تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۳ اسفند ۹۴ ساعت ۰۸:۱۷
۹۴ چهارشنبه ۲۱ مرداد

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: انجام استعلامات ثبتی به روش الکترونیکی، به طور قطع موجب تسریع در امر دادرسی می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غلامحسین اسماعیلی در سومین نشست شورای قضایی استان تهران اظهار کرد: از ابتدای تیرماه سال جاری، قانون جدید آیین دادرسی کیفری اجرایی و مقدمات امر در ابعاد مختلف برای این منظور در حد مقدورات فراهم شد و از آنجا که اجرای قانون جدید با برخی اشکالات و ابهامات مواجه است، کارگروهی در دادگستری استان تهران تشکیل شده تا مشکلات و ابهامات اجرایی احتمالی این قانون را رصد کرده و پس از جمع بندی لازم، آن را به کارگروه مشابه در قوه قضائیه جهت انجام اصلاحات از طریق مبادی ذی‌صلاح ارسال کند.

وی افزود: قضات محترم در سطوح مختلف بویژه دادسرا و محاکم کیفری، چنانچه در مقام اجرای قانون با مشکلی مواجه باشند، می‌توانند موضوع را از طریق مسئولین واحدهای قضایی به دبیرخانه این کارگروه در حوزه معاونت برنامه ریزی دادگستری استان منعکس کنند.

رئیس شورای قضایی استان تهران در ادامه تصریح کرد: در رابطه با دغدغه مهم مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت کاهش جمعیت کیفری نیز کارگروه دیگری در استان تشکیل شده و با برگزاری جلسات متعدد تصمیمات خوبی اخذ شده که قطعاً می‌تواند در این امر مهم نقش بسزایی ایفا کند.

وی با اشاره به مشکلات مربوط به اعزام و بدرقه زندانیان اظهار کرد: یکی از راه‌های جلوگیری از تجدید بی مورد اوقات رسیدگی در پرونده‌های زندانی دار این است که با هماهنگی مسئولین زندان، محاکم و دادسرا، جدول زمانی مناسبی برای اعزام زندانیان به مراجع قضایی با لحاظ مشکلات موجود تنظیم شود و از طرف دیگر چنانچه به هر دلیل، اعزام زندانی ممکن نشد، در جهت رعایت شأن قضات، مراتب به نحو مکتوب به مرجع قضائی زیربط اعلام شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه به ثمرات ارزشمند استفاده از فن‌آوری نوین اشاره کرد و افزود: تحقق این موضوع در همه بخش‌های قضایی و غیر قضایی آثار و برکات مهمی به دنبال دارد. لذا می‌طلبد اعضاء شورا در چارچوب وظایف خطیر خود در ادارات کل تابعه و واحدهای قضایی بیش از پیش در این عرصه گام بردارند.

وی افزود: به عنوان مثال انجام استعلامات ثبتی به روش الکترونیکی، به طور قطع موجب تسریع در امر دادرسی می‌شود و جا دارد از اقدامات صورت گرفته در این زمینه، توسط اداره کل ثبت اسناد و املاک استان صمیمانه تشکر کنم. از طرف دیگر ضروری است کلیه قضات در شعب محاکم و دادسراها حتماً به شیوه فوق عمل کرده و از استعلام ثبتی به طریق سنتی جداً پرهیز کنند.

وی در ابتدای این نشست با بیان روایتی از امام جعفر صادق (ع) اظهار کرد: شخصی که شدیداً تحت تاثیر شخصیت والا و معنوی امام (ع) قرار گرفته بود از ایشان سوال کرد، اصول و مبانی کاری خود را چگونه قرار داده‌اید؟ امام صادق (ع) در پاسخ فرمودند: به چهار پایه و اصل، اول اینکه باور داشتم که کار مرا غیر من انجام نمی‌دهد، پس تلاش کردم، باور داشتم که خداوند عزوجل، آگاه به اعمال من است، پس حیا کردم، باور داشتم که روزی مرا دیگری نمی‌خورد، پس آرامش خاطر یافتم و باور داشتم که سرانجام کار من مرگ است، پس برای آن روز خود را مهیا کردم.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.2 + 1 ؟