تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۴ بهمن ۹۴ ساعت ۰۹:۰۹
۹۴ شنبه ۰۳ بهمن

به نام خدا

سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد۹۵

نوبت نهم : سنجش و ارزیابی

pdf

در نوبت های گذشته به ترتیب آشنایی با گرایش ها و دانشگاهها،  استراتژی موفقیت، برنامه ریزی، منابع مطالعاتی و روش های مطالعه را به تفصیل مورد بررسی قرار دادیم که خوشبختانه مورد استقبال کاربران محترم قرار گرفته است و تاکید داشتیم که داوطلبان گرامی فعالیت های مطالعاتی خودرا همگام و منطبق با یادداشت های مذکور به انجام برسانند . موضوع این هفته اختصاص دارد به « سنجش و ارزیابی » که از زوایای مختلف آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

اول) اهمیت موضوع

« سنجش و ارزیابی » نقش بسیار مهمی در تکامل و ارتقاء کیفیت مطالعاتی داوطلبان دارد . به واقع یکی از دغدغه ها و نگرانی های عموم داوطلبان ، اطلاع از کیفیت علمی و ارزیابی عملکرد خود می باشد . طبیعی است هر انسانی ، علاقمند است نتیجه اعمال و اقدامات خودرا در کوتاهترین زمان ممکن بداند و روند مطالعاتی نیز از این قاعده  مسنثنی نمی باشد . علاوه براین ، آگاهی از وضعیت علمی داوطلب می تواند در ادامه ی مسیر ، نحوه ی فعالیت او را نیز دچار تقویت یا تغییراتی بنماید که نتیجه ی آن کسب نتیجه ی مطلوب در آزمون وکالت می باشد .

دوم) اهداف تست زنی

اصولاً تست زنی داوطلب با دو هدف صورت می گیرد .

الف . آموزش

بسیاری از داوطلبان از مجموعه سوالات چهارگزینه ای برای یادگیری نکات مهم استفاده می نمایند . درواقع ، تست زدن وسیله ای است برای آشنایی با چگونگی طرح سوالات و نکاتی که طراحان مختلف در ذهن خود دارند . دراین حالت ، داوطلب فقط سوالات را می خواند و نکات مهم در پاسخنامه تشریحی را یاد می گیرد .

ب . سنجش

دراین روش ، منظور و مراد داوطلب ، آگاهی و اطلاع از کیفیت و توان علمی خود می باشد . ابزار آن هم می تواند مجموعه سوالات چهارگزینه ای یا آزمون های آزمایشی باشد .

 

 

سوم) روش های سنجش و ارزیابی

در مسیر سنجش و ارزیابی ممکن است داوطلبان حسب سلیقه ، امکانات و ابزار خویش از روش های مختلف استفاده نمایند که متداول ترین آنها عبارتست از :

الف . پرسمان شخصی

دراین روش ممکن است داوطلب از طریق خودیا دیگری سوالاتی را به صورت شفاهی یا کتبی طرح کند و پاسخ های ارائه شده را مورد ارزیابی قرار دهد . این روش غالباً میان طلاب یا دانشجویان با کیفیت علمی بالا به صورت فردی یا  مباحثه ای متداول می باشد . زمان پرسمان شخصی می تواند روزانه یا هفتگی باشد . به عنوان مثال دو همکلاسی قرار می گذارند تا پایان روز یا پایان هفته ، خلاصه منابع مطالعاتی را آماده نموده و علاوه بر مباحثه ی علمی ، سوالاتی را نیز از یکدیگر داشته باشند .

ب . مجموعه سوالات چهارگزینه ای ( تست )

که درقالب دفترچه سوالات سنوات گذشته ، مجموعه سوالات تالیفی ، مجموعه سوالات طبقه بندی شده و … قرار می گیرد .

۱- دفترچه سوالات سنوات گذشته

بخشی از داوطلبان فقط از دفترچه سوالات آزمون های حقوقی سنوات گذشته استفاده می کنند . درواقع آنها اعتقادی به سوالات تالیفی ندارند .

۲- مجموعه سوالات تالیفی

یعنی سوالاتی که توسط طراحان مختلف در قالب آزمون های آزمایشی یا طبقه بندی شده (براساس مواد قانونی یا مباحث) تالیف شده است .

۳- مجموعه سوالات آزمون های حقوقی

یعنی کتابهای که سوالات آن فقط درقالب آزمون های حقوقی گذشته تدوین شده است و ممکن است طبقه بندی شده یا سالیانه باشد. توجه : ممکن است برخی از داوطلبان ابتدا از مجموعه سوالات تالیفی و سپس برای جمع بندی نهایی از مجموعه سوالات آزمون های حقوقی استفاده کنند .

