تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۴ سه شنبه ۱۸ اسفند

1457435086407_borna ghasemi-7.jpg

حجت‌الاسلام علی یونسی گفت:‌ هرچند نوروز به هیچ دینی وابسته نیست، اما برخی کشورها در منطقه با نوروز مشکل دارند و هر سال هزینه‌های سنگینی می‌کنند تا مردم این آیین را برگزار نکنند. نمی‌دانیم چرا آن‌ها از آیین نوروزی و شادی مردم می‌ترسند.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی که صبح امروز (سه‌شنبه، ۱۸ اسفندماه) در آیین افتتاح «آیین ملی نوروز» در موزه ملی ایران سخن می‌گفت اظهار کرد:‌ نوروز به هیچ دین، رژیم، آیین و دولتی وابسته نیست و با آن‌ها دشمنی ندارد. هر دولت و هر نظامی که بخواهد با این آیین دشمنی کند، خود شکست می‌خورد و مشکل پیدا می‌کند. در منطقه دولت‌هایی را داریم که با نوروز مشکل دارند و هر سال هزینه‌های سنگینی را تحمل می‌کنند. کُردها در منطقه هر سال شهدایی را در این راه تقدیم می‌کنند، اما نمی‌دانیم چرا آن دولت‌ها از نوروز و شادی مردم می‌ترسند. این در حالی است که آشتی مردمان دولت‌ها از برکت نوروز است.

وی در ادامه به بیان آیات قرآنی پرداخت که مکرر به تغییرات در طول سال اشاره می‌کنند و افزود: مهمترین این آیات به فصل بهار مربوط می‌شود که با بهترین جلوه‌های هنری در نوروز تجلی یافته است.

او آیین ملی ایرانیان را بزرگترین آیین مردمی دانست که چندین هزار سال است علیرغم اینکه تغییرات بنیادین و جغرافیایی در ایران‌زمین رخ داد و دولت‌ها آمده‌اند‌ و رفتند، اما نوروز همچنان پابرجا مانده و تأکید کرد: این رسم به دلیل ریشه‌دار بودنش عمومیت دارد و صددرصد آیینی مردمی است که هیچ چیزی به پای آن نمی‌رسد. در واقع نوروز به ما نیازی ندارد، ما هستیم که به آن محتاجیم.

یونسی تأکید کرد: علیرغم ناکامی‌ها، شکست‌ها و اشغال‌های تاریخی و محدودیت‌هایی که برای این آیین در طول تاریخ پیدا می‌شود، همه آن‌ها زایل شدند اما نوروز همچنان پابرجاست.

* هر ایرانی خود یک نوروز است

معاون رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها در ادامه با تأکید بر اینکه هر ایرانی خود یک نوروز، آیین و رسم نوروزی است، گفت:‌ گاهی اشغال ایران به چندین قرن کشیده شد. دوران اشغال اسکندر مقدونی، اعراب و مغولان مدت‌های زیادی طول کشید، اما همه آن‌ها رفتند و نوروز باقی ماند. آشتی مردمان دولت‌ها از برکت نوروز است. این آیین نماد تمدن، خردورزی و آینده‌نگری ایرانیان است و اگر مردم ایران و سایر مردم کشورهای منطقه هر کدام به نوعی و به شکلی شادی می‌کنند، به این دلیل است که آن برای تجدید حیات آن‌ها، نوزایی و بازگشت آن‌ها است.

او با بیان اینکه نوروز یک رخداد طبیعی ساده به نظر می‌آید اما در آن جهانی وجود دارد، گفت: نوروز توانایی دارد تا جامعه را با یکدیگر متحد کند. هر سال خود مردم هستند که کینه‌ها را کنار می‌گذارند و آشتی می‌کنند. پیوندهای خانوادگی، ارتباطات، کمک‌کردن به محرومان عناصر اصلی پیوند جامعه نسبت به هم هستند که هرچند ممکن است در طول سال از همه آن‌ها غافل شویم، اما از برکت نوروز به یاد هم می‌افتیم. این یک پیوند عمیق اجتماعی است و یکی از اهداف مهم اجتماعی همه ادیان است که نوروز به خوبی این وظیفه را احیا کرده است.

او تأکید کرد: ایرانِ سرهنگی امروز با ۱۲ کشور از شمال چین تا آسیای صغیر، شبه قاره هند تا خلیج فارس همگی در پرتو نوروز تعریف می‌شوند. اگر خوب عمل کنیم، می‌توانیم همه مردمان منطقه را به هم پیوند دهند.

* به یک مرگ تدریجی گرفتار شده‌ایم

او در ادامه پیوند نوروز و طبیعت را چیزی دانست که امروز به شدت با آن مواجه هستیم و گفت: طبیعت و خانه خود را خراب کرده‌ایم و حالا به یک مرگ تدریجی گرفتار شده‌ایم. این به خاطر تخریب طبیعت است. یکی دیگر از پیام‌های نوروز را می‌توان آشتی طبیعت و انسان دانست. زیبایی‌های طبیعت از جمله نشانه‌های خداست که متأسفانه انسان‌ها آن را نمی‌بینند. نوروز این نوید را می‌دهد که با خود، خدا و مردمان منطقه آشتی کنیم.

او گفت:‌ نوروز به عنوان یک رخداد منحصر به فرد از هوش، نبوغ، تمدن و دانش ایرانیان حکایت می‌کند. زمانی که همه انسان‌ها برای حیات و محاسبات خود باید به ساده‌ترین پدیده‌های اجتماعی رجوع می‌کردند، سهم حرکت خورشیدی که یک سهم بسیار بالا و پیچیده است فقط توسط هوش یک ایرانی محاسبه می‌شد.

حجت‌الاسلام یونسی تأکید کرد: ما باید به گذشته، دین و ملیت خود افتخار کنیم که روزگارمان روزی آغاز می‌شود که سال را آغاز می‌کنیم. ما به نوروز نیاز داریم. آن هویت تاریخی و فرهنگی ماست.

انتهای پیامبه کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 + 3 ؟