تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۹ اسفند ۹۴ ساعت ۰۶:۴۶
۹۴ دوشنبه ۱۷ اسفند

به گزارش ایرنا از دیوان عالی کشور، ابراهیم ابراهیمی در دیدار طلاب مدرسه علمیه حضرت ولی عصر(عج) شهر مقدس قم از دیوان عالی کشور افزود: شان وجودی دیوان عالی و رسالت اصلی آن، حفاظت از قانون در محاکم است که در اصل ۱۶۱ قانون اساسی ذکر شده است.
وی ادامه داد: ماموریت اصلی دیوان عالی کشور جز پاسبانی و پاسداری از اجرای قانون در محاکم قضایی نیست، اما با وضع مقررات قانونی طی سال های اخیر دیوان درگیر مسائل ماهیتی شده که به نظر می رسد شان دیوان را دچار خدشه و دیوان عالی را با چالش مواجه کرده است.
معاون قضایی دیوان عالی کشور تاکید کرد: دیوان عالی کشور نباید وارد مسائل ماهیتی شود چون فلسفله وجودی آن برای این منظور نیست و اصل ۱۶۱ قانون اساسی صرفاً وظیفه این مرجع را نقض و ابرام دانسته نه تجدید نظر.
ابراهیمی با بیان اینکه دیوان عالی کشور عالی ترین مرجع قضایی کشور است، افزود: کسانی در جلسه هیات عمومی و وحدت رویه دیوان حضور پیدا می کنند که عمری را در محاکم سراسر کشور گذرانده و عمدتاً همه مدارج عملی وقضایی را طی کرده اند.
وی در مورد وظایف دیوان عالی کشور گفت: جلسات هیات عمومی با حضور قضات دیوان عالی از ساعت ۸:۳۰ تا اذان ظهر ادامه می یابد و آنها با بحث و تبادل نظر در موضوع پرونده ای که در جلسه مطرح است، سعی می کنند بهترین تصمیم از نظر علمی و قضایی گرفته شود.
معاون قضایی دیوان عالی کشور در این دیدار به دانشجویان قضا تاکید کرد: شما می خواهید در آینده قاضی شوید و مشکل مردم را قضاوت کنید که همه اینها فقط و فقط در سایه تقوی و نور ایمان که حاصل اعتقاد به حق است، فعلیت پیدا می کند و با این نور می توانید در تاریکی راه بروید و حق را بیابید.
ابراهیم همچنین افزود: اگر می خواهید در راه خدمت به بندگان خدا حرکت کنید، باید فارغ از هوای نفس قدم بردارید که لازمه این خودسازی است. قاضی باید بی طرف باشد و فقط حق را در نظر بگیرد و اقوام و دوست و غیره در نظر او یکسان باشند، انجام همه این نکات خطراتی را برای فرد قاضی در بردارد، از این رو باید از هیچ چیزی نهراسد حتی ممکن است نزدیکترین فرد قاضی، او را تنها بگذارد.
وی ادامه داد: قاضی با خطرات بزرگتری نیز مواجهه می شود که نباید از آنها بترسد، نکند خدای نکرده وارد مسائل مادی و شهوانی شود که بطور قطع تباهی قاضی را در بر خواهد داشت، از این رو وجدان را باید در نظر گرفت که وجدان آهنگ خدا سر می دهد و گوش دادن به این منادی راه را برای قاضی با تقوا باز می کند.
معاون قضایی دیوان عالی کشور، مراسم تحلیف را یکی از مهمترین بخش پایان کارآموزی قضاوت عنوان کرد و افزود: مراسم تحلیف یعنی مراسم سوگند، ببینید در این مراسم به چه چیزهایی سوگند می خورید و تمام سعی قاضی باید این باشد که به سوگندی که خورده پایبند باشد، از این رو سوگند نامه را در دسترس خود قرار دهید تا در همه حال مد نظرتان باشد.
وی تاکید کرد: همه ما به بهای خون شهدا به این پست و مقام رسیده ایم و همیشه باید پاسدار خون شهدا باشیم که اگر خدای نکرده اینها را فراموش کنیم سقوط ما قطعی است.
بنابر این گزارش در ادامه این مراسم دانشجویان و طلاب سئوالات قضایی و حقوقی خود را مطرح کردند که توسط حضرت حجت الاسلام والمسلمین عروجی ریاست محترم شعبه ۶ دیوان عالی کشور پاسخ داده شد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.9 + 4 ؟