تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۰ تیر ۹۵ ساعت ۱۲:۲۲
۹۴ دوشنبه ۰۷ دی

به نام خدا

 

آزمون وکالت ۹۴ روز جمعه (۶ آذر) برگزار شد و طبق اعلام جناب آقای کشاورز قرار بود، نتایج اولیه ی آزمون (۴ دی ماه) اعلام گردد که متاسفانه چند روز قبل ریاست محترم اسکودا، بیان فرمودند نتایج آزمون نهایتا تا ۱۵ بهمن ماه اعلام خواهد شد.

در بدو امر، کاربران محترم فکر می کردند که اشتباه تایپی رخ داده است و منظور ایشان ۱۵ دی ماه بود لیکن با مصاحبه ی مجدد ایسنا با آقای کشاورز، تاکید شد که تاریخ اعلام نتایج همان ۱۵ بهمن ماه خواهد بود.

از اوایل دی ماه و با عدم انتشار کلید سوالات آزمون وکال اعتراضات و نگرانی های داوطلبان آغاز شد و با خبر تاریخ اعلام نتایج، این اعتراضات و شکایات به اوج رسید.

برای ارائه ی یک قضاوت صحیح و منصفانه باید نکات ذیل را یادآوری نماییم:

۱- بسیاری از داوطلبان آزمون وکالت، متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد نیز هستند و برای موفقیت در این آزمون نیازمند آرامش و تمرکز می باشند. لذا اعلام نتایج آزمون وکالت (صرف نظر از نتیجه ی حاصله)، می تواند خیال آنها را بابت آزمون گذشته راحت نموده و با تمرکز و انرژی بیشتری به آزمون آتی معطوف نماید.

۲- بخشی از داوطلبان، برخی از تصمیمات مهم زندگی خود را به بعد از اعلام نتایج و تعیین تکلیف شغلی خود موکول نموده اند مثل خواستگاری، نامزدی، ازدواج، تغییر محل زندگی، انتخاب شغل و … . همین تمدید مدت یک ماه، بسیاری از تصمیمات داوطلبان و خانواده هایشان را معلق نموده است و این انتظار و دلهره واقعاً عذاب آور است.

۳- عملکرد برخی دیگر از داوطلبان در آزمون وکالت ۹۴ به گونه ای است که یک یا دو سوال می تواند سرنوشت شغلی و زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهد و از روز آزمون با اضطراب و دلهره روزها و شب های خود را سپری می کنند و گویا صبر و تحمل ایشان به پایان رسیده است.

۴- نفس کنکور و آزمون، استرس زا و دلهره آور است و هرگونه رفتار منطقی و معقولانه را به نوعی تحت تاثیر قرار می دهد. البته طرح برخی سوالات در برخی دروس مثل حقوق تجارت در تشدید این وضع، موثر بوده است.

خاتمه: زحمات و تلاشهای جناب آقای بهمن کشاورز و خدمات ارزشمند و شایسته ی ایشان در جامعه ی حقوقی و به خصوص در جامعه ی محترم وکلا بر همگان ثابت و مسلم است و نیاز به تکرار اینجانب ندارد. البته شاید نسل جوان (خصوصاً دهه ی هفتادی ها) با ایشان آشنایی چندانی نداشته باشند که البته طبیعی است لیکن با توجه به شناختی که از روحیه و عملکرد گذشته ی آقای کشاورز و تصمیمات صحیح و سنجیده ی ایشان به یاد دارم، می توان گفت:

۱- در خصوص پاسخ برخی سوالات در آزمون وکالت ۹۴ دقت بیشتری شود تا خدای ناکرده حق داوطلبان تضییع نگردد.

۲- در مورد تاخیر در انتشار کلید سوالات و همچنین اعلام نتایج آزمون (طبق اعلام قبلی) کاملاً حق با داوطلبان عزیز است که شرح آن قبلاً داده شد.

۳- در خصوص اظهارنظرها و گله گذاری های برخی داوطلبان که البته غالباً در چارچوب ادب و اخلاق هم بیان می شود، آقای کشاورز نگاه پدرانه خواهند داشت زیرا ایشان همین شرایط را برای فرزندان خود نیز تجربه کرده اند و بهتر از هرکس، شرایط روحی و روانی داوطلبان را درک می نمایند. ضمن اینکه سالها خدمت در این عرصه، روحیه نقدپذیری و آستانه تحمل ایشان را به نحو قابل توجهی افزایش داده است.

