تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۹ تیر ۹۵ ساعت ۱۲:۳۶
۹۴ چهارشنبه ۱۹ اسفند

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین علیرضا امینی روز چهارشنبه در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی که در ساختمان مرکزی قوه قضاییه برگزار شد، افزود: در تصمیم و رای یک قاضی همانگونه که علم دخالت می کند، ارزشهای دینی و اخلاقی نیز حاکم است.
وی با تاکید بر این که همه دستگاه قضا باید در اختیار قضات قرار گیرد، افزود: خروجی دستگاه قضا آرایی است که قضات می دهند و هرچه این آرا به عدالت نزدیک تر باشد، نشان دهنده سلامت دستگاه قضا است.
این مقام قضایی با اشاره به این که شغل قضاوت از مشاغل بسیار سخت و سنگین است، گفت: مساله معیشت قاضی برابر متنون دینی باید به گونه ای باشد که وی از رفاه نسبی برخوردار باشد و باید مسوولان قوه قضاییه به گونه ای معیشت قضات را فراهم کنند که زندگی آنها از شان یک قاضی خارج نشود و این امر به استقلال رای قاضی کمک زیادی می کند.
امینی با اشاره به مقام انسان در مقام شکر نعمت های الهی گفت: انسان باید نسبت به آنچه خداوند به او عطا کرده رضایت داشته باشد و این رضایت در درجه اول باعث آرامش انسان در زندگی خواهد شد.
وی با بیان این که اقتضای شکر در عمل این است که انسان شان مناسب با مسوولیت خود را رعایت کند، افزود: رعایت این کار انضباط فوق العاده ای را می طلبد.
این مقام قضایی ادامه داد: رعایت شان قضایی توسط یک قاضی در این است که به لحاظ بعد ذهنی آمادگی این مسوولیت را داشته باشد و هر چه برداشت و ذهنیت و نگرش به این منصب و اقتضائات آن بیشتر باشد، شان خود را در عمل و زندگی بیشتر نشان می دهد.
وی افزود: این شان و منزلت برخاسته از انتظاراتی است که دین و دیانت و مردم از ما دارند.
معاونت نیروی انسانی قوه قضاییه با بیان این که هر منصب و شغلی سبک زندگی خودش را دارد، افزود: قضات شئون ظاهری، رفتارها و زیست خود را براساس مفاهیم دینی تنظیم کنند چرا که یک قاضی که عدالت در وجودش تحقق پیدا نکرده نمی تواند عادلانه عمل کند.
امینی با بیان این که قضات به عنوان مجریان عدالت باید از ارزشهای اخلاقی و دینی بهره مند باشند، افزود: بدون پذیرش این اخلاقها در کار قضاوت عاجز خواهیم بود و باید به لحاظ روحی، ذهنی و رفتاری سازگار با این مسوولیت باشیم.
وی با تاکید بر این که سبک زندگی قضایی ریشه در ارزشهای دینی دارد، افزود: یک قاضی زمانی که در وجودش عدالت تحقق پیدا نکرده باشد، نمی تواند در کار و مسوولیت خود عادلانه رفتار نماید.
معاون منابع انسانی قوه قضاییه یکی دیگر از نکاتی که قضات باید رعایت کنند را قواعد رفتاری همراه با عقلانیت قضایی خواند و افزود: رعایت اصول اخلاقی با تدبیر و علم قضایی ارتباط پیدا می کند.
وی افزود: نوع رفتار ما در مقام رسیدگی و چه خارج از آن شان ما را تعریف می کند و برای مردم باید شان یک قاضی در رفتار و التزام او به ارزشهایش مشخص شود.
امینی ادامه داد: مکان قضاوت به قاضی ارزش نمی دهد بلکه رفتار و اخلاق او در این مکان دارای ارزش و احترام است.
معاون منابع انسانی قوه قضاییه گفت: دانش، آگاهی و تجربه نیز در حفظ و ارتقای مقام وشان قاضی موثر است و با توجه به این که انتظارات مردم از این شغل بالاست باید با کار علمی تلاش کنیم این انتظارات را برآورده کنیم و این دانش را به صورت دائمی ارتقا دهیم.
وی اظهار کرد: کار قضا برخلاف خیلی کارها به صورت ذاتی علمی است و قاضی باید مساله را بفهمد و حل کند.
در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین توحید عاملی قائم مقام مرکز آموزش قوه قضاییه در باره این دوره کارآموزی قضایی گفت: این دوره شامل دوره های ۱۷۵، ۱۷۶ و ۱۷۷ مرکز تهران و دوره ۱۴ شیراز می باشد که تعداد ۱۲۷ نفر با موفقیت این دوره را به اتمام رساندند.
وی افزود:۴۹ نفر از طریق جذب عمومی و ۳۱ نفر به صورت اختصاصی و ۴۷ نفر نیز از فارغ التحصیلان علوم قضایی هستند و تعداد ۱۰۶ نفر دارای کارشناسی و ۱۶ نفر دیگر نیز در مقطع دکترا وارد این مرحله شدند.
عاملی تعداد کارآموزان در سال ۹۴ را با احتساب این جمع نزدیک به ۸۲۷ نفر اعلام کرد و گفت: تا پایان سال نیز تعداد ۲۷۲ نفر دیگر در این دوره ها آموزش خواهند دید که جمع آنها در سال ۹۴ به یکهزارو ۹۹ نفر خواهد رسید.
این مقام قضایی افزود: براساس سیاست ابلاغی در فرودین سال آینده آزمون قضایی در استانهای سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و خوزستان صورت خواهد گرفت و تعداد ۲۵۰۰ نفر در آزمونهای کتبی و اختصاصی ثبت نام کردند.
عاملی با بیان این که در سال آینده برای ۱۴۰۰ نفراز نخبگان دانشگاهی و حوزوی آزمون اختصاصی برگزار می شود، گفت: امیدواریم در سال آینده با ورود کارآموزان قضایی محرومیت قضایی از مناطق محروم کشور برداشته شود.
قائم مقام معاونت منابع انسانی قوه قضاییه ادامه داد: با توافق دادسراهای انتظامی برنامه وی‍ژه ای برای ارزیابی عملکرد کارآموزان داریم و نتایج این ارزیابی در تبدیل آزمایشی به رسمی کارآموزان موثر خواهد بود.
در پایان این مراسم بعد از قرائت سوگند نامه توسط کارآموزان به سه نفر از افراد برتر این دوره جوایزی اهدا شد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 7 ؟