تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۵ بهمن ۹۴ ساعت ۰۸:۲۱
۹۴ دوشنبه ۲۱ دی

به نام خدا

 

pdf

آزمون وکالت ۹۴ در تاریخ ۶ آذرماه در ۲۳ کانون وکلای دادگستری برگزار شد تا حدود ۶۲ هزار نفر برای ورود به این حرفه به رقابت بپردازند. از این تاریخ به بعد، مباحث و موضوعاتی مطرح شد که به ترتیب آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

اول) انتقاد از طرح برخی سوالات

پس از انتشار دفترچه ی سوالات، برخی از داوطلبان نسبت به طرح برخی از سوالات اشکلاتی وارد نمودند و اعتقاد داشتند که در درس حقوق تجارت و جزا، حداقل ۴ سوال ایراد دارد که اسکودا باید نسبت به آن حساسیت بیشتری داشته باشد.

دوم) تاخیر در انتشار کلید سوالات

معمولاً حدود سه هفته بعد از برگزاری آزمون وکالت، کلید سوالات منتشر می شد و داوطلبان فرصت اعتراض به کلید منتشره را داشتند. با گذشت زمان مقرر و عدم انتشار کلید، دغدغه ی داوطلبان آغاز شد خصوصا که جناب آقای کشاورز، ریاست محترم اسکودا، وعده ی اعلام نتایج تا هفتم دی ماه را داده بودند.

سوم) ابهام در اعلام نتایج آزمون

علیرغم اینکه، ریاست محترم اسکودا وعده ی اعلام نتایج را در تاریخ هفتم دی ماه داده بودند، بعداً در مصاحبه ای بیان فرموند که نتایج آزمون وکالت نهایتاً تا ۱۵ بهمن ماه اعلام خواهد شد.

چهارم) انتشار کلید و حذف دو سوال

پس از انتشار کلید سوالات، مشخص گردید، دو سوال از درس حقوق تجارت حذف شده است. البته حذف این دو سوال، موافقان و مخالفانی داشت لیکن عموم داوطلبان می توانستند اعتراضات خود را به سازمان سنجش فکس نمایند.

پنجم) شایعه پراکنی ها

از هفته ی گذشته به تدریج بازار شایعات در خصوص نحوه ی برگزاری آزمون و اعلام نتایج داغ شد و در فضای مجازی منتشر گردید که همین امر باعث تشدید اضطراب و نگرانی بیشتر داوطلبان شد. البته این قصه همچنان ادامه دارد.

ششم) آسیب شناسی

شاید برای بسیاری از داوطلبان و خانواده های آنها، این سوال مطرح باشد که آیا واقعاً نمی توان آزمونی را بدون حرف و حدیث برگزار نمود تا اینگونه با اعصاب و روان داوطلبان بازی نشود. در این مقال، توضیحات ذیل تقدیم می گردد:

الف) تقریباً از سال ۱۳۸۵، برگزاری آزمون وکالت با حرف و حدیث های روبرو بوده است. بنابراین اگر به سابقه ی طرح سوالات مراجعه شود، تقریباً نسبت به ۵ درصد سوالات همواره ایراد و اشکال وارد بوده است. البته در این سالها، مسوولین و طراحان محترم تغییر کرده اند لیکن اشکالات و ایرادات مرتفع نشده است.

ب) در خصوص انتشار کلید سوالات باید بپذیریم، اسکودا الزامی به انتشار کلید سوالات ندارد امّا اگر قرار است کاری را از روی رفع شبهه انجام بدهد نباید اثر معکوس داشته باشد. در این موضوع باید بپذیریم، اسکودا در یک موضوع کاملاً اختیاری، نمره ی منفی گرفت.

ج) در مورد اعلام نتایج، همانطور که آقای بهمن کشاورز، بیان فرمودند ایشان از محتوای قرارداد با سازمان سنجش اطلاعی نداشتند و اعلام تاریخ (هفتم دی ماه) براساس رویه سالهای گذشته بوده است(دقت داشته باشید که نتایج آزمون وکالت معمولاً در فاصله چهل روز پس از آزمون اعلام می شده است).

د) اما در مورد حذف دو سوال درس حقوق تجارت باید به نظر اسکودا، احترام گذاشت. به هر حال اگر مجموعه ای مرتکب خطای اداری می شود، در مرحله ی اول باید نسبت به اصلاح آن عمل اقدام نماید. هر چند حذف دو سوال برای اسکودا، نمره ی منفی دارد لیکن بابت پذیرش خطا و اشتباه در طرح سوالات، شایسته ی تشویق هستند.

ه) روند مذموم و ناپسند شایعه پراکنی، متاسفانه در سالیان گذشته نیز وجود داشته لیکن با توسعه و گسترش استفاده از فضای مجازی و دسترسی آسان به اخبار، تاثیرگذاری آن بیشتر شده است البته باید، بپذیریم، برخی اشکالات اسکودا و اطلاع رسانی نامناسب هم در تشدید این وضعیت موثر بوده است.

هفتم) سخنی با داوطلبان محترم

اینجانب از سال ۱۳۷۷ ،  همراه با آزمون وکالت و سایر آزمون های حقوقی، بیش از ۱۰۰ آزمون را تجربه کرده ام. استرس و اضطراب، در ذات هر آزمون و رقابتی نهفته است. حال اگر اشکالات یا ایرادتی هم وجود داشته باشد باعث تشدید آن خواهد بود لیکن ذکر نکات ذیل را بی فایده نمی دانم:

۱-صرفنظر از پذیرش برخی ایرادات، باید به مسوولین و مجریان برگزاری آزمون اعتماد نماییم زیرا هیچ گونه سوءنیت یا عمدی در بروز اتفاقات فوق الذکر وجود نداشته است.

۲- در هر امری که نیروی انسانی وجود داشته باشد، احتمال خطا یا اشتباه وجود دارد. تغییر طراحان و مسوولین آزمون ها و وجود برخی اشکالات و ایرادات، موید این ادعاست.

۳- تخریب اسکودا یا زیر سوال بودن آن، مشکل امروز را حل نمی کند زیرا در گذشته هم این موارد بوده است. به نظر می رسد، اسکودا باید بدنبال روش جدیدی در نحوه ی برگزاری آزمون وکالت باشد تا این اشکالات و ایرادات را به حداقل برساند.

۴- دیر یا زود نتایج آزمون وکالت ۹۴ اعلام و تکلیف داوطلبان هم مشخص خواهد شد. ایرادات و اشکالات آزمون وکالت شاید اگر بیانگر به زیان حداکثر دو درصد داوطلبان باشد لیکن بیش از ۹۵ درصد داوطلبان باید دلیل عدم موفقیت خود را در جای دیگری جستجو نمایند. متهم نمودن یا مقصر دانستن اسکودا در عدم موفقیت، ادعایی اشتباه و غیرقابل قبول خواهد بود.

خودمانی: این نوشته می تواند موافقان یا مخالفانی داشته باشد. درصدد تایید یا تکذیب دیگران نیستم. به همین دلیل از کاربران محترم درخواست دارم از اظهار نظر در خصوص این نوشته جداً خودداری فرمایند. این مطالب را صرفاً براساس تجربیات و وقایع سالهای گذشته عرض کردم تا داوطلبان بدانند رویه در گذشته به چه صورت بوده است. بسیاری از داوطلبان از این روزها، به عنوان روزهای تلخ زندگی خود یاد می کنند ولی به عنوان برادر کوچکتر، آرزو می کنم خداوند به همه ما سعه ی صدر و آستانه ی تحمل بسیار زیادی عطا فرماید زیرا اتفاقات آینده، نظر ما را در خصوص این روزها تغییر خواهد داد.

 

موفق باشید

محمد فرجی

مدیر موسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

۲۱/ ۱۰/ ۹۴به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.6 - 7 ؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۸

  با سلام
  با توجه به مدرک تحصیلی شما مشکلی ندارید.

 • رضا درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۸

  سلام استاد فرجی عزیز
  ممنون بابت الطافتون
  یه سوال خدمتتون داشتم، خواهشا راهنماییم کنید: من قبلا لیسانس علوم قرآنی داشتم و سپس برای شرکت در آزمون وکالت از دانشگاه پیام نور لیسانس فقه و حقوق گرفتم. به دلیل تشابه و یکی بودن بسیاری از دروس این دو رشته، برای اینجانب ۵۷ واحد معادلسازی(تطبیق واحد) شد.( دروسی از قبیل صرف، نحو، منطق، کلام و….) و این موضوع در دانشنامه لیسانسم ذکر شده.
  و الآن به لطف خدا و راهنمایی های شما در کانون اصفهان پذیرفته شدم. سوالم اینه که آیا ممکنه این موضوع مورد ایراد کانون قرار بگیره؟
  نور دیدگان دست پر مهرتان را بوسه می زند.

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۷

  با سلام انتخاب محل بر اساس رتبه است.

 • سارا درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۶

  با سلام
  درباره پذیرفته شدگان کانون مرکز آیا حق انتخابی برای تعیین حوزه وکالت هر کس وجود دارد؟
  یا اینکه بسته به رتبه هر داوطلب، کانون او را موظف به معرفی به حوزه خاصی میکند؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۳

  با سلام
  احتمال استان تهران وجوددارد.

 • زهرا درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۳

  با سلام و خسته نباشید
  با رتبه ۴۸۰ کانون مرکز احتمال قبولی در استان تهران بیشتر است یا سمنان؟

 • admin درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۳

  باسلام
  طبق توافق موجود دارندگان سهمیه باید حداقل نمره ی علمی را بدست آورند . بنابراین در این صورت باید منتظر تصمیم گیری کانون محل باشید .

 • همایون درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۳

  با سلام جناب فرجی کسانی که نمره تراز و درصدهای پایینی دارند و تنها به دلیل داشتن سهمیه دارای رتبه هستند ایا از طرف کانون ها پذیرفته می شوند؟من یک نمونه کارنامه را دیدم که درصد ها و تراز بسیار پایینی داشت اما به دلیل داشتن سهمیه رتبه دوم را کسب کرده بود و حالا برای من سوال است این فرد قبول می شود؟؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۳

  باسلام
  بلی.

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۳

  با سلام
  بلی. قبولی شما را تبریک عرض می کنیم.

 • نظرکرانیان درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲

  سلام رتبه ۸ ایثارگران مرکز هستم ایا قبول می شوم

 • سارا درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲

  سلام
  با رتبه ۴۷۰ میشه به قبولی در استان تهران امیدوار بود؟

 • admin درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲

  باسلام
  خیلی خوشحال شدم که به حق واقعی خود رسیدید ، هرچند من مطمئن بودم که شما در این آزمون موفق خواهید شد .
  دانشجویانی از جنس شما که قدر فرصت های خود را می دانند بسیار اندک شده اند .
  به هر حال برای شما آرزوی موفقیت در سایر مراحل زندگی را دارم .

 • خانم مازراتي درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲

  سلام جناب فرجی عزیز ممنون از شما و موسسه خوبی که دارین من سپیده سلامی کازرونی رتبه٨۶ مرکز شدم خواستم ازتون تشکر کنم و یادم نمیره که سر کلاس قانون ثبت به همه بچهای کلاس گفتین این خانوم امسال قبوله چون همیشه حضور داشته .اگر خاطرتون باشه من سر کلاس شما درس میخواندم برای وکالت و این کار من برای شما جالب بود که حضور دارم ولی به جای توجه کردن به درس شما تمام مدت قوانین دیگر را میخواندم ولی واقعا توجه به صحبت های شما هم داشتم با ی تیر دو نشان میزدم? .این خاطره و دوران خوبی که سر کلاس شما بودم را فراموش نمیکنم.باز هم از همه چی ممنون?

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲

  با سلام
  باید منتظر ثبت نام رتبه های قبلی باشید.

 • الی درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲

  با سلام
  عذر خواهی میکنم به نظرتون امکان قبولی من با رتبه ۶۵۶ در خود شهر سمنان هست یا در شهر های اطراف آن ؟
  با سپاس

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲

  با سلام
  بلی.

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲

  با سلام
  به احتمال زیاد بلی.

 • الی درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  سلام رتبه من در کانون مرکز ۶۵۶ شده به نظرتون من سمنان قبول میشم ؟

 • فرشته درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  اعتراض نتیجه ای دارد؟

 • admin درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  باسلام
  در حال حاضر رتبه ی شما مهم است و تکمیل ظرفیت هم در ماه های خرداد یا تیر ۹۵ تعیین تکلیف خواهد شد .

 • فرشته درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  با سلام.آیا آزمون کانون وکلای مرکز تکمیل ظرفیت داردیا نه ودر مورد تراز لطفا توضیح بدید؟(رتبه ۱۰۶۹وتراز۸۴۹۳)متشکرم

 • admin درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  باسلام
  به ایشان تبریک عرض می نماییم

 • همایون درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  با سلام به نظر من اسکودا خیلی راحت می تونه یک هیات یا مرکز آزمون تشکیل بده و در طول سال خیلی از مشکلات رو با حوصله حل کنه یکی از ضعف های بزرگ این آزمون وکالت نداشتن منبع مشخصه هر کس چیزی به نام منبع به داوطلب تحویل میده حتی نظام مهندسی منابع ازمونش رو اعلام می کنه اما اسکودا که انتظار میره قانونی و با نظم فعالیت کنه هیچ اقدامی در این مورد نمی کنه

 • م درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  دوست من با معدل ۱۳٫۵۰و تراز ۹۶۰۰ رتبه ۲۴۴ را کسب کرد

 • ۱۹۹۲ درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  بچها قبول نشدن وسهل انگاری خودتون روپای تقلب مسولیین نگذارید
  من خودم ترجیح میدم روی سایت قراربگیره بعدببینم
  ۱۳/۶۰بوده میانگین اخوی تقریبا۶۸

 • admin درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  باسلام
  بی مسئولیتی و عدم امانت داری برخی از کارمندان را به حساب اسکودا و سازمان سنجش نگذارید .

 • admin درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  باسلام
  ماهم امیدواریم تا نتایج سریع تر اعلام شود تا شما از این حالت خارج شوید .

 • پاشایی درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  دوست عزیز با سلام
  برادر شما با چه میانگینی رتبه ۳۹۵ آوردن؟

 • فاطمه درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  خدایا من دارم با نا امیدی محض و کلی استرس لحظه به لحظه تحلیل میرم اونوقت بعضیا خیلی شیک رتبشونو میدونن…
  این خیلی بی انصافیه….
  خیلی دور از عدالت…..
  آفرین به اسکودا و سنجش با این همه کادر فعالشون.

 • داوطلب درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  سلام آقای فرجی
  این شایعاتی که شما خیلی نسبت بهش انتقاد دارید در طی این دو سه سالی که من درگیر ازمونم به وقوع پیوسته .
  یادتونه سال ۹۲ نتایج قبل از اعلام رسمی روی برخی سایتها منتشر شد؟؟؟؟
  تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها.
  خانه از پایبست ویران است.

 • مسعود درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  سلام
  اونوقت انتظار دارند که به نتیجه آزمون دلخوش باشیم و اعتقاد داشته باشیم هیچ تقلبی در کار نبوده !!

 • امید درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  آقا شما که برادرت رتبه اش شده ۳۹۵
  معدل اش چند بود؟
  خودتون معدلتون چنده و اگه رتبه اعلام شده بهتون رتبه چندین؟

 • بنیامین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  ماشالا به این همه راز داری سازمان سنجش
  ماشالا

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  با سلام
  به امید موفقیت شما. البته منتظر اعلام رسمی باشید.

 • ۱۹۹۲ درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱

  سلام اقای فرجی برادرم رتبشوباواسطه مطلع شده ۳۹۵شدمرکز
  منم الان مشخصاتمودادم برام ببینن خ استرس دارم؛باعرض پوزش ازهمه دوستان