تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۴ سه شنبه ۰۴ اسفند

به بهانه بیست و نهمین دوره انتخابات هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز


 

رسیدگی به منازعات و دادخواهی از دیرباز از جمله مسائلی است که بشر همواره با آن روبرو بوده است. در گذشته ای نه چندان دور، از آنجایی که دادخواهی برای اکثر افراد، به عللی از قبیل بی اطلاعی از مقررات یا نداشتن قدرت بیان مشکل بود، معمولا برای رفع این مشکل به یکی از معتمدین خود که آشنا با قوانین و قواعد دادگاه ها و دارای حسن بیان و قدرت استدلال بود مراجعه می کردند، تا به جای آنان و برای آنها دادخواهی کند. به تدریج این افراد حرفه ای در دفاع از دعاوی جهت حمایت و تدوین حقوق خویش و ایجاد ضوابط و مقررات برای ورود به این حرفه مجامعی تشکیل دادند که به کانون وکلای دادگستری شهرت یافت.

در بیست و نهمین دوره  انتخابات کانون وکلای دادگستری مرکز تعداد ۱۱۶ نفر به عنوان کاندیدا شرکت کرده اند که از این بین ۱۸ نفر به عنوان اعضای هیأت مدیره انتخاب خواهند شد. ۱۲ نفر به عنوان اعضای اصلی و ۶ نفر دگر اعضای علی البدل را تشکیل می دهند.

به بهانه بیست و نهمین دوره انتخابات هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، نشستی تخصصی روز پنج شنبه(۲۹بهمن) با حضور برخی از بزرگان علم حقوق، کاندیداها و اعضای این کانون در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد که در آن تعدادی از حاضرین و کاندیداها به سخنرانی و ارائه  نظرات خود پرداختند.

به گزارش خبرنگار وکیل مردم سید محمد جندقی کرمانی پور از اعضای اصلی کانون وکلای دادگستری مرکز و کاندیدای دوره بیست و نهم این کانون با اشاره به انتخابات پیش روی کانون وکلا، گفت: انتخابات کانون وکلای دادگستری یکی از سالمترین انتخابات، نه تنها در ایران بلکه در دنیا است زیرا کسانی که رأی می دهند کمترین میزان تحصیلاتشان کارشناسی است و همه اعضای کانون بر این انتخابات ناظر هستند. آرا نیز براساس شناخت از کاندیداها داده می شود نه بصورت القایی از تبلیغات.

سید محمد جندقی کرمانی پور

وی با بیان اینکه حدود نیمی از آنهایی که در آزمون وکالت شرکت می کنند بانوان هستند، افزود: جای تأسف دارد که این آمار در زمان انتخابات کانون به کمترین مقدار خود می رسد و تأسف بار تر آن است که در هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری در هر دوره تنها یک یا دونفر از اعضا را بانوان تشکیل می دهند.

جندقی با بیان اینکه زمانی که وکیلی موفق به اخذ پروانه وکالت می شود، خود به نوعی تأیید صلاحیت وی است، افزود: رد صلاحیت برخی از کاندیداهای انتخابات هیأت مدیره کانون وکلای مرکز باعث می شود تا برخی از بزرگان این حوزه از ثبت نام در انتخابات آینده و مشارکت در آن خودداری کنند.

وی افزود: مشارکت هرچه بیشتر اعضاء در انتخابات پشتوانه خوبی برای کانون است و هرچه هیأت مدیره پشتوانه ای قوی تر داشته باشد می تواند از منافع صنف وکلاو کانون بهتر پشتیبانی کند.

جندقی با بیان اینکه برخی به بدنامی وکلا اشاره دارند، افزود: رفتار وکلا تداعی کننده ی شأن و منزلت و ایجاد نگرش جامعه نسبت به آنهاست. پوشش ظاهری نیز از جمله مواردی است که معتقدم وکلا باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: برخی در دوران انتخابات با وعده و وعیدها سعی در ورود به هیأت مدیره کانون وکلا را دارند، به نظر من هرکس که می تواند از استقلال، شأن و منزلت وکلا و منافع آنها و کانون دفاع کند باید در جمع هیأت مدیره حضور پیدا کند.

شاپور منوچهری، نائب رئیس سابق کانون وکلای دادگستری مرکز، نیز در این نشست تخصصی گفت: دوران انتخابات کانون وکلای دادگستری بهترین زمان برای شناخت همکاران و آگاهی از دیدگاه های آنان است.

