصبی که در آن قرار می گیرند برداشتی دارند هر چقدر آن برداشت به این منصب نزدیکتر باشد خودش را در زندگی نشان می دهد.

وی گفت: رعایت قواعد رفتاری با عقلانیت قضایی ارتباط دارد، در مقام رسیدگی تدبیر به عقلانیت، معنا دار کردن رفتار و رعایت آداب اهمیت به سزایی دارد، اگر برای ما مهم است که درجامعه احترام داشته باشیم این امر به میزان رعایت قواعد از سوی ما بستگی دارد، شان قضایی را ما می سازیم.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه تصریح کرد: از آنجایی که کار قضایی یک کار انسانی است، تصمیمی که قاضی می گیرد مبتنی بر علم، دانش و ارزشها است و اگر بخواهیم شان قضایی را حس کنیم عامل اصلی در اینجا خود دوستان ما هستند و همه دستگاه قضا باید در اختیار قضات باشد خروجی دستگاه قضا آرا است و اگر آرا برابر عدالت باشد حق و عدالت در جامعه تسری پیدا می کند.

وی ادامه داد: دستگاه قضا قاضی محور است وبه همین دلیل به استقلال آن تاکید شده است مردم به مراجع قضایی مراجعه می کنند تا حق شان را بگیرند و باید به این مسئله توجه کنیم، توقع و انتظار از قضات بالا است و شغل قضاوت از جمله مشاغل سنگین است.

حجت الاسلام والمسلمین امینی خطاب به کارآموزان قضایی گفت: باید از نظر ذهنی آماده شوید چون قضاوت کار سختی است (برکت یک ساعت دادرسی به اندازه هفتاد سال عبادت است) دوستان ما در محاکم و دادسرا بار این دستگاه را به دوش می کشند، حجم ورودی پرونده ها نسبت به استاندارد جهانی خیلی زیاد است و کار قضات ما سنگین است و ما می دانیم که آنها خارج از محیط کار هم مشغول خدمت هستند وبا خود پرونده ها را به منزل می برند و خانواده هایشان نیز این سختی را تحمل می کنند.

وی گفت: کار قضایی علاوه بر اینکه مسئولیت سنگینی است سبک زندگی قضایی یک نوع محدودیت به همراه دارد البته نمی خواهیم تعبیر منفی کنیم وقتی این شغل را انتخاب می کنیم خودمان پذیرفته ایم و این عین آزادی است بنابراین باید سبک زندگی و مناسباتی را در پیش بگیریم که شان قاضی حفظ شود.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه به معیشت قاضی اشاره کرد و گفت: قاضی بدون تردید باید معیشت و رفاه نسبی داشته باشد و در مورد هیچ شغلی تا این اندازه تاکید نشده است، منزلت اصلالت دارد و معیشت طریقت دارد، اگر می گوییم معیشت مناسب به منظور رعایت منزلت است چرا که رفاه هدف نیست بلکه رفاه وسیله ای برای آن شان است و نداشتن امکانات اگر به کار قضایی ضرر بزند یک آسیب است.

وی تصریح کرد: در هیچ دوره ای اینطور نبوده که وضع زندگی قضات خیلی بوده باشد، در یک دوره ای حقوق قضات خیلی پایین بود درحال حاضر نیز نمی گوییم خیلی بالا است اما اگر اشکالی دراین قسمت است در بیان و پیگیری آن نباید به شان قضایی آسیب برسد، برخی دادرسان ما حجم کارشان بسیار بالا است اما از نظر معیشت وضع شان خیلی خوب نیست ،البته تلاش هایی صورت گرفته است و طبیعتا ما در سازمان دادگستری و قوه قضائیه باید به دنبال حل این مشکلات باشیم ، سبک زندگی قاضی باید به گونه ای باشد که به شان و منزلت قاضی آسیب نزند.

حجت الاسلام والمسلمین امینی اظهار کرد: بالاترین سرمایه دستگاه قضا اعتماد عمومی است و چنانچه هر کس با نوع رفتارش بر اعتماد عمومی آسیب بزند این گناه نابخشودنی است.

وی در پایان گفت: انسان وقتی خود را فراموش می کند انحطاط از همان جا آغاز می شود، شغل قضاوت چون خطیر است کمین گاه هم دارد انشاء الله با توکل به خدا و عزم جدی از این کمین گاه با سلامت عبور خواهیم کرد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 8 ؟