ج . آزمون های آزمایشی

برخی دیگر از داوطلبان علاوه بر استفاده از مجموعه کتب چهارگزینه ای ( تست ) در آزمون های آزمایشی نیز شرکت می نمایند . البته شرکت در آزمون های آزمایشی در مقایسه با مجموعه کتب چهارگزینه ای ( تست ) امتیازاتی داردکه عبارتست از :

۱- داوطلب دارای برنامه و نظام مطالعاتی ویژه ای است .

۲- داوطلب از منابع مشخص و هدفمند استفاده می نماید .

۳- داوطلب ملزم به اجرای برنامه خواهدبود و همین الزام ، محرک خوبی برای مطالعه ی مستمر او می باشد .

۴- داوطلب در فضای آزمون و رقابت قرار می گیرد .

۵- داوطلب به صورت هفتگی و مستمر ، از پیشرفت یا پسرفت مطالعاتی خود آگاه می شود .

البته هزینه ی آزمون و فشار مطالعاتی زیاد هم می تواند از نقاط ضعف آزمون های آزمایشی باشد و طبیعی است بسیاری از داوطلبان امکان استفاده از این روش را نداشته باشند .

چهارم) کارآمدی و بهره وری بالا

پیروی از هریک از روش های مذکور می تواند برای داوطلبان مفید و مؤثر باشد لیکن رعایت نکات و موارد ذیل می تواند کارآمدی داوطلب را افزایش دهد و بهره وری بیشتری را به بار آورد :

۱- اگر منظور شما از تست زدن ، ارزیابی علمی خود است حتماً با کیفیت علمی حداقل ۴۰ درصد وارد شوید . پس تا زمانیکه از کیفیت علمی خود راضی نیستید ، وارد این مرحله نشوید .

۲- اگر از مجموعه کتب یا سوالات چهارگزینه ای استفاده می کنید ، حداقل ۷۲ ساعت از مطالعه و یادگیری مبحث موردنظر شما گذشته باشد . آنگاه می توانید تست زنی نمایید .

۳- اگر در آزمون های آزمایشی شرکت می کنید ، به برنامه و زمان بندی مطالعاتی و منابع اعلام شده متعهد و پای بند باشید . حتی اگر موفق به مطالعه ی تمام مفاد آزمون هفتگی نشدید ، بازهم در آزمون شرکت کنید . این کار باعث می شود تجربه ی شما زیاد شود و آمار اشتباهاتتان کاهش یابد .

۴- هنگام تست زدن سه مؤلفه ی سرعت ، دقت و صحت را مدنظر قرار دهید . به عبارت دیگر ، هر تست را حداکثر در ۴۵ ثانیه بخوانید ( سرعت ) ، نکات موردنظر طراح را دریابید ( دقت ) و اگر از پاسخ خود مطمئن بودید علامت بزنید ( صحت ) . از همین امروز یاد بگیرید که نیازی نیست به تمام سوالات آزمون کارشناسی ارشد پاسخ بدهید .

۵- سوالات تکراری آزمون های مختلف حقوقی را استخراج کنید و وجه اشتراک آنها را شناسایی کنید . مطمئناً نکته یا نکات مندرج در آنها ، به شکل دیگری در آزمون های آتی طرح خواهند شد .

۶- جمع آوری نکات مهم و اساسی سوالات را همواره در دستورکار خود داشته باشید .

۷- اگر در ارزیابی اولیه خود ، نمرات مورد نظرتان حاصل نشد ، ناامید نشوید. تسلط شما بر مباحث و موضوعات مهم، فقط در نتیجه ی مطالعه ی مستمر و منسجم خواهد بود . یادتان باشد یادگیری و تسلط امری تدریجی است .

۸- جهت تحقق نتیجه ی مطلوب ، صبور و بردبار باشید و از قضاوت های آنی و احساسی پرهیز کنید .

خاتمه : تلاش کردیم اهمیت و جایگاه « سنجش و ارزیابی » و ابزار و امکانات مورد نیاز را دراین یادداشت بررسی نماییم . به خاطر داشته باشید ، حداکثر ۱۰ درصد داوطلبان امکان قبولی و موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد۹۵ را دارا هستند . پس به گونه ای عمل کنید که خودرا مستحق موفقیت و پیروزی دراین آزمون بدانید . مطمئن باشید اگر مسیر را اشتباه بروید ، نتیجه ای جز شکست و ناکامی در انتظارتان نخواهد بود .

محمد فرجی 

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

۳ /۱۱ /۹۴ 

 

                                        

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 - 10 ؟

  • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۷

    با سلام
    متاسفانه دریافت نکردیم.

  • بابک ریاحی درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۷

    با سلام. اگر امکان پذیر هست دفترچه سوالات ازمون سردفتری ازدواج ۹۴ را که همین چند هفته پیش برگزار شد ارائه دهید.با تشکر