تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۹ اسفند ۹۴ ساعت ۰۷:۰۶
۹۴ دوشنبه ۱۷ اسفند

کارگاه آموزشی کاهش جمعیت کیفری با تمرکز بر مدیریت قرارهای تامین کیفری با حضور قضات منتخب استان تهران در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وثیقی معاون اداره کل پیشگیری‌های قضایی، هدف از برگزاری این کارگاه را تغییر نگرش قضات در راستای حبس‌زدایی و ترویج تاسیسات جدید قانونی و بررسی خلاءهای قانونی موجود در راستای بکارگیری مجازات‌های جایگزین حبس برشمرد.

وی افزود: طی بررسی‌های صورت گرفته لزوم برگزاری این کارگاه در سطح قضات سراسر کشور احساس می‌شد. از این رو رایزنی های لازم با معاونت منابع انسانی صورت گرفت و برگزاری این کارگاه برای قضات سراسر کشور طراحی شد. قرار است در سال آینده نیز این برنامه در دستور کار این اداره کل قرار گیرد. پیش‌تر این کارگاه در استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

معاون رییس کل دادگستری استان تهران در امور زندان‌ها در ادامه کارگاه بیان کرد: امیدواریم با توجه به قانون جدید که رویکرد جدیدی را در خصوص جرم و مجازات ارائه داده، نگاه‌ها تنها معطوف به بزه ارتکابی نباشد و به بزهکار و بزه‌دیده نیز توجه کافی شود.

مظفری افزود: بر همین اساس قانون جدید تصریح کرده که در جرائم مهم قاضی دادسرا موظف است دستور تشکیل پرونده شخصیتی را صادر کند، چون در برابر تحقیقاتی که در پرونده کیفری انجام شده، این پرونده می‌تواند کمک کند که با توجه به خصوصیات روحی و روانی شخص، حکم صادر شود. در گذشته این رویه نبود و فقط توجه به نوع جرم می شد و هرچه جرم سنگین تر بود، برخورد هم خشن تر انجام می شد.

وی خاطرنشان کرد: تاکید مقام معظم رهبری و ریاست قوه قضائیه بر مقوله اعمال مجازات‌های جایگزین حبس با رویکرد کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، نشان از اهمیت این موضوع دارد.

در این کارگاه یک روزه که با حضور بیش از ۳۰ قاضی منتخب استان تهران برگزار شد وضعیت ورودی و خروجی زندان های کشور و میزان استقبال قضات در بکارگیری مجازات‌های جایگزین حبس بررسی شد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.2 + 1 ؟