کارگاه
آخرين بروزرساني :۲۴ مرداد ۹۵ ساعت ۱۰:۰۵
۹۴ دوشنبه ۱۲ بهمن

به نام خدا

یادداشت روز(۷۳): برگزاری آزمون های شغلی حقوقی در سال ۹۵

 

pdf

پیرو سوالات مکرر داوطلبان و کاربران محترم در خصوص برگزاری آزمون های شغلی حقوقی در سال ۹۵ موارد ذیل تقدیم می گردد:

۱-آزمون وکالت:

طبق  قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت، کانون های وکلا موظف هستند هر سال اقدام به برگزاری آزمون نمایند. بنابراین، به موجب قانون حاکم، در سال ۹۵ هم آزمون وکالت برگزار خواهد شد.

۲-آزمون قضاوت:

طبق لایحه ی برنامه ی ششم توسعه ی کشور، قوه قضاییه از سال ۱۳۹۵ لغایت ۱۳۹۹ از طریق برگزاری آزمون حداکثر تا ۵۰۰ قاضی می تواند قاضی می تواند جذب کند. البته برنامه ی ششم توسعه در حال رسیدگی در مجلس است و مشکلی هم در برگزاری آزمون وجود ندارد. لازم به ذکر است قوه قضاییه خواهان افزایش تعداد قضات می باشد.

۳-آزمون سردفتری اسنادرسمی:

علیرغم وعده ی قبلی سازمان ثبت در سال ۹۴، آزمون سردفتری اسنادرسمی برگزار نشد لیکن به نظر می رسد احتمال برگزاری آزمون در سال ۹۵ وجود دارد. البته بهتر است، منتظر اعلام رسمی و قطعی مسوولین محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باشیم.

۴-آزمون مشاوران حقوقی:

چندسال است که برگزار نمی شود و بعید است که در سال ۹۵ هم برگزار شود. البته مسوولین محترم مرکز مشاوران حقوقی قوه قضاییه، منتظر تصویب لایحه ی قانون جامع وکالت در مجلس شورای اسلامی هستند.

 

موفق باشید

محمد فرجی

مدیر موسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

۱۲/ ۱۱/ ۹۴به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران
 • admin درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۲۰

  ما هم امیدواریم که قانون گذار محترم به مصلحت جامعه عمل نماید .

 • فارغ التحصیل بیکار درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۲۰

  سلام ،بله باقی ماندن ماده ۶۹ قانون دفاتر اسناد رسمی ظلم به جامعه حقوقی هست، پس چرا وکلا همچین حقی ندارند? پس یه قانون هم تصویب کنید پزشکان هم بتونن در هنگام بازنشستگی مطب و شماره نظام پزشکی رو بفروشن، فکرشو بکنید طرف یه شبه با پول متخصص بشه، این ظلمه که یه فارغالتحصیل حقوق نتونه سردفتر بشه، باید سردفتری از طریق آزمون و رقابت باشد نه با پول و…،خوشبختانه به احتمال زیاد این ماده در قانون جدید حذف میشود، ان شاءالله،

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۲۰

  با سلام
  ۱-برگزاری آزمون سردفتری در صلاحیت سازمان ثبت است و در صورت نیاز این آزمون برگزار خواهد شد و لزوما هم منوط به تغییر قانون نیست مثل سال های ۸۶ و ۸۷٫
  ۲- ماده ۶۹ حق بازنشستگی یا از کار افتادگی سردفتران است و ارتباطی به فارغ التحصیلان ندارد مثل اینکه شما بفرمایید فروش سرقفلی مغازهای ظلم است به افراد جو یای کار.

 • هادی درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۱۹

  سلام، با توجه به سخنان اخیر رئیس کانون سردفتران ،مبنی بر اینکه در صورتی در سال ۹۵ آزمون سردفتری برگزار میشود که قانون سردفتری اصلاح شود، به نظرتان با توجه به اینکه اصلاح قانون مذکور بدون فوریت است آیا در سال ۹۵ تصویب میشود?
  آیا ماده ۶۹ که واقعا ظلم بزرگی به فارغالتحصیلان حقوق هست حذف میشه?
  با تشکر

 • طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۱۴

  با سلام
  لطفاً با دفتر ساری تماس بگیرید.

 • zaniyar درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۱۴

  با سلام.۱-آیا شرکت در همایش من حقوقی ام در ساری رایگان میباشد؟
  ۲-این همایش در رابطه با چه موضوعی می باشد؟
  ۳-آیا به شرکت کنندگان در همایش ساری گواهی حضور در دوره اعطا میشود؟
  با تشکر