۴- از جناب آقای کشاورز و مسوولان محترم برگزاری آزمون وکالت ۹۴، خواهشمند است:

۱- در تهیه و انتشار کلید آزمون، نهایت دقت را داشته و حمایت و صیانت از حقوق داوطلبان را در نظر داشته باشند.

۲- در اولین فرصت ممکن نتایج آزمون را اعلام نمایند تا داوطلبان گرامی و خانواده های محترمشان به آرامش برسند.

در پایان ولادت پیامبر خوبی ها و امام جعفر صادق(ع) و روز «اخلاق و مهرورزی» را به عموم مسلمانان و هموطنان عزیز و شریف ایران صمیمانه تبریک عرض می نماییم.

با تجدید احترام

محمد فرجی

مدیر موسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

۷/ ۱۰/ ۹۴به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.6 + 4 ؟

 • طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۰۹

  با سلام
  این مورد هم پیگیری می شود ولی در نهایت تصمیم گیری با سازمان ثبت است.

 • طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۰۹

  با سلام
  ما آنچه را که می دانیم و یا صالح به اظهار نظر هستیم در جواب سوال برخی از داوطلبان که مورد خطاب قرار گرفته ایم خدمت ایشان عرض می کنیم. فقط همین و از این بابت هم بسیار متحمل زحمت شده ایم و اگر دقت بفرمایید بسیاری از نظرات مخاطبان گرامی را فقط تایید میکنیم.

 • 1992 درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۰۹

  سلام؛من دهه هفتادی هستم اماآقاےکشاورزرودوست دارمـ؛چون مطمئنم کاری نمیکنه که حق کسی ضایع بشہ؛

 • مسعود درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۰۸

  سلام آقای فرجی عزیز
  توی یکی از پست های شما ، در جواب به یکی از نوشته ها، پاسخ داده بودید که شما سخنگوی اسکودا نیستید؛
  ولی الان در پاسخ به آقای بنی فاطمه دقیقا نقش یک سخنگو رو دارید، برادر!
  بهتر نیست موضع واقعیتون رو مشخص کنید؟!

 • آیسان درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۰۸

  سلام
  چقدر خوبه که در کنار درک حس و حال داوطلبان وکالت یک مقداری هم به درد ما داوطلبان سردفتری برسید . داوطلبان وکالت آزمون دادند و برای اعلام نتایج بی صبری می کنند و شما دل جوی احوالشان از بابت کسب انرژی برای دادن آزمون کارشناسی ارشدشان و ازدواج و شغل و و …. هستید .
  در این میان اگر لطف بفرمایید و مصاحبه ای مستقیم با رئیس سازمان ثبت در خصوص برگزاری آزمون سردفتری داشته باشید باری را از دوش ما اسیران یک ساله آزمون سردفتری که از اردیبهشت ماه در تلاشیم خواهید برداشت .
  با تشکر و قدر دانی از زحماتتان

 • رضا درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۰۷

  من یه چیزی رو اصلا نمی فهمم، چرا پاسخنامه، بعد از آزمون تهیه میشه، چه جوری از یه لیسانس حقوق انتظار دارند سوالاتی رو جواب بده که خود طراحان بیش از یک ماه زمان نیاز دارن پاسخنامه اش رو تنظیم کنند؟ حتی پاسخنامه تنطبمی توسط موسسات حقوقی مختلف، در بیش از ۱۰ مورد باهم اختلاف دارن.

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۰۷

  با سلام
  اسکودا به وقت مناسب در این خصوص اظهار نظر خواهد نمود.

 • سید طه بنی فاطمه درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۰۷

  سلام آقای فرجی
  بسیار عالی بود،
  یک آسیب شناسی واقعی و ملموس
  متشکرم
  و اما ..
  ای کاش یک مطلب هم در مورد ” چرایی رفتار اسکودا ” می نوشتید
  اگرچه سخته و ملاحظات حرفه ای مانع می شه، ولی پس از هر سختی، آسانی ای وجود داره و این وعده ی خدا در آیات شریف قران مجید هست.
  از باب نهی از منکر… شاید