تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۳ اسفند ۹۴ ساعت ۰۸:۱۶
۹۴ چهارشنبه ۲۱ مرداد
رگزاری میزان: رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: انجام استعلامات ثبتی با استفاده از روش الکترونیکی، به طور قطع موجب تسریع در امر دادرسی می‌شود.

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان تهران، غلامحسین اسماعیلی در سومین نشست شورای قضائی استان تهران به بیان روایتی از حضرت امام جعفر صادق (ع) با این مضمون پرداخت و گفت: شخصی که شدیداً تحت تاثیر شخصیت والا و معنوی امام (ع) قرار گرفته بود از ایشان سوال کرد: اصول و مبانی کاری خود را چگونه قرار داده اید ؟ امام صادق (ع) در پاسخ فرمودند : به چهار پایه و اصل اول اینکه باور داشتم که کار مرا غیر من انجام نمی دهد ، پس تلاش کردم، باور داشتم که خداوند عزوجل ، آگاه به اعمال من است ، پس حیا کردم،  باور داشتم که روزی مرا دیگری نمی خورد ، پس آرامش خاطر یافتم و باور داشتم که سرانجام کار من مرگ است ، پس برای آنروز خود را مهیا کردم.

اسماعیلی ادامه داد: از ابتدای تیرماه سال جاری ، قانون جدید آیین دادرسی کیفری اجرایی شد و مقدمات امر در ابعاد مختلف برای این منظور در حد مقدورات فراهم گردید و از آنجا که اجرای قانون جدید با برخی اشکالات و ابهامات مواجه می باشد ، کارگروهی در دادگستری استان تهران تشکیل شده تا مشکلات و ابهامات اجرایی احتمالی این قانون را دریافت نموده و پس از جمع بندی لازم ، آنرا به کارگروه مشابه در قوه قضائیه جهت انجام اصلاحات از طریق مبادی ذیصلاح ارسال کند.

وی افزود: ضروریست قضات محترم در سطوح مختلف بویژه دادسرا و محاکم کیفری ، چنانچه در مقام اجرای قانون با مشکلی مواجه باشند ، می توانند موضوع را از طریق مسئولین واحدهای قضایی به دبیرخانه این کارگروه در حوزه معاونت برنامه ریزی دادگستری استان منعکس کنند.

رئیس شورای قضایی استان تهران در ادامه سخنان خود افزود: در رابطه با دغدغه مهم مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت کاهش جمعیت کیفری نیز کارگروه دیگری در استان تشکیل شده و با برگزاری جلسات متعدد به تصمیمات خوبی نیز رسیده که قطعاً می تواند در این امر مهم نقش بسزایی ایفا کند.

وی اشاره ای نیز به مشکلات مربوط به اعزام و بدرقه زندانیان نمود و اظهار کرد: یکی از راههای جلوگیری از تجدید بی مورد اوقات رسیدگی در پرونده های زندانی دار این است که با هماهنگی مسئولین زندان ، محاکم و دادسرا ، جدول زمانی مناسبی برای اعزام زندانیان به مراجع قضایی با لحاظ مشکلات موجود تنظیم گردد و از طرف دیگر چنانچه به هر دلیل ، اعزام زندانی ممکن نشد ، در جهت رعایت شأن قضات ، مراتب به نحو مکتوب به مرجع قضائی زیربط اعلام شود.

اسماعیلی ضمن تقدیر از زحمات کلیه اعضاء شورا در حیطه مسئولیت های محوله ، بار دیگر به حمایت قضائی از دست اندرکاران اداره کل تعزیرات استان تاکید نمود و اظهار داشت : پیشنهاد می کنم یک یا دو ناحیه دادسرای تهران در دو نقطه از شهر در این خصوص به نحو اختصاصی عمل نمایند تا نتایج امر ظهور و بروز بیشتری پیدا کند.

وی در ادامه به ثمرات ارزشمند استفاده از فن آوری نوین اشاره کرد و اظهار کرد: تحقق این موضوع در همه بخش های قضائی و غیر قضائی آثار و برکات مهمی به دنبال دارد . لذا می طلبد اعضاء شورا در چارچوب وظایف خطیر خود در ادارات کل تابعه و واحدهای قضائی بیش از پیش در این عرصه گام بردارند، به عنوان مثال انجام استعلامات ثبتی به روش الکترونیکی ، به طور قطع موجب تسریع در امر دادرسی می شود و جا دارد از اقدامات صورت گرفته در این زمینه ، توسط اداره کل ثبت اسناد و املاک استان صمیمانه تشکر نمایم . از طرف دیگر ضروریست کلیه قضات در شعب محاکم و دادسراها حتماً به شیوه فوق عمل کرده و از استعلام ثبتی به طریق سنتی جداً پرهیز کنند.

این گزارش در خاتمه حاکی است : مطابق با دستور کار تنظیمی جلسه ، تعدادی از اعضاء شورا به بیان اخبار مهم حوزه مسئولیت خود پرداختند و سپس مصوبات نشست قبل به دقت پیگیری و متعاقباً در خصوص برخی ابهامات مطروحه پیرامون تعدادی از مواد قانون جدید آیین دادرسی کیفری مباحث حقوقی مختلفی مطرح شد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.8 + 1 ؟