تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۴ سه شنبه ۱۸ اسفند

رسول کوهپایه زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا افزود: با توجه به اینکه رای صادره ممکن است دهها صفحه باشد و ما فقط از نتیجه آن مطلع هستیم باید کل رای، گردش کار و استنادات قانونی دادگاه جهت صدور این رای مورد بررسی قرار گیرد چرا که ما نمی دانیم مبانی استدلالی دادگاه در مفسد فی الارض شناختن متهم پرونده چه بوده است.
سخنگوی قوه قضاییه روز گذشته در نود و سومین نشست خبری خود از صدور حکم اعدام بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده نفتی خبر داد و گفت : دادگاه این سه متهم را مفسد فی الارض تشخیص داده است.
براساس حکم دادگاه این سه متهم همچنین به رد مال مربوط به شاکی که همان شرکت ملی نفت ایران و پرداخت جزای نقدی معادل یک چهارم پولشویی محکوم شدند.
وکیل متهم میلیاردر نفتی گفت: ما ۲۰ روز فرصت نظرخواهی و اعتراض داریم و از زمانی که رای به صورت کامل و قانونی به وکیل ابلاغ شود، لایجه را تنظیم کرده و به دیوان عالی کشور برای رسیدگی ارسال می کنیم که ممکن است بسیاری از آرای صادره در دادگاه بدوی نقض شده و یا اجرایی شود.
وی با بیان اینکه اگرچه صلاحیت اظهار نظر قضایی ندارم، گفت: نه به عنوان وکیل زنجانی بلکه به عنوان یک فرد مطلع به موازین حقوقی و قضایی و چون هنوز رای را نخوانده ام، اینکه موکل من را مفسد فی الارض تشخیص داده اند، قابل تامل است و ازدید من مقرون به صحت و مطالبق با عدالت نیست و هر اتهامی که به وی وارد باشد، مفسد فی الارض نیست.
کوهپایه زاده افزود: در این پرونده متهم به افساد فی الارض محکوم می شود اما این اتهام برای کسانی است که قصد ضربه زدن به نظام را داشته باشند اما یقین دارم بابک زنجانی هر قصدی داشته قصد و نیت ضربه زدن به نظام را نداشته است.
وی بابک زنجانی را مهره ای کلیدی در دور زدن تحریم ها عنوان کرد و گفت: زمانی که خودش، بانک ها و شرکت هایش در داخل و خارج از کشور مورد تحریم قرار گرفتند، این طنزی تلخ و متناقض آشکار با فعالیت های زنجانی است که وی را مفسد فی الارض تشخیص دهند و این قضیه قابل انکار نیست که زنجانی توانست ۶۶۰ میلیون یورو پول نفت را بفروشد و تحریم ها را دور بزند.
به گفته وی، نمایندگان بانک های مختلف در دادگاه به عنوان مطلع که حاضر می شدند شهادت می دادند که در زمان تحریم ها ما نمی توانستیم حتی یک دلار ارز را انتقال دهیم و این در حالی بود که با همکاری زنجانی بالغ بر دو میلیارد دلار ارز را به داخل کشور منتقل کرده اند و این ارزها در پروزه های عمرانی و طرح های نیمه تمام موثر بوده است.
وی حق حیات را یکی از والاترین حقوقی دانست که پروردگار به بندگانش عطا کرده است و گفت: صدور حکم اعدام جای تامل دارد و مطابق با عدالت نیست و من اظهار نظر قضایی نمی کنم اما زمانی می توانیم واقع بینانه اظهار نظر کنیم که حتما شرایط خاص ناشی از تحریم ها را در نظر بگیریم و نباید خدماتی که دوستان نظام در وضعیت خاص به نظام ارائه دادند را فراموش کرد.
کوهپایه زاده با بیان اینکه خدمات یادشده مانع از رسیدگی به اتهامات متهم نیست، تاکید کرد: نباید چشمانمان را روی واقعیت ها ببندیم و من به محض اینکه پرونده رای صادره را بخوانم اظهارنظر در این زمینه نیز خواهم داشت.
۲۶ جلسه از رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی میلیاردر نفتی و دو متهم دیگر پرونده نفتی به نام «م.ش» و «ح.ف.ه» در سال جاری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد که جز، یک جلسه، بقیه علنی بود.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.6 - 8 ؟