کارگاه
آخرين بروزرساني :۴ فروردین ۹۵ ساعت ۱۳:۲۴
۹۴ یکشنبه ۰۹ اسفند

به نام خدا

مجموعه یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۵

نوبت دوم: اولویت بندی آزمون های حقوقی

pdf

فارغ التحصیلان رشته های حقوق قضایی و فقه و مبانی حقوق اسلامی ، حق شرکت در آزمون های شغلی و حرفه ای (وکالت،  قضاوت و سردفتری ) و تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری) را دارند. عموم داوطلبان نیز حسب علاقه و نیاز خود در بیشتر آزمون های فوق الذکر ، شرکت می نمایند. حال سوالی که مطرح می گردد این است که اولویت بندی آزمون های حقوقی ، چه تاثیری در موفقیت داوطلبان خواهد داست که در این یادداشت به این موضوع مهم می پردازیم.

اول) معیار اولویت بندی

معیار اولویت بندی ، حسب شرایط شخصی ، علمی ، شغلی و خانوادگی داوطلبان متفاوت است که مهمترین آنها عبارتست از:

۱- احراز شرایط ثبت نام

هر آزمون ، شرایط و کیفییات خاص خود را دارد . بنابراین ، داوطلبان صرفنظر از علاقه یا نیاز خود باید آن شرایط را دارا باشند. مثلا دانستن مدرک فارغ التحصیلی ، شرط سن ، کارت معافیت خدمت برای آقایان و …  .

۲- وضعیت اشتغال

بخش قابل توجهی از فارغ التحصیلان حقوقی ، از داشتن کار یا شغل تخصصی خود محروم هستند. لذا در انتخاب و اولویت بندی خود ، گزینه ی اشتغال برای ایشان امری مهم و حیاتی است.

۳- آرمان ها و آرزوهای فردی

برخی از داوطلبان در اولویت بندی ، تعصب و حساسیت های ویژه ای به آرمان ها و آرزوهای خود دارند که باید به آنها احترام گذاشت.

۴- زمان برگزاری آزمون

هریک از آزمون های حقوقی در تاریخ خاصی برگزار می شود. بخش قابل توجهی از داوطلبان ، در اولویت بندی خویش به آن توجه دارند.

دوم)اهمیت اولویت بندی

از آنجاییکه عموم داوطلبان ، در صورت احراز شرایط در تمام آزمون های حقوقی شرکت می کنند، موضوع اولویت بندی بسیار حائز اهمیت است. لذا جهت اطمینان از اجرای کامل برنامه های مطالعاتی ، چاره ای جز اولویت بندی مذکور نداریم .

بدین ترتیب، با اولویت بندی صحیح و منطقی می توان با کیفیت قابل قبول در هریک از آزمون های حقوقی شرکت نمود.

سوم) نمونه ی رایج اولویت بندی

غالب شرکت کنندگان در آزمون های حقوقی ، می توانند از الگو یا نمونه ی متداول و رایج استفاده نمایند. به عنوان مثال ، فردی دارای مدرک کارشناسی حقوق یا فقه و مبانی حقوق  اسلامی است و تمایل به شرکت در تمام آزمون های حقوقی را دارد . جهت هدایت صحیح این فرد جهت موفقیت در هریک از آزمون های حقوقی اولویت بندی ذیل ، پیشنهاد می گردد :

۱- آزمون وکالت ۹۵

معمولا این آزمون بیشترین استقبال را دارد و از لحاظ تاریخ برگزاری نیز مطلوب علاقمندان می باشد . بنابراین ، آزمون وکالت ۹۵ به عنوان (( پایه ی اساسی مطالعاتی )) انتخاب می گردد و سایر آزمون ها با آن منطبق و هماهنگ خواهد شد.

۲- آزمون قضاوت ۹۵

طبق رویه ی سنوات اخیر مرکز آزمون قوه قضاییه ، جذب عمومی قضات از لحاظ زمان بندی ، به آزمون وکالت نزدیک است. لذا داوطلبان این آزمون می توانند بر مبنای برنامه ی مطالعاتی خود در آزمون وکالت ۹۵ عمل کنند. لازم به ذکر است علاوه بر ۶ درس آزمون وکالت ، دروس حقوق اساسی و متون فقه نیز در آزمون قضاوت منبع طرح سوال هستند.

توجه: جهت مطالعه دروس حقوق اساسی و متون فقه حداکثر ۶۰ ساعت مطالعه ی مفید ، کافی است . بنابراین پس از انتشار آگهی ثبت نام آزمون قضاوت ، می توان دروس فوق را در برنامه ی مطالعاتی خود قرار داد.

۳- آزمون سردفتری اسناد رسمی

سازمان ثبت ، متولی برگزاری آزمون است و در این خصوص تصمیم گیری می نماید. تعیین زمان برگزاری آزمون و ظرفیت پذیرش در شهر های مختلف در آگهی ثبت نام ، اعلام می گردد. لذا جهت هرگونه فرصت سوزی ، فعلا به داوطلبان محترم پیشنهاد می گردد طبق برنامه ی آزمون وکالت دروس مشترک ( حقوق مدنی ، تجارت و جزا ) را مطالعه نمایندو پس ازاعلام  برگزاری و انتشار آگهی ثبت نام ، فرصت برای مطالعه ی سایر دروس خواهد بود.

۴- آزمون کارشناسی ارشد یا دکتری

تاریخ برگزاری آزمون های کارشناسی ارشد، ادیبهشت و دکتری اسفندمی باشد. لذا داوطلبان آزمون های فوق الذکرباید برنامه ریزی مناسبی برای موفقیت در این آزمون ها داشته باشند.

چهارم) موارد خاص

ممکن است ، برخی از داوطلبان با توجه به شرایط فردی خود ، فقط قصد شرکت در یک آزمون را داشته باشند . در این صورت پیشنهاد می گردد ، هرچه سریع تر آزمون اصلی و هدف خود را تعیین کنند و برهمان مبنا برنامه ی مطالعاتی لازم را تهیه و اجراء نمایند

موفق باشید

محمد فرجی

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین

 ۹/ ۱۲ /۹۴

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران