تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۴ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۱۰:۱۲
۹۴ سه شنبه ۱۵ دی

به نام خدا

 

جناب آقای کشاورز در مصاحبه ای بیان فرمودند که «رشته ی وکالت تقریباً به اشباع رسیده است» و توضیحاتی را نیز در این خصوص ارائه نمودند.

البته با توجه به سابقه و تجربیات ارزشمند و نگاه دقیق ایشان به مسائل و اوضاع و احوال موجود، این دغدغه و نگرانی را باید جدی گرفت لیکن اگر از زاویه ای دیگر به این موضوع بپردازیم، شاید به نتایج دیگری نیز برسیم:

۱- طبق فرمایشات جناب آقای کشاورز، حدود پنجاه هزار نفر وکیل و کارآموز در کشور فعالیت می کنند.

۲- احتمالاً حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر هم از وکلا و مشاوران حقوقی قوه قضاییه را نیز باید به این آمار افزود.

۳-بنابراین در یک نگاه اجمالی در کشور ایران با جمعیت حدود ۸۰ میلیون نفر تقریباً ۸۰ هزار نفر وکیل و مشاور حقوقی وجود دارد. به عبارت دیگر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر «یک وکیل» در ایران فعالیت می کند.

۴- البته آمار شرکت ها ی دولتی، خصوصی و موسسات و به طور کلی اشخاص حقوقی را باید جداگانه در نظر بگیریم.

۵- طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی مراجع رسمی، حجم بسیار بالایی پرونده ی قضایی در حال حاضر در محاکم و مراجع دادگستری مفتوح است که از باب رسیدگی و صدور حکم عرصه را بر قضات محترم تنگ نموده است.

۶- اگرتقسیم پرونده های قضایی به درستی انجام شود و بپذیریم هر ایرانی، به ازای هر ۲۰ سال یک بار، درگیر یک پرونده ی قضایی خواهد شد (که این امر بعید نیست) با فرض حفظ جمعیت کشور، سرانه ی هر وکیل یا مشاور حقوقی حدود ۵۰ پرونده در سال خواهد بود و اگر فرض کنیم میانگین دستمزد هر پرونده در بدترین حالت ممکن ۵ میلیون تومان باشد، درآمد هر وکیل یا مشاور حقوقی در سال ۲۵۰ میلیون تومان خواهد بود و اگر نیمی از آن هم قابل وصول و تحقق باشد به عدد ۱۲۵ میلیون تومان می رسیم و اگر نیمی از این مبلغ هم صرف هزینه ها و کسورات قانونی و مخارج مرتبط شود، هر وکیل حداقل در ماه، ۵ میلیون تومان درآمد قطعی خواهد داشت.

۷-این فرض فوق، تقریباً قطعی و قابل قبول است لیکن لازم است:

الف. قوانین، مقررات و نظامات لازم در خصوص اجباری شدن وکالت در مراجع قضایی و نظارت بر عملکرد آنها و تقسیم عادلانه ی پرونده های قضایی و … وضع گردد.

ب. از حضور و مداخله افراد دلال، کارچاق کن و … در این عرصه خطیر و مقدس جلوگیری شود.

ج. بسته های حمایتی و تشویقی برای وکلای جوان و تازه کار از سوی کانون های وکلا پیش بینی شود تا از یک سو، حداقل مخارج لازم برای امرار معاش آنها تامین گردد و از سوی دیگر، از هرگونه انحراف یا خدای ناکرده فریب خوردن آنها توسط افراد شیّاد و سود جو، جلوگیری شود.

خاتمه: مطمئناً مخاطبان محترم، دهها دلیل دیگر برای تکمیل این عریضه ی ناقص خواهند داشت. لیکن این مرقومه در حد مختصر و فقط در جهت یادآوری توانمندی ها و ظرفیت های موجود در کشور بیان شده است.

ضمناً بازهم تاکید می شود، دغدغه های جناب آقای کشاورز کاملاً صحیح و قابل توجه است و خروج از این وضعیت نیاز به یک عزم ملی دارد و شایسته است قوای محترم مقننه، قضاییه، مجریه و سایر نهادها و دستگاههای موجود در کشور نگاه دقیق تری به آن داشته باشند زیرا ضامن بقاء و سلامت قضایی و اداری کشور است.

 

محمد فرجی

مدیر موسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

۱۵/ ۱۰/ ۹۴

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 - 9 ؟

 • علیرضا توکلی درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۳

  با عرض سلام و خدا قوت، ضمن اینکه به نظر بنده باید برای وکلا هم قانون بازنشستگی اجرا شود و یا اینکه حداقل برای وکلای با سنوات خدمت بالا محدودیت هایی در نظر گرفته شود

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۹

  با سلام خیر.

 • حامد درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۸

  با سلام و عرض ادب . لطفا داوطلب های ازمون وکالت رو راهنمایی کنید . ایا میشود از حرف های اخیر اقایه کشاورز به این نتیجه رسید که ازمون وکالت ۹۵ احتمال دارد برگزار نشود؟ چون ایشان اظهار داشته اند که وکالت شغل اشباع شده ایی هست . لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۶

  با سلام
  اصل بر قبولی شماست مگر اینکه مرتکب خطا یا اشتباهی شده باشید.

 • علي درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۵

  سلام ببخشید با معدل ١٢/۴٠ مرکز احتمال قبولی هست ؟؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۵

  با سلام
  بخش قابل توجهی از وکلا به دلایل مختلف فعالیت چندانی ندارند.شک نکنید تحلیل بنده با شناخت کامل از وضیت جامعه بیان شده است . امیدوارم با وضع قوانین و مقررات جددید وضعیت وکالت در کشور روند رو به رشدی داشته باشد.مخصوصا با رفع تحریم ها و رونق اقتصادی کشور.

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۵

  با سلام
  ۱-ای کاش شما هم به صورت مستدل و منطقی مثل دیگران نظر خود را بیان فرمایید. اتهام زدن کار بسیار راحتی است که در نگاه حقوقی ها جایگاهی ندارد.

  ۲-شک نداشته باشید آقای کشاورز بهتر از بنده و شما به اوضاع و احوال اشراف دارند و نیازمند تحلیل امثال بنده نیستند زیرا به خوبی ایراد کار را میدانند ولی ابزار اجرایی کافی در اختیار ندارند.
  ۳-تا به امروز برخی کاربران از بنده انتقاد می کردند که بنا به مصلحت طرفدار آقای کشاورز هستم و امروز نظر شما چیز دیگری است. در هر حال از شما دوست عزیز ممنون هستم که همراه ما هستید موافق یا مخالف بودنتان اهمیتی نارد. مهم بودن شماست.با آرزوی بهترینها.

 • فائزه مسعودی درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۵

  جناب فرجی بزرگوار
  از دقت نظر و محاسبه دقیق و جالبتان بی نهایت سپاسگزارم
  اولین چیزی که به ذهنم رسید با خوندن متن بالا این بود که
  زاویه دید شما همیشه مثبت و رو به جلوست ؛
  قطعا عرصه رقابت بیشتر باعث میشه قوی ترها بمانند و بیشتر کار کنند
  والبته در یک رقابت سالم بقیه هم به یادگیری و کسب قدرت علمی بپردازند
  چرا هر خانواده یک وکیل نداشته باشد؟
  به جای هر ۱۰۰۰ نفر یک وکیل که محاسبه فرمودید زمانی است که تمام پروانه دار ها فعال باشند؛ آیا اینگونه است؟

 • marzieh ghassemy درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۵

  salam dooste aziz.negaran nabashim.man ke nemigam asoon bood.vali emsal nesbat be parsal behtar booalbate man 8 mah roozi 12 saat khondam.

 • محسن درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۵

  با سلام .
  ممنون از بررسی دقیق جناب عالی
  در حال حاضر کشور ایران در حال رکود به سرمیبرد .طبیعی است که این وضع در زندگی تمام افراد از جمله وکلا تاثیر دارد.آقای کشاورز نیز نگران درامد وکلا میباشد که البته با توجه به توضیحات شما بعید به نظر میرسد که با مشکلی رو به رو باشند
  استقلال کانون وکلا امر مهمی است اما این دلیل بر انحصاری کردن یک تخصص مهم بدون در نظر گرفتن بقیه افراد نیست
  این صحبت ها تا وقتی که قطعی نشده فقط افتی است به جان داوطلبانی که با کلی اشتیاق و هذینه زمانی و مالی از هم اکنون شروع به مطالعه کرده و به این امید که روزی از سد آزمون کانون عبور کنند

 • علی درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۵

  باید هم موسسه طرح نوین دلایلی بیاره تا حرف رییس اسکودا رو برعکس کنه!!! اگه وکالت اشباع بشه طرح نوین و نمایندگی های شهرستان از کجا نون بخورن!

 • نامدار درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۵

  سلام جناب فرجى
  دقیقا حق با شماست
  تو وکالت جا واسه همه هست و قرار نیس درامد دوستان وکیل با حضور کاراموز ان جوان دست خوش تغییر بشه. مسلما کسى که از پس این ازمون سخت بربیاد میتونه با سایر مشکلات این عرصه هم مقابله کنه.
  یه خواهشم دارم از دوستانى که ازمون قبول میشن تو رو خدا وقتى قبول شدین هى به بقیه نگین اسون بود اونى که قبول نمیشه استعداد نداره.روزاى سخت ازمونو فراموش نکنین و کارى نکنین که براى بقیه خانواده ها نسبت به بچه هاشون ایجاد توقع شه.ما همه زحمت کشیدیم خیلى از قبول نشدن ها از استرس و اضطرابه.