شاپور منوچهری

وی با بیان اینکه در انتخاب اعضای هیأت مدیره کانون وکلا تنها نباید به داشتن برنامه از سوی آنها اکتفا کرد افزود: معتقدم کسی که قرار است به عنوان یکی از اعضای هیأت مدیره کانون برگزیده شود باید صداقت، درستکای، دانایی و شهامت داشته باشد و بتواند به صندلی هیأت مدیره شخصیت بدهد نه آنکه از آن شخصیت بگیرد.

منوچهری با بیان اینکه کانون وکلا NGO، تشکل خودساخته و یا نهاد مدنی نیست بلکه نهادی قانونی است که اعضای آن نمی توانند از یک چارچوب فراتر رفته و سرنوشت خو را رقم بزنند، تصریح کرد: معتقدم برای خروج از این بن بست تشکیل اتحادیه صنفی وکلا می تواند بسیار موثر باشد. بنابراین خواهشمندم کسانی که به هیأت مدیره راه پیدا می کنند به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.

وی با بیان اینکه درصد بسیار بالایی از اساتید خوب حوزه ی حقوقی کشور از وکلایی هستند که عضو کانون وکلای دادگستری هستند، تصریح کرد: این امر ظرفیت مناسبی را برای کانون وکلا جهت ارائه خدماتی نظیر برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ایجاد کرده است اما متأسفانه به این ظرفیت توجهی نمی شود.

وی با ابراز تأسف از اظهار نظر برخی از همکاران کانون، گفت: اینکه برخی از اعضای کانون بیان می کنند که این دوره پاکترین دوره ی انتخابات کانون و بدور از هرگونه رانت خواری بوده است، این دیدگاه را به خواننده تلقین می کند که دوره ی گذشته انتخابات بدور از پاک دستی بوده است.

ایشان با بیان اینکه آنهایی که برنامه ای برای ارائه و پیشبرد کانون وکلای دادگستری دارند ولی آن را ارائه نمی دهند به کانون خیانت کرده اند، گفت: همه ما باید دست در دست هم و با همکاری در ارتقاء هرچه بیشتر کانون وکلای دادگستری کوشا باشیم نه اینکه صبر کنیم تا در صورت عضویت در هیأت مدیره، برنامه های خود را ارائه دهیم.

حمید جنتی وکیل پایه یک و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز نیز در این نشست با اشاره به رابطه ی اخلاق و قانون گفت: تا قبل از سال ۱۳۷۶ که قانون اخذ کیفیت پروانه وکالت به تصویب رسید، وکلا اخلاق مدار بودند. این قانون باعث شد تا برخی فضایی را برای بی اخلاقی و ارائه گزارشات نادرست به منظور حذف رقیب خود پیدا کنند.

وی با بیان اینکه در تأیید صلاحیت های کانون وکلای مرکز اشاره به حال افراد دارند، افزود: تعجب من از این است که حال افراد در دوره ای خوب و در دوره ای بد تشخیص داده می شود به نحوی که با تأیید صلاحیت های زیگزاگی روبرو شده ایم.

جنتی افزود: در روز ۱۳ اسفند که روز انتخابات  دوره بیست و نهم هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری است، باید به افرادی رأی داد که شناخت کافی از آنها داشته باشیم، آنهایی که دلسوز، شجاع و بدور از وابستگی هستند.

دکتر علی صابری عضوی شورای اسلامی شهر تهران و وکیل پایه یک دادگستری نیز در این نشست تخصصی گفت: علی رغم تمامی تنشها، اتفاق خوبی که در صحنه سیاسی کشور در حال رخ دادن است، ورود و حضور اشخاصی از جامعه ی حقوقی بویژه عرصه ی وکالت در نهادهای تصمیم گیری است. این روند از سال ۱۳۹۲ و در لیست ائتلاف اصلاح طلبان شورای اسلامی شهر تهران شروع شد که در انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۳۹۴ نیز در حال شکل گیری است.

وی افزود: درست است که در مجلس شورای اسلامی نمایندگانی از جامعه ی حقوقی حضور داشته اند ولی وکیلی که کار وکالت کرده باشد کمتر در آن حضور داشته است. امیدوارم این دوره فتح بابی باشد برای حضور هرچه بیشتر وکلای کارآزموده در مجلس شورای اسلامی.

دکتر صابری افزود: وکالت تنها یک شغل نیست بلکه حرفه ای است که شرافت، اخلاق و قوانین خاص خودش را داشته و در گسترش عدل و داد نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.7 + 2 ؟