تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۴ سه شنبه ۱۸ اسفند

تهران- ایرنا- مجموعه قاصدک؛ یکصد فیلم مستند کوتاه از صد جاذبه گردشگری سراسر ایران تولید معاونت سیمای استان های صداوسیما امروز (دوشنبه/ ۱۷ اسفند) رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار حوزه صداوسیمای ایرنا، این مستندها که با همیاری مراکز استانی تولید شده است به معرفی سه تا هفت دقیقه ای جاذبه های گردشگری در هر یک از این استان ها می پردازد و قرار است با هدف ترغیب خانواده های ایرانی برای سفر به مناطق گردشگری داخل ایران از امروز در شبکه های سراسری پخش شود.
عبدالکریم خیامی رییس مرکز سیمای استان ها در نشست امروز دوشنبه با حضور خبرنگاران ضمن رونمایی از صد مستند قاصدک یا اقلیم ۲ گفت: اقلیم ۲ بعد از ساخت اقلیم ۱ با تمرکز بر گردشگری و جاذبه های طبیعی و ابنیه تاریخی ایران در سراسر کشور ساخته شده است؛ در اقلیم ۱ بیشتر به معرفی شهرها توجه داشتیم.
وی با تاکید بر اینکه باید گردشگری در داخل ایران را به جای سفر به کشورهای دیگر و همسایه در اولویت قرار دهیم افزود: ظرفیت پخش این مجموعه مثال زدنی است و آمادگی داریم آن را در اختیار هتل ها، فرودگاه ها، ترمینال های مسافربری، اتوبوس های بین شهری و شرکت های هواپیمایی قرار دهیم.
خیامی هدف اصلی از ساخت این مجموعه را هدفمند کردن مسیرهای سفرهای مردم دانست و یادآور شد: این مستندها ترجمه می شود و برای معرفی بیشتر جاذبه های گردشگری ایران از شبکه های برون مرزی از جمله پرس تی وی و العالم نیز پخش خواهد شد.
خیامی تاکید کرد: برنامه ریزی اولیه قصد ساخت مستند در مورد ۸۰۰ منطقه را داشتیم ولی در نهایت به دلیل تنگنای بودجه ای، صد منطقه را در قالب ۱۰ لوح فشرده تولید کردیم که در هر لوح هم ۱۰ مستند دیده می شود.
خیامی در مورد شاخص ها برای انتخاب این مناطق گفت: ما سه شاخص را در نظر گرفتیم؛ اول اینکه این مناطق قابلیت پذیرش مسافر را در نوروز ۹۵ داشته باشند، از جاذبه بصری برخوردار باشند و امکان تصویربرداری با تجهیزات ما آنجا باشد و از اماکن ثبت شده در سازمان میراث فرهنگی آن استان باشند.
وی همچنین با اشاره به امضای تفاهم نامه هایی بین سازمان صداوسیما و سازمان میراث فرهنگی هم گفت: آمادگی داریم با کمک سازمان میراث فرهنگی در مورد ۸۰۰ جاذبه گردشگری سراسر کشور این مستندها را بسازیم.
رییس مرکز سیمای استان های سازمان صداوسیما در بخش دیگری از سخنانش به پوشش اخبار انتخابات در شبکه های استانی پرداخت و گفت: در مجموع ۱۶۳۹ اکیپ خبری حماسه مردمی را در شرکت در انتخابات را به تصویر کشیدند که روز هفتم اسفند و همزمان با برگزاری انتخابات به طور مرتب از شبکه های سراسری و شبکه شما پخش شد؛ طوری که ۵۰ درصد آنتن این شبکه ها را استان ها تامین کردند.
خیامی در ضمن از تولیدات نوروزی شبکه های استانی خبر داد و گفت: برنامه تحویل سال را اولین بار از شبکه شما در قشم پخش می کنیم؛ این برنامه از شش صبح تا چهار عصر روز اول فروردین ۹۵ روی آنتن است.
به گفته خیامی پوشش اخبار کاروان های راهیان نور نیز از جمله ماموریت های سیمای استان هاست و در ۹ مرکز از جمله کردستان، مهاباد، کرمانشاه، ایلام و هرمزگان تصاویر از سفر راهیان نور ضبط و برای پخش به شبکه های سراسری ارسال می شود.
خیامی در ضمن از تولید سریال هایی با تم طنز در استان ها خبر داد و گفت: بیش از ۱۵ عنوان تله فیلم طنز برای نوروز و بیش از ۲۵ عنوان فیلم مستند در مراکز تولید شده؛ ضمن اینکه ممکن است سریال یکی از شبکه های سراسری را نیز این مراکز تامین کنند.
خیامی در پایان از افزایش همکاری های مرکز سیمای استان ها با حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی خبر داد و گفت: در جشنواره فیلم ۱۰۰ که یکی از حامیان مالی آن بودیم انبوهی از جوانان خوش فکر و ایده پرداز را با کارهای دیدنی شاهد بودیم که امیدواریم سال آینده با حوزه های هنری در استان ها بیشتر همکاری کنیم.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 - 8 